5 zasad, o których powinieneś pamiętać podczas urządzania pokoju dziennego
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Projektowanie pokoju dziennego to trudna sztuka. Zwykle dużym wyzwaniem jest pogodzenie oczekiwań wszystkich domowników, bo często każdy z nich ma inną koncepcję urządzenia salonu. Zdarza się tak, że każdy marzy o pokoju dziennym w innym stylu i w innej kolorystyce. I o ile te spory należy rozwiązać w drodze negocjacji, o tyle są zasady, których lepiej nie łamać.
Wiele osób nie chce samodzielnie zajmować się urządzaniem salonu, sądząc, że znacznie lepiej zrobi to za nich architekt wnętrz. Jednak projektowanie i urządzanie pokoju dziennego to wielka przyjemność. Dzięki temu też możemy osiągnąć efekt zgodny z naszymi marzeniami. Wystarczy tylko pamiętać o regułach, które powinny obowiązywać w każdym dobrze urządzonym wnętrzu. Zapoznaj się z nimi i śmiało przystąp do działania.
Wielkość pokoju dziennego
Nie jest prawdą, że pokój dzienny musi zostać zorganizowany w największym pomieszczeniu mieszkania czy domu. Salon musi mieć po prostu taką powierzchnię, która umożliwi wygodne przebywanie razem wszystkich domowników. Na pokój dzienny przeznaczamy takie pomieszczenie, w którym zmieści się sofa, narożnik lub inny komplet wypoczynkowy, komoda pod telewizor i chociaż niewielki stolik ustawiony przy meblach wypoczynkowych. Jeżeli w pomieszczeniu jest więcej wolnego miejsca, można wstawiać dodatkowe elementy.
Dziś salony meblowe oferują różne rodzaje mebli, które występują pod wspólną nazwą, utrzymane są w identycznym stylu, ale można wybierać dowolne elementy i kompletować je tak, jak to jest dla klienta najbardziej odpowiednie. Już dwudziestometrowy pokój można przeznaczyć na salon i stosownie dobrać do niego wyposażenie. Nie należy więc bronić się przed samodzielnym tworzeniem kompletów mebli, bo te będą dokładnie dopasowane do naszych potrzeb. Nie warto jednak mieszać mebli z różnych linii, bo mogą one do siebie nie pasować i stworzą w pomieszczeniu bałagan form, faktur i kolorów.
Światło w pokoju dziennym to podstawa
Pokój dzienny powinien mieć zapewniony dostęp do naturalnego światła. Im więcej go dociera do wnętrza tym lepiej. Oczywiście idealnie jest, gdy salon ma okna wychodzące na trzy strony świata, ale taka sytuacja zdarza się rzadko.
W każdym salonie warto zorganizować wielostopniowe oświetlenie sztuczne. Dlatego oprócz światła górnego warto pokusić się o kinkiety na ścianach i lampy podłogowe. Różne źródła światła dają możliwość zastosowania odpowiedniego oświetlenia w zależności od aktualnych potrzeb.
Meble wypoczynkowe do pokoju dziennego
Wszyscy uwielbiają takie meble, jak duży narożnik z funkcją spania i przepastne fotele. Jednak podstawową zasadą urządzania pokoi dziennych jest właściwe dobranie wielkości mebli wypoczynkowych do rozmiarów pomieszczenia. Zbyt duże meble wypoczynkowe przytłoczą cały pokój i będą po prostu źle wyglądać. Z kolei zbyt mały narożnik w dużym salonie po prostu zginie.
Odpowiednio dobrane wymiary mebli wypoczynkowych pozwolą na znakomity relaks, wygospodarowanie dodatkowego miejsca i rozbudowanie zestawu mebli przeznaczonych do pokoju dziennego. Piękne witryny umożliwiają ekspozycję szczególnie cennych przedmiotów, o wartości często sentymentalnej, na które lubimy patrzeć każdego dnia.
Odpowiednia wysokość stolika
Jakże często spotykamy się z tym, że stolik stojący przy narożniku jest za niski lub za wysoki. Czasami, aby wziąć filiżankę z kawą trzeba się mocno schylać. Z kolei, gdy stój jest zbyt wysoki, z trudnością zjadamy przy nim choć kawałek pysznego ciasta. Najlepiej dobrany stół-ława w pokoju dziennym ma wysokość równą wysokości siedziska narożnika lub sofy.
Rozmiar dywanu do pokoju dziennego
W każdym salonie wielkość dywanu musi być odpowiednio dostosowana do wielkości pomieszczenia. Nigdy nie wygląda dobrze dywan, który zajmuje całą powierzchnię podłogi – od ściany do ściany. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy dywan będzie oddalony o około 80-100 cm od każdej ze ścian. Dzięki temu całe wnętrze nabierze miłej lekkości i elegancji.
Przykładowe meble do pokoju dziennnego
Cena regularna: