Nie od dziś wiadomo, że salon to wizytówka domu. W nim nie tylko spędzamy przyjemne chwile z rodziną, ale także przyjmujemy gości i relaksujemy się po całym dniu wytężonej pracy. Jego wystrój powinien więc być efektowny i odzwierciedlać osobowość lokatorów, ale nie można zapominać o funkcjonalności. Osiągnięcie balansu to nie lada sztuka. Pomożemy Ci odkryć potencjał aranżacyjny praktycznych przedmiotów i mebli takich jak komoda i pokażemy, jak wykorzystać je w atrakcyjny sposób.
Aranżacja komody w salonie – jak dopasować ją do stylu salonu?
Spróbuj zapomnieć o wszystkich stereotypach, które utrwaliły się w Twojej pamięci – obecnie projektanci wnętrz w swojej pracy przełamują schematy i uruchamiają najgłębsze pokłady kreatywności. Spróbuj pójść za ich przykładem. Przy odrobinie wysiłku praktycznym przedmiotom można nadać wymiar estetyczny. Popularnym trikiem jest wybór dekoracyjnych frontów szafy, ale to nie jedyny patent na przeobrażenie funkcjonalnego mebla w dekorację.
Jak udekorować komodę w salonie, żeby stała się gustowną ozdobą i pasowała do stylu pomieszczenia? Wiele zależy od modelu mebla. Drewniane, niskie modele w stylu retro, które zamiast szuflad oferują szafki, są dość uniwersalne i z powodzeniem znajdą swoje miejsce w salonie vintage, eklektycznym czy w stylu boho. Wystrój na komodzie z drewna może opierać się na motywach roślinnych. Zielone żywe kwiaty to sprzymierzeńcy w tworzeniu naturalnego klimatu. Co więcej – będą doskonale uzupełniać salony w różnych stylach – duże monstery urozmaicą surową industrialną przestrzeń, a subtelne cięte kwiaty w eleganckich wazonach postawione na komodzie w salonie klasycznym dodadzą wnętrzu romantyzmu. A co można postawić na komodzie nowoczesnego lub minimalistycznego pokoju dziennego? Plakaty! Dopasuj je kolorystycznie do salonu i opraw w proste ramy.
Gdzie ustawić komodę w salonie?
Zanim przyjdzie czas na aranżację komody w salonie, trzeba podjąć decyzję o jej ustawieniu. Wiele zależy od układu pomieszczenia i liczby pozostałych mebli i dekoracji. Jeśli w salonie masz narożnik z funkcją spania, uważaj, by miejsce ustawienia komody nie uniemożliwiało wysunięcia szuflad po rozłożeniu kanapy. Najpopularniejszym umiejscowieniem jest dosunięcie mebla do ściany i umieszczenie go w bocznej części pokoju. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by efektowną komodę wyeksponować w centralnym miejscu, np. naprzeciwko narożnika w kształcie litery U. Obok możesz ustawić regał z książkami oraz fotel i w ten sposób stworzyć przytulną strefę relaksu.
W salonach połączonych z jadalnią niskie meble można wykorzystać do stworzenia spójności między poszczególnymi strefami. Postaw komodę przy ścianie łączącej przestrzeń kuchni z pokojem dziennym, a zniwelujesz wizualną granicę między nimi. Często projektanci oferują serie mebli, więc możesz uzupełnić aranżację np. o pasującą witrynę i niski stolik w tym samym stylu. W mieszkaniach z oknami o standardowych wymiarach doskonałą lokalizacją dla komody może być też miejsce przy parapecie, o ile nie jest tam zawieszony kaloryfer.
Dodatki i akcesoria do postawienia na komodzie
Obecnie sklepy internetowe i salony meblowe oferują rozmaite dekoracje do postawienia na komodę – wazony, sztuczne kwiaty, figurki, świece, efektowne ramki, w które można wprawić pamiątkowe fotografie. W obliczu tak szerokiego wyboru łatwo stracić głowę. Co postawić na komodzie w salonie, aby nie przesadzić i podkreślić walory całego pomieszczenia? To, że mebel jest duży, nie oznacza, że możesz bez opamiętania zastawiać go pamiątkami i bibelotami. Umiar to gwarancja estetycznego efektu. Jeśli zdecydujesz się wykorzystać wnętrzarski trend i postawić na komodzie obraz w ciekawej ramie, powstrzymaj się od upychania przy nim roślin i innych ozdób.
Odpowiednio wykorzystana komoda może też pomóc Ci wprowadzić do pomieszczenia przytulny klimat. Świece to proste dekoracje, które w jednej chwili odmienią charakter pokoju – wybierz kilka w różnych rozmiarach. Możesz zdecydować się na niskie warianty w szklanych pojemnikach lub długie świece na świeczniku. W zachowaniu równowagi pomoże Ci tzw. zasada trójki, zgodnie z którą nieparzysta liczba elementów prezentuje się najlepiej i najbardziej naturalnie. Przesadna symetria może dawać efekt surowości i sztuczności. Oczywiście nie chodzi o to, by konsekwentnie przestrzegać tej zasady w każdym aspekcie – traktuj ją jako wskazówkę.
Lampy idealne do postawienia na komodzie
Komoda to mebel, który doskonale sprawdzi się w kąciku wypoczynkowym – zwłaszcza jeśli wybierzesz wariant z przeszkleniami. W witrynkach możesz ustawić książki, na blacie komody stylową lampkę, a w pobliżu fotel wypoczynkowy i bibliofilski kącik gotowy! Klasyczna nocna lampka to jednak niejedyna świetlna dekoracja komody w salonie, którą możesz wykorzystać. Niezwykle efektownie i oryginalnie prezentują się lampy w formie girlandy – możesz je rozwiesić nad komodą lub ułożyć na blacie. Nawet jeśli wolisz wybrać tradycyjną lampę, nie musisz się ograniczać do sztampowego biurkowego modelu. Klimat loftowego wnętrza podkreśli prosty model z żarówką lub z metalowym kloszem, natomiast uzupełnieniem wystroju dyktowanego nurtem glamour może być kryształowa lampka. Nawet jeśli oświetlenie ustawione na komodzie nie będzie wykorzystywane, może pełnić funkcję dekoracyjną. Niektóre modele lamp wyglądają jak rzeźby czy dzieła sztuki i możliwość ich zapalenia jest niejako dodatkowym walorem. Ciekawe formy oświetlenia dostępne są w naszym sklepie online, w którym coś dla siebie znajdą zarówno minimaliści, jak i miłośnicy awangardy.
Lustro nad komodą i lustro na komodę – pomysły na aranżację
Powszechnie znanym patentem na optyczne powiększenie przestrzeni jest zastosowanie lustrzanych powierzchni. Co powiesz na wykorzystanie w tym celu komody? Brzmi intrygująco? Jeśli chcesz skorzystać z takiego pomysłu, potraktuj komodę jak kominek albo toaletkę. W salonie, który chcesz wizualnie rozświetlić i któremu chcesz dodać przestronności, powieś większe lustro nad komodą. Nie musisz już nic więcej umieszczać na meblu, ale jeśli chcesz, w dobrym guście zawsze są rośliny. Jeśli lustro będzie miało efektowną ramę, to będzie to rozwiązanie perfekcyjne do pomieszczeń glamour, natomiast proste, minimalistyczne warianty doskonale sprawdzą się np. w pokoju młodzieżowym.
Zamiast wieszać na ścianie duże lustro, możesz też zdecydować się na mniejszy model stojący. Będzie on świetną alternatywą dla toaletki w małej sypialni, w której ograniczona przestrzeń uniemożliwia wstawienie wielu mebli. Obok mogą znaleźć się efektowne flakoniki z perfumami, nieduża lampka i ozdobne puzderka czy szkatułki. A co postawić na komodzie w pokoju dziennym lub w przedpokoju? W towarzystwie lustra oprócz roślin doniczkowych dobrze będą wyglądać wazony z ciętymi kwiatami, świeczniki, dekoracyjne lampy i gustowne figurki.
Masz już pomysł jak zaaranżować komodę w salonie? Po wybór wyjątkowych mebli oraz dekoracji zapraszamy do naszych salonów i sklepu internetowego.
Komody i dekoracje do ich aranżacji