Zabudowa całej ściany w salonie – innowacyjne pomysły na przechowywanie
Salon to niewątpliwie reprezentatywna, centralna przestrzeń w domu. Jednym z wyzwań podczas urządzania tego pokoju jest pogodzenie estetycznego, harmonijnego wizerunku z potrzebami, które nierzadko wymuszają przechowywanie wielu rozmaitych przedmiotów. To oczywiste, że nie wszystko nadaje się do eksponowania, a zwykle lwią część dobytku wręcz należy ukryć poza zasięgiem wzroku. Świetnym pomysłem, który pozwala wyjść z tego impasu, jest zabudowa całej ściany.
Jak zaprojektować zabudowę całej ściany w pokoju? 6 pomysłowych rozwiązań
Problem zbyt dużej liczby rzeczy i zbyt małej ilości miejsca nie należy do rzadkości, i dotyczy to nie tylko aranżacji minimalistycznych. Estetycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem do salonu w każdym stylu jest nowoczesna zabudowa na ścianie. Niegdyś w tej roli fantastycznie sprawdzały się meblościanki, które królowały niepodzielnie w polskich mieszkaniach lat 90. Dziś możliwości jest znacznie więcej, a praktyczne rozwiązania pozwalają ze smakiem i z pomysłem zagospodarować miejsce nawet przy niewielkiej ścianie.
Nim podejmiesz decyzję o tym, jak zabudujesz ścianę w pokoju dziennym, przyjrzyj się inspirującym pomysłom dekoratorów.
- Nowoczesna zabudowa meblowa – wizualnie może kojarzyć się z dawnymi meblościankami, ale ma zdecydowanie lżejszą formę i bardziej designerską prezencję. Stworzysz ją, dobierając do siebie komponenty z tej samej kolekcji mebli, np. podłużną szafkę RTV, witrynę z szafką oraz pionową szafę z półkami. Meble do zabudowy w salonie możesz skonfigurować w dowolny sposób, w zależności od osobistych potrzeb.
- Szafa przesuwna – szafa na całą ścianę w salonie to znakomity sposób na zyskanie mnóstwa przestrzeni do przechowywania przy jednoczesnych zachowaniu minimalistycznego wizerunku aranżacji. Jeśli wybierzesz wariant z gładkimi frontami dopasowanymi kolorystycznie do barwy ścian, całość stanie się niemal niewidoczna.
- Regały z dodatkowymi szafkami i szufladami – jeśli nie potrzebujesz wiele miejsca do przechowywania i masz co nieco do wyeksponowania, możesz ustawić przy ścianie kilka regałów z półkami w górnej części i szafkami lub szufladami na dole. Tego typu zabudowę w salonie możesz też urozmaicić panelami z lamelami w aranżacji industrialnej lub zagospodarować designerskimi przedmiotami i artystycznymi bibelotami w projekcie eklektycznym.
- Biblioteczka – brakuje Ci miejsca głównie na książki? Nie ma lepszego rozwiązania niż zabudowanie ściany półkami zapełnionymi kolekcją woluminów. Tego typu biblioteczka znakomicie prezentuje się na ścianie z kanapą, która zazwyczaj pozostaje niezagospodarowana.
- Zabudowa z telewizorem – To jedno z popularniejszych rozwiązań w większości mieszkań. Możesz samodzielnie dobrać meble, jak sugerowaliśmy w pkt. 1, albo zdecydować się na gotowy moduł przygotowany do umieszczenia w nim telewizora i innych sprzętów. Tego typu meble mają tę zaletę, że z tyłu są już wywiercone otwory do przełożenia kabli.
- Zabudowa za zasłonami – brzmi intrygująco? Trzeba przyznać, że jest to niebanalny pomysł na wykorzystanie nieustawnych ścianek przy oknie balkonowym. Zwykle karnisz wieszany jest w odległości kilkudziesięciu centymetrów od ściany, co sprawia, że na pionowej płaszczyźnie śmiało można zmieścić wąskie półki.
Co wziąć pod uwagę, planując zabudowę ściany w salonie?
Wiesz już, jakie pomysły na zabudowę w salonie możesz wykorzystać, więc pora przyjrzeć się aspektom, które mają największe znaczenie na etapie planowania aranżacji. Aby projekt był spójny i harmonijny, musisz przemyśleć, jaka estetyka będzie dominować w przestrzeni i które z rozwiązań najlepiej się w nią wpisze. Aby lepiej zwizualizować sobie rezultat, możesz przejrzeć fotografie zrealizowanych projektów, ale weź też pod uwagę:
- zachowanie harmonijnych proporcji – mały salon z dużą szafą zajmującą większość pomieszczenia raczej nie będzie prezentować się atrakcyjnie. Podobnie nieadekwatny duet może stworzyć ogromna zabudowa meblowa z gładkimi przesuwnymi białymi frontami w imponującym metrażem minimalistycznym, mlecznobiałym salonie. Pamiętaj też, że ciemne barwy są wyraziste i wizualnie cięższe, więc w przypadku mebli zajmujących całą ścianę lub jej znaczną część zwykle lepiej sprawdza się jasna zabudowa;
- potrzeby domowników – to oczywiste, że szafa zabudowana w salonie wcale nie musi zajmować całej najdłuższej ściany, jeśli domownicy nie mają potrzeby przechowywania wielu przedmiotów. Podobnie rzecz się ma np. z biblioteczką, otwartymi regałami lub witrynkami – nie zaprezentują się atrakcyjnie, jeśli będą świecić pustkami;
- potencjał wnętrza – przyjrzyj się uważnie rzutowi pomieszczenia, zwracając uwagę na zakamarki, skosy, kolumny i wnęki. Kształt przestrzeni to najlepsza wskazówka, pomagająca optymalnie zagospodarować dostępny metraż.
Funkcjonalna zabudowa: szafa na całą ścianę w salonie
Ściana od podłogi aż po sufit zabudowana szafą to najlepszy pomysł dla wszystkich tych, którzy cierpią na chroniczny brak miejsca. Możesz ją zaprojektować w niemal każdej wnęce i dzięki temu optymalnie wykorzystać nawet nieustawne zakamarki. Dzięki nowoczesnej prezencji tego typu zabudowy do salonu nadają równie dobrze, co do sypialni czy przedpokoju. Co ważne, nie musisz decydować się na wariant rozciągający się na całej szerokości. Projektanci chętnie wykorzystują modele dwudrzwiowe i zestawiają je z regałami z podświetleniem lub z pionowymi witrynami.
Jak zaprojektować mały salon z dużą szafą w zabudowie?
W małym metrażu warto wykorzystać właściwości optyczne barw oraz faktur i zdecydować się na szafę przesuwną z białymi frontami wykończonymi na wysoki połysk. Płyty dopasowane kolorystycznie do barwy ścian spowodują, że szafa będzie niemal niewidoczna. Co ważne, dzięki mechanizmowi przesuwnych drzwi nie musisz wygospodarowywać przed nią dodatkowej przestrzeni. Wewnątrz warto zamontować podświetlenie, które ułatwi znajdowanie przedmiotów we wnętrzu. Taki mebel może posłużyć zarówno jako dodatkowa garderoba, jak i główne miejsce do przechowywania. Zabudowę możesz ulokować na jednej z dłuższych ścian lub na krótszej ściance np. oddzielającej salon od aneksu kuchennego.
Nowoczesna zabudowa ściany w salonie z pomocą regału
Regały to najprostszy i jeden z najtańszych sposobów na zagospodarowanie pustej ściany w sposób praktyczny i efektowny. Fantastycznie sprawdzają się szczególnie w aranżacjach eklektycznych, industrialnych czy skandynawskich. Możesz zdecydować się na modele z otwartymi półkami lub częściowo oszklone bądź wyposażone w szafkę czy szuflady w dolnej części. Świetnym pomysłem jest ulokowanie obok siebie kilku tego typu mebli w różnych konfiguracjach. Za frontami możesz schować wszystko to, czego nie chcesz eksponować, np. akcesoria elektroniczne, albumy, obrusy, narzuty, dokumenty itp., a na półkach poukładać kolekcję porcelany, pamiątki, fotografie czy książki. O ożywienie aranżacji mogą zadbać też rośliny – warto znaleźć dla nich miejsce pośród dekoracyjnych bibelotów. Co ważne, regały możesz ulokować zarówno na ścianie z telewizorem, jak i przy kanapie.
Meblościanka w nowoczesnym wydaniu – pomysły na zabudowę ściany z telewizorem
Meblościanki już od dłuższego czasu nie są kojarzone z topornymi meblami lat 90. Współczesne odsłony są atrakcyjne i mogą pochwalić się znakomitym designem. Do nowoczesnego salonu polecamy modele dwukolorowe z gładkimi frontami na wysoki połysk. Dolny segment może być utrzymany w kolorze grafitowym lub antracytowym, a górny np. w bieli. Nowoczesnym akcentem może być też ledowe podświetlenie.
Inne opcje to np. zabudowa drewniana, z ryflowaniem, fantastycznie pasująca to projektów eklektycznych, lub modułowe szafki wykończone lamelami, wprost stworzone do salonu industrialnego. Wszystkie tego typu zestawy doskonale nadają się na ściany z telewizorem, ponieważ większość z nich jest zaprojektowana z myślą o montażu sprzętu i jest wyposażona w specjalne otwory do przełożenia kabli. Efekt: estetyczna, wizualnie lekka i funkcjonalna zabudowa ze współczesnym sznytem.
Meble i meblościanki RTV
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Przeczytaj również