Nowoczesny salon ze starymi meblami, czyli jak łączyć stare z nowym?
W nowoczesnym salonie nie brakuje miejsca dla oryginalnych dodatków – także z innej epoki. Taka aranżacja pomoże odmienić oblicze wnętrza i sprawić, że stanie się bardziej przytulne. Nie wiesz, jak łączyć stare meble z nowymi? Skorzystaj z naszych porad, które ułatwią Ci stworzenie wymarzonego salonu.
Połączenie starego stylu z nowoczesnym – co zyskasz, dzięki eklektycznej aranżacji?
Mieszanie odmiennych stylów nie jest niczym zaskakującym we wnętrzarstwie. Tworzenie eklektycznej aranżacji na bazie różnorodnych inspiracji ułatwia uzyskanie oryginalnego efektu odpowiadającego indywidualnym preferencjom. Podobnie jest w przypadku stylów z przeciwległych estetycznych biegunów, czyli nowoczesnego i retro.
Wyposażenie z ubiegłych epok, zwłaszcza to pochodzące z XIX i XX wieku, jest chętnie wykorzystywane w rozmaitych aranżacjach. Niektóre stare meble to pamiątki rodzinne, antyki kupione na targach staroci lub przedmioty stylizowane na retro – tym, co je łączy, są unikatowe detale oraz elegancki i klasyczny wygląd. A co wyróżnia styl nowoczesny? Funkcjonalność, neutralna baza kolorystyczna, odważne akcenty, geometryczne wzory, otwarte przestrzenie i materiały, takie jak: metal, szkło, beton, drewno. Jak połączenie tych przeciwieństw wpłynie na wnętrze? Nowoczesna przestrzeń wzbogacona o elementy nawiązujące do przeszłości zyska ponadczasowy charakter. Poza tym meble retro mogą ożywić aranżację i wprowadzić przytulny nastrój.
Planowanie takiego wystroju pomieszczenia pozwoli wykazać się kreatywnością i wykorzystać meble z drugiej ręki – a to rozwiązanie dobre dla naszej planety. Jak stworzyć taką aranżację?
Sofa sztruksowa ceglasta TRYSTI
Cena regularna: 879,-
Fotel bujany tapicerowany TOFERAS
Cena regularna: 599,-
Sofa sztruksowa ceglasta TRYSTI
Cena regularna: 879,-
Fotel bujany tapicerowany TOFERAS
Cena regularna: 599,-
Stare meble w nowoczesnym salonie – zachowaj odpowiednie proporcje w aranżacji
Salon to serce domu, dlatego warto zaaranżować go w wyjątkowy sposób. Zastanawiając się, jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami, warto przemyśleć proporcje – przyjmuje się, że w pomieszczeniu powinno się znaleźć 80% modernistycznych i 20% retro przedmiotów. Dlaczego tak jest? Dominacja zabytkowych lub stylizowanych mebli i dodatków może sprawić, że dom będzie przypominał muzeum, a nie wnętrze mieszkalne z duszą.
Poza tym retro meble, takie jak witryny, kredensy i biblioteki, są masywne, w dodatku często wykonane z ciemnego drewna. Z tego względu, jeśli w salonie znajdzie się kilka takich antyków, pomieszczenie stanie się przytłoczone, ciasne. Aby kompozycja salonu była harmonijna, warto wprowadzać kontrapunkty, a więc ciężkie meble zestawiać ze smukłymi i lekkimi modelami. Przykładowo, w aranżacji salonu masywne tapicerowane fotele i duże narożniki ulokowane w centrum pomieszczenia polecamy zrównoważyć przez lekki stolik kawowy na cienkich nóżkach umieszczony pomiędzy nimi.
Aranżacje wnętrz ze starymi meblami – świadomie dopasuj elementy do całości
Sprawdzoną metodą pozwalającą połączyć stare i nowe meble w salonie jest zastosowanie aranżacyjnych schematów, które sprawią, że koncepcja zyska spójny charakter. Jednym ze sposobów jest dopasowanie wyposażenia pod względem kształtu i budowy. W nowoczesnym salonie, gdzie przeważają użytkowe elementy o prostych formach, sprawdzą się stare meble w nowym stylu z czasów PRL. W ich towarzystwie dobrze zaprezentują się sofy lub narożniki nowoczesne z welurową tapicerką w czekoladowym odcieniu. Możesz wykorzystać też taboret lub fotele z o podobnym designie.
Pamiętaj, by wybierać meble wpisujące się w schemat barwny całości. Zasada dobierania wyposażenia pod kątem kolorystyki obowiązuje także w przypadku wyrobów z drewna. Nie zaleca się mieszać ciepłych i zimnych odcieni. Warto zadbać o konsekwencję i wykorzystać meble w jednej tonacji np. z jasnego drewna sosnowego lub ciemnego rdzawego mahoniu. Taki zabieg sprawi, że aranżacja nie będzie chaotyczna.
Jak urządzić pokój ze starymi meblami? Wybierz właściwe dekoracje i oświetlenie
Dekoracje i oświetlenie pomagają budować we wnętrzach klimat i dodają im głębi, a odpowiednio dobrane wpłyną na harmonię połączenia nowych i starych elementów wystroju. Zastanów się, czego brakuje Twojej aranżacji? Jeśli opiera się w większości na wyposażeniu nowoczesnym, wprowadź do niej tekstylia nawiązujące do innej epoki – np. retro dywan czy wzorzyste poduszki. Możesz też postawić na inny typ dekoracji i powiesić na ścianie lustro w złotej ramie lub postawić na komodzie czarno-białe fotografie. Ważne jest, by łączyć przeciwstawne elementy, czyli np. stary kredens i oryginalne ozdoby z metalu lub akcesoria ze szkła w nowoczesnym stylu.
Nie mniej istotna jest w takich aranżacjach rola oświetlenia, które pomaga eksponować meble czy ozdoby, którymi warto się pochwalić. Postaraj się, by poza głównym źródłem światła umieścić lampy również w innych strategicznych punktach. Dobrym pomysłem będzie ustawienie małej ceramicznej lampki glamour na antycznej komodzie lub stojącej lampy industrialnej w towarzystwie stylizowanego retro fotela.
Stare meble w salonie – jak je unowocześnić?
Stare meble unowocześnisz nie tylko poprzez dodanie modernistycznych dekoracji – bardziej inwazyjną metodą jest przeprowadzenie renowacji. Odnowienie zabytku można przeprowadzić na dwa sposoby:
- zachowując jego oryginalną, antyczną stylistykę – dzięki zabiegowi renowacji meble odzyskają dawny blask, można wówczas dokonać drobnych napraw, wymienić uchwyty, odświeżyć kolor, pokryć drewniane powierzchnie impregnatem;
- całkowicie przerabiając antyk na nowoczesną modłę – taka metamorfoza może polegać na zmianie koloru, by pasował do reszty wyposażenia, domalowaniu oryginalnego geometrycznego wzoru lub wymianie obicia na modernistyczne.
Zadbane antyczne meble są wyznacznikiem elegancji, dlatego warto dbać o ich prezencję. Drobną renowację drewnianego wyposażenia można przeprowadzić samodzielnie, jednak tapicerowane krzesła, sofy i fotele lepiej oddać specjalistom.
Antyki w nowoczesnym wnętrzu – jak stworzyć funkcjonalną aranżację?
Aranżując stare meble w nowoczesnych wnętrzach, nie można zapominać o aspekcie praktycznym wystroju, który w XXI wieku jest niezwykle istotny. Salon powinien wyróżniać się ergonomią i ułatwiać domownikom codzienne życie. Należy więc unikać nadmiaru zbędnych dodatków, a wybór mebli powinien być dokładnie przemyślany – odpowiednio dobrane wyposażenie nie będzie zagracać przestrzeni, tylko z nią harmonizować. Co to oznacza? Warto włączyć do aranżacji modele, które spełniają konkretne funkcje i idealnie wpisują się w dostępną przestrzeń. Spodobała Ci się komoda w stylu art déco, ale jest zbyt niska i szeroka, przez co trudno zintegrować ją z resztą wyposażenia? Daj sobie spokój. Czasem lepiej szukać dalej.
Podpowiadamy, że we wnętrzu na miarę XXI w. nie może zabraknąć mebli wielofunkcyjnych. Może to być np. antyczny stolik z dodatkową półką na gazety. W tej aranżacji sprawdzą się też nowoczesne meble wypoczynkowe, wyróżniające się niezwykle wygodnym siedziskiem. Warto wybierać rozkładane narożniki i narożniki z funkcją spania codziennego, które w ciągu dnia zajmują niewiele miejsca, a wieczorem zapewniają dodatkowe miejsce do spania.
Jak połączyć stare meble z nowoczesnymi? Wystrzegaj się tych błędów
Aranżowanie wnętrza łączącego retro i nowoczesne elementy może przynieść sporą dozę satysfakcji, jednak niesie za sobą ryzyko popełnienia błędów. Najczęstsze z nich to:
- przypadkowy, nieprzemyślany układ mebli i dekoracji – jeśli wystrój salonu nie zostanie zaplanowany, zapanuje chaos, który jest wrogiem każdej dobrej aranżacji;
- tworzenie projektów, które wyglądają dobrze na papierze, ale nie w praktyce – co skutkuje codzienną frustracją domowników;
- poleganie jedynie na prawdziwych antykach i całkowite unikanie stylizowanych mebli i dodatków retro – wyposażenie inspirowane zabytkową estetyką jest łatwiej dostępne, stylowe i prezentuje się równie oryginalnie co np. drewniane stoły rozkładane i stoły nawiązujące do antycznych klasyków;
- wybieranie antyków z jednej, konkretnej epoki – może to wywołać sztuczny efekt, zwłaszcza jeśli takich mebli jest w pokoju więcej.
Meble wypoczynkowe w stylu vintage
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Przeczytaj również