Co ile powinno się zmieniać pościel? Fakty, które mogą Cię zaskoczyć!
Znane polskie przysłowie głosi, że „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” – jest w tym wiele prawdy! Łóżko oraz wyposażenie sypialni mają duży wpływ na codzienny komfort, dlatego warto zadbać o właściwą higienę i czystość. W tym artykule podpowiadamy, jak często prać pościel, jak ją suszyć i przechowywać.
Dlaczego regularna zmiana pościeli jest taka ważna?
Spanie w pachnącej świeżością i czystej pościeli zdecydowanie wpływa na komfortowy sen, a także lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Jednak nie wszyscy wiedzą, że zaniedbanie regularnej wymiany niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne.
W łóżku spędzamy średnio osiem godzin dziennie – w tym czasie ciała wydzielają pot, skóra produkuje sebum i złuszcza się martwy naskórek. Wszystko to przenosi się na pościel, w której z czasem rozwijają się bakterie i pojawia się nieprzyjemny zapach. Z tego powodu osoby zaniedbujące regularne pranie poszewek na poduszki, kołdry oraz prześcieradła borykają się z uciążliwym swędzeniem skóry i szybszym przetłuszczaniem włosów, a w dłuższej perspektywie pojawiają się u nich też problemy skórne, takie jak trądzik i łupież.
Poza tym w pościeli gromadzą się roztocza, czyli mikroskopijne pajęczaki, które żywią się martwym naskórkiem – dlatego im rzadziej zmieniasz poszewki na świeże, tym więcej ich przybywa. Dlaczego są niebezpieczne? Roztocza przyczyniają się do rozwoju astmy i mogą powodować alergie objawiające się m.in. katarem, kaszlem czy trudnościami z oddychaniem.
Co ile powinno się zmieniać pościel? Trzymaj się tej zasady
Wiadomo, że pościel trzeba zmieniać regularnie, jednak co to dokładnie znaczy? Ogólna zasada głosi, by robić to raz na tydzień lub dwa. Częstotliwość wykonywania tej czynności zależy od kilku czynników i trzeba dopasować ją przede wszystkim do własnych potrzeb i stylu życia. W większości przypadków, aby zachować czystość i higienę, wystarczy pranie pościeli co dwa tygodnie.
Wymienianie jej raz w tygodniu zaleca się, jeśli w nocy intensywnie się pocisz, lubisz jeść w łóżku lub często przynosisz do niego laptopa albo telefon – na urządzeniach elektronicznych znajduje się mnóstwo zarazków.
Warto wiedzieć, że to, jak często należy zmieniać pościel, zależy też od pory roku. Zaleca się, aby latem robić to raz w tygodniu, bo upały sprzyjają zwiększonej potliwości. Chociaż zimą pranie pościeli może sprawiać więcej problemów z uwagi na wolniejsze schnięcie, nie powinno się tego obowiązku zaniedbywać. Niektórzy decydują się wtedy na ograniczenie do jednego prania w miesiącu, jednak nie jest to rekomendowanie! Lepiej zaopatrzyć się w kilka kompletów pościeli, co rozwiąże ten problem.
Kiedy zmiana pościeli jest konieczna częściej? Czasem trzeba to robić codziennie
Warto wiedzieć, że są sytuacje, gdy pościele trzeba zmieniać częściej niż raz w tygodniu. Powinny o tym pamiętać osoby, które mają zwierzęta przyzwyczajone do leżenia na łóżku. Psy i koty przenoszą na jego powierzchnię nie tylko sierść, ale też niewidoczne gołym okiem chorobotwórcze drobnoustroje. Z tego względu warto prać takie tekstylia nawet co trzy lub cztery dni. Dobrą praktyką jest też przykrywanie poduszek i kołdry w ciągu dnia narzutą, dzięki temu poszewki dłużej zachowają świeżość.
Szczególne zalecenia dotyczą także osób uczulonych na roztocza. W ciężkich przypadkach wymiana pościeli raz w tygodniu jest niewystarczająca. Zdarza się tak, kiedy dokuczliwe objawy, takie jak duszności, utrudniają sen. W takich sytuacjach lekarze zalecają, by alergicy prali poszewki co trzy lub cztery dni. Pomocny może być też wybór wysokiej jakości pościeli bambusowej, która ma właściwości antystatyczne i jest przewiewna.
Są okoliczności, w których pościel trzeba zmieniać każdego dnia – np. w przypadku chorób zakaźnych skóry lub pasożytów. Oczywiście musisz też o tym pamiętać podczas przeziębienia i grypy, gdy chory intensywniej się poci i kaszle, przez co zarazki przenoszą się na poduszkę i kołdrę. Świeża i czysta pościel przyczyni się do polepszenia komfortu i zdrowia rekonwalescenta.
Jak prać, suszyć i przechowywać pościel? Sprawdź, czy robisz to właściwie
Wiesz już, jak często powinno się zmieniać pościel, jednak nie mniej istotny jest sposób jej prania. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej temperatury wody. Informacja z zaleceniami znajduje się na każdej metce. Warto kupować pościel, która dobrze znosi pranie w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza, bo to pozwala całkowicie usunąć bakterie i roztocza. Z tego względu wybieraj poszewki i prześcieradła zrobione z wytrzymałych materiałów, np. bawełny czy satyny bawełnianej.
Jeśli masz pościel z delikatnej tkaniny i wypierzesz ją w chłodniejszej wodzie, możesz ją potem wyprasować, dzięki czemu również pozbędziesz się szkodliwych mikroorganizmów. Warto też zadbać o to, by bęben pralki nie był przepełniony, a więc nie wrzucać do niego niczego poza pościelą – dzięki temu zyskasz pewność, że pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń.
Do suszenia poszewek i prześcieradeł możesz użyć suszarki bębnowej, jednak wywieszenie prania na dworze jest bardziej ekologiczne i ma jeszcze inną zaletę. Wietrzenie pościeli na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na jakość snu i sprawdzi się nawet jako szybkie odświeżenie, jeśli nie masz akurat czasu na pranie.
Wysuszoną pościel, której nie zakładasz od razu na łóżko, trzeba odpowiednio przechowywać, żeby nie uległa zniszczeniu i zabrudzeniu. Polecamy trzymać ją w zamkniętej szafie w specjalnych pokrowcach, które ułatwią uporządkowanie poszczególnych kompletów, a także uchronią je przed kurzem i molami.
Szybka zmiana pościeli, czyli przydatne metody, które zaoszczędzą czas
Spanie w czystej i pachnącej pościeli jest prawdziwą przyjemnością, ale zmienianie brudnego kompletu na nowy jest dla niektórych osób zmorą. Zwłaszcza jeśli masz duże, dwuosobowe łóżko, bo nawet gdy bez problemu założysz prześcieradło i przebierzesz poduszki, sprawa zaczyna się komplikować, kiedy przychodzi czas na kołdrę. Dobra wiadomość jest taka, że znamy sprawdzone sposoby na to, jak zmienić pościel w błyskawicznym tempie.
Pierwszy z nich polega na odwróceniu poszwy na lewą stronę. Kiedy to zrobisz, włóż do niej dłonie i złap za rogi kołdry od strony krótszego boku. Następnie naciągaj materiał na kołdrę tak, by poszwa znalazła się na prawej stronie. Na koniec wystarczy, że zapniesz zamek lub guziki i strzepniesz kołdrę, by wyrównać nierówności.
Drugi sposób polega na rozłożeniu na łóżku poszwy odwróconej na lewą stronę i położeniu na niej kołdry. Następnie zwijaj obie warstwy, zaczynając od strony, gdzie nie ma zamka czy guzików. Gdy skończysz rolowanie, oba końce kołdry włóż do wnętrza poszwy i ją zapnij. Następnie wystarczy, że rozłożysz kołdrę i dokonasz niewielkich poprawek.
Regularna zmiana pościeli to nie wszystko – jak często czyścić inne elementy posłania?
Pamiętaj, że dla higieny snu znaczenie ma nie tylko to, co ile zmienia się pościel. Nawet jeśli sumiennie będziesz to robić, a zaniedbasz czystość innych elementów posłania, w Twojej sypialni wciąż będą się gromadzić roztocza i bakterie. Mnóstwo mikroorganizmów znajduje się w kołdrze i poduszkach, dlatego warto je prać co trzy miesiące lub maksymalnie co pół roku. Trzeba pamiętać, by ustawić program delikatny z niską temperaturą i wirowaniem, by uniknąć „zbicia” wypełnienia. Jeśli używasz koca lub narzuty, pierz je raz na miesiąc lub dwa.
Nieco bardziej skomplikowaną kwestią jest czyszczenie takich elementów jak tapicerowane łóżko modułowe i materac. W tym drugim przypadku możesz wyprać sam pokrowiec, a szczegółowe zalecenia znajdziesz na metce. Jednak pamiętaj, by robić to przynajmniej co pół roku. Poza tym materac podobnie jak łóżko można też odkurzać. W tym celu użyj specjalnego ręcznego odkurzacza ze światłem UV, który rozprawi się z roztoczami.
Sypialnia jest miejscem wypoczynku, więc warto w niej zadbać o porządek i higienę. Liczy się nie tylko czystość pościeli i łóżka, ale też troska o inne tekstylia – dywan czy zasłony. Dzięki temu ograniczysz gromadzenie się kurzu i będziesz lepiej się wysypiać.
Pościele dwuosobowe i jednoosobowe
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Przeczytaj również