Nowoczesne malowanie ścian – inspiracje i porady, jak łączyć kolory i faktury
Dekoratorskie triki i eksperckie pomysły na pomalowanie pokoju bardzo często dążą do uzyskania tego samego efektu – wrażenia proporcjonalności. Wnętrzarskim ideałem przestrzeni jest figura sześcianu, a dzięki umiejętnemu adaptowaniu barw, można manipulować wizerunkiem wnętrza, by osiągnąć złudzenie foremności. Poznaj ciekawe inspiracje i eksperckie porady dotyczące nowoczesnego malowania ścian.
Modne malowanie ścian a proporcje pomieszczenia
Gra jasnych i ciemnych barw pomaga wyrównać proporcje w poziomie i pionie, czyli np. optycznie wydłużyć szeroki pokój albo obniżyć sufit. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu trików na modne malowanie ścian można nieco oszukać percepcję i zniwelować mankamenty układu, wydobywając walory pomieszczenia. Od tego, jakie kolory w salonie znajdą się na ścianach, podłodze i suficie, zależy wizualna foremność. Oto jak ten mechanizm działa w praktyce:
- Jasne kolory na wszystkich płaszczyznach – optycznie powiększają przestrzeń i wzmagają wrażenie przestronności.
- Ciemne kolory na suficie i wszystkich ścianach – wizualnie zmniejszają pomieszczenie i odpowiadają za aurę przytulności i intymności.
- Ciemny sufit i jasne ściany – taki duet optycznie obniża sufit, nie wpływając negatywnie na wrażenie przestronności.
- Jasny sufit i dwie sąsiadujące ze sobą ściany w ciemniejszym kolorze – pomieszczenie ulega optycznemu rozciągnięciu w poziomie.
- Jasny sufit i dwie równoległe do siebie ściany w ciemniejszym kolorze – przestrzeń wydaje się węższa.
- Ściany do połowy ciemne i od połowy jasne – taka kompozycja sprawia, że wnętrze wydaje się wyższe i foremne.
- Jedna ściana w ciemniejszym kolorze – optycznie skraca pomieszczenie.
W kreowaniu złudzenia foremnej i harmonijnej aranżacji pomocne okazują się również dekoracyjne wykończenia ścian, które przyciągają uwagę i odwracają ją od mniej atrakcyjnych elementów.
Nieoczywiste inspiracje na pomalowanie pokoju: beton architektoniczny, tynki dekoracyjne i inne oryginalne wykończenia ścian
Wśród pomysłów na malowanie salonu oprócz intrygujących zestawień barwowych nie brakuje również inspiracji na malowanie wnętrz z wykorzystaniem specjalnych zapraw. Dekoratorzy z roku na rok zaskakują coraz bardziej. Jedną z rewolucji było np. wkroczenie na salony betonu architektonicznego, który doskonale urozmaica nie tylko przestrzenie industrialne, ale i te w nurcie organic czy modern scandi. Co ważne, jego powierzchnia nie musi być popielata. W ostatnim czasie projektanci chętnie sięgają po wykończenia piaskowe i z mieniącymi się drobinkami.
Bardziej przytulny efekt mogą zapewnić tynki dekoracyjne, np. strukturalne i mozaikowe oraz stiuk. Tego rodzaju wykończenia różnią się efektami wizualnymi i parametrami użytkowymi, a z ich wykorzystaniem można kreować naprawdę urzekające kompozycje. Tynk nadaje powierzchni unikalną strukturę, mozaikowy wariant przypomina granulki lub brokat, a wenecki stiuk ujmuje pięknym połyskiem.
Tego rodzaju wykończenia warto wykorzystać na jednej ze ścian, by wprowadzić do aranżacji dynamikę i ożywić prostą kompozycję, której brakuje głębi. Powierzchnia pokryta dekoracyjnym tynkiem ze złotymi drobinkami może stać się ciekawym tłem dla dwuosobowej sofy w stylu glamour na złotych nóżkach, a beton architektoniczny podkreśli surowy sznyt czarnego nowoczesnego narożnika w loftowym projekcie.
Białe ściany przytulnego salonu może urozmaicić filar z dekoracyjną tapetą imitującą np. drewniane deseczki
Nowoczesne pomysły na malowanie wnętrz – inspiracje dekoratorów
Wśród architektów wnętrz bardzo popularną metodą, która jest obecna w wielu inspiracjach na malowanie mieszkania, jest tzw. koncepcja 60-30-10. Reguła określa proporcje, w jakich warto wprowadzać kolory, aby efekt był harmonijny i spójny. Zgodnie z tą zasadą udział barw powinien prezentować się następująco:
- kolor dominujący,
- 30% – barwa dodatkowa (wtórna),
- 10% – detale i wyraziste akcenty.
Warto zauważyć, że mimo przewagi powierzchniowej koloru dominującego, o charakterze aranżacji decyduje barwa dodatkowa, zwana kolorem wtórnym. To ona najbardziej zapada w pamięć i rzuca się w oczy. Zwykle w tym odcieniu wybiera się duże narożniki lub trzyosobowe sofy i w tym kolorze maluje się którąś ze ścian.
Przykładowa realizacja tej koncepcji w salonie może wyglądać następująco:
- podłoga z jasnymi panelami, 3 ściany pomalowane na kolor kremowy, jasne meble (écru jako kolor dominujący),
- jedna ściana w kolorze kawowym + narożnik z funkcją spania tapicerowany welurem w odcieniu cappuccino (dymny brąz jako barwa wtórna),
- dodatki i ozdoby w odcieniach bordowych (burgund jako wyrazisty akcent).
Efektowny tynk na jednej ze ścian warto zrównoważyć gładką jednobarwną powierzchnią pozostałych
Inspiracje na nowoczesne malowanie ścian a harmonijne zestawienia kolorystyczne
Podstawowym narzędziem, które przydaje się podczas wybierania zestawień kolorystycznych, jest koło barw, czyli swoisty wzorzec dobru odcieni. Z pomocą koła łatwo można określić, które zestawienia będą prezentować się atrakcyjnie i harmonijnie. Trafne kompozycje to m.in.:
- stonowane połączenia monochromatyczne – ograniczają się do tonów tego samego koloru. Przykładowa paleta może obejmować np. ziemisty, ciemnobrązowy, karmelowy, beżowy, kremowy;
- harmonijne połączenia barw – powstają poprzez zestawienie kolorów sąsiadujących ze sobą na kole. Przykładowa kompozycja może składać się z zielonego, żółtego i pomarańczowego;
- kontrasty – są efektem łączenia kolorów z przeciwstawnych stron koła. Taki duet to np. czerwony i zielony.
Jeśli nie chcesz popełnić dekoratorskiej wpadki, możesz skorzystać z tych pomysłów na malowanie wnętrza, które bazują na monochromatycznej palecie. Z kolei jeśli podobają Ci się odważne inspiracje, kolory ścian możesz dopasować, wykorzystując zasadę kontrastu. Zauważ, że koło nie zawiera bieli, czerni ani szarości. Jest tak, ponieważ te odcienie doskonale współgrają ze sobą i ze wszystkimi innymi barwami.
Jak łączyć kolory i faktury w małych pomieszczeniach?
Małe pomieszczenia u wielu wywołują dreszcz przerażenia. Zwykło się sądzić, że są aranżacyjnym wyzwaniem, ale niekoniecznie musi tak być. Wśród inspiracji na malowanie pokoju nie brakuje pomysłów, które znakomicie pasują do skromnych metraży. Wiesz już, że umiejętny dobór kolorów może nieco oszukać percepcję, a zatem: do dzieła.
- Aranżację niedużego pokoju oprzyj na jasnej palecie. Dominującym kolorem może być odcień mleczny, wtórną barwą – pastelowy brzoskwiniowy, a wyrazistymi akcentami detale karmelowe i złote.
- Wszystkie ściany pomaluj na kolor kości słoniowej, a jedną wykończ dekoracyjnym tynkiem ze złotymi drobinkami – odbijające się od nich światło spotęguje wrażenie przestronności, a faktura tynku wprowadzi do aranżacji głębię.
- Przy ścianie ozdobionej brokatowym wykończeniem ustaw kremową sofę lub narożnik tapicerowany mlecznobiałym welurem – tkanina ta cechuje się subtelnym połyskiem i wzmacnia wrażenie lekkości i efemeryczności aranżacji. Możesz też zdecydować się na wstawienie jednoosobowej sofy w nieco ciemniejszym kolorze i udekorować ją jasnymi poduszkami. Wybierz meble o prostej, lekkiej formie.
- Doskonałą alternatywą dla jednobarwnych ścian może być pokrycie ich do połowy ciemniejszą farbą, np. w odcieniu taupe lub kawowym. Taki zabieg wprowadzi wizualną równowagę.
- Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, które będzie odbijać się od jasnych powierzchni ścian i wzmagać wrażenie przestronności.
Narożniki do salonu
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Przeczytaj również