Aranżacja mieszkania pod wynajem – najważniejsze wskazówki
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Wynajem mieszkania to specyficzna gra, w której zasady ustala nie tyle właściciel, ile potencjalny najemca. Takie lokum jest niczym czysta kartka, którą trzeba wypełnić oczekiwaniami i preferencjami osoby, która ma w nim zamieszkać. Choć budżet jest kluczowy – przecież nie urządzasz mieszkania dla siebie – to lepiej porzucić opcję wyboru najtańszych rozwiązań. Jak urządzić mieszkanie pod wynajem, sprytnie lawirując pomiędzy ceną a jakością? W tym tekście analizujemy kluczowe elementy, które warto wziąć pod uwagę.
Sprzątanie i odświeżanie mieszkania – pierwszy krok do sukcesu
Pierwszym krokiem jest zawsze sprzątanie i odświeżanie mieszkania. Zaskoczysz się, jak wiele można tym zdziałać! Starannie oczyszczone, odmalowane ściany, pozamiatane podłogi i odplamione dywany sprawią, że wnętrze zyska niezbędny blask. Czyste okna wprowadzą do pomieszczenia więcej światła i sprawią, że mieszkanie stanie się bardziej przestronne i atrakcyjne. Sprzątanie powinno obejmować również obszary zwykle pomijane, np. wnęki i wszelkie zakamarki: ramy obrazów, rowki w drzwiach, wewnętrzną i górną stronę lamp.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Przykładaj wagę do drobnych napraw, które wpływają na estetykę i komfort: przyklej listwy przypodłogowe, przykręć odstające gniazdka czy opadający karnisz, doklej uszczelki wokół okien, nasmaruj zgrzytające zawiasy w drzwiach, wymień przepalone żarówki – choć to wszystko drobnostki, to jednak możesz mieć pewność, że przyszły najemca je zauważy.
Równie ważne jest zadbanie o świeżość powietrza. Często mieszkania do wynajęcia stoją puste przez pewien czas, a stęchłe powietrze może zrazić potencjalnych najemców. Wietrzenie pomieszczeń i stosowanie neutralnych odświeżaczy powietrza to proste kroki, które pomogą Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie.
Aranżacja mieszkania pod wynajem – od czego zacząć
Po pierwsze: od kosztorysu. Każdy specjalista od remontów powie Ci, że nie ma sensu zaczynać bez tego kluczowego elementu. Musisz wiedzieć, jaką kwotę jesteś w stanie wydać, a której nie chcesz lub nie możesz przekroczyć. Bez takiego planu możesz znaleźć się w patowej sytuacji: zamówisz meble pod zabudowę lodówki, ale... zabraknie Ci funduszy na lodówkę! Co pomoże w organizacji? Lista kontrolna, czyli tzw. checklista, np. w formie aplikacji w telefonie.
Zrób spis wszystkiego, czego potrzebujesz z podziałem na poszczególne pomieszczenia. Dodaj pewien finansowy zapas na ewentualne „niespodzianki” (a te – jak wiemy – zawsze się pojawiają). Bądź też na bieżąco z najnowszymi promocjami i ofertami, aby nie przegapić okazji. W Salonach Agata ich nie brakuje – możesz liczyć np. na oferty rat z zerowym oprocentowaniem, zniżki na wybrane produkty czy okazje związane z różnymi wydarzeniami.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Urządzanie mieszkania pod wynajem – jak stworzyć przestrzeń, która spodoba się prawie każdemu?
Zacznij od przemyślenia, kim mogą być potencjalni najemcy. Zwróć uwagę na lokalizację i standard mieszkania – to od nich zależy, czy zwrócą się do Ciebie studenci, młode pary czy rodziny. Wiedząc, kto może zainteresować się Twoją ofertą, będziesz w stanie dostosować styl i funkcjonalność mieszkania do potrzeb lokatorów. A jak urządzić mieszkanie na wynajem, żeby podobało się każdemu?
W 2020 r. przeprowadziliśmy sondaż, który – choć skupiał się głównie na opiniach kobiet (badanie miało ścisły związek z naszą kampanią z synową i teściową w rolach głównych) – dostarczył informacji istotnych z punktu widzenia przyszłego wynajmującego. W końcu przyznasz chyba, że to kobiety są głównymi decydentkami w kwestiach aranżacji wnętrz, prawda?
Wyniki badania ukazały pewne uniwersalne tendencje. Pomimo różnic pokoleniowych okazuje się, że nasze oczekiwania są zaskakująco podobne: trzy style, które najczęściej pojawiały się w odpowiedziach ankietowanych, to nowoczesny, skandynawski i loftowy. Łączy je pewien wspólny mianownik: neutralne kolory (stanowiące fantastyczne tło dla innych, barwniejszych i odważniejszych dodatków) i proste meble o geometrycznych kształtach. Wśród materiałów konstrukcyjnych mogą pojawić się: beton, drewno i cegła, a jeśli chodzi o kolorystykę, nie powinno zabraknąć klasycznych odcieni: beżu, czerni i wszelkich barw kojarzących się z naturą. Projekty mieszkań na wynajem w jednym z trzech wspomnianych stylów są nieskomplikowane, wielofunkcyjne i oszczędne w formie. Ich domeną jest również minimalizm, a to oznacza, że Twój portfel nie powinien mocno ucierpieć.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Dodatki, które ocieplają wnętrze – poduszki, koce, zasłony
Mając na podorędziu neutralną bazę, możesz śmiało pracować z dodatkami – to dzięki nim mieszkanie scandi może stać się scandi glamour, scandi boho czy japandi albo z nieco surowej przestrzeni loft przeobrazić się w ciepłe wnętrze modern farmhouse. Niekwestionowaną zaletą dodatków jest bowiem fakt, że niezwykle łatwo jest je wymienić. Dopracuj zatem „bazowe” wnętrze i dodaj do niego elementy, które wprowadzą atmosferę ciepła i przytulności: miękkie poduszki dekoracyjne, ciepłe koce i narzuty, przyjemne dywany oraz eleganckie firany i zasłony. Aby ułatwić Ci to niełatwe zadanie, w naszym sklepie internetowym wprowadziliśmy opcję filtrowania. Możesz zaznaczyć, który styl mebli czy dodatków Cię interesuje oraz sortować produkty, np. według ceny. Pamiętaj, by nie przesadzić z liczbą tych dodatków – powinny podkreślać charakter wnętrza, a nie dominować.
Jeśli na wynajem przeznaczasz mieszkanie wcześniej przez Ciebie zamieszkiwane, opróżnij je ze wszystkich osobistych przedmiotów. Nie traktuj go jak przechowalni rzeczy, na które nie masz miejsca w Twoim nowym lokum lub które żal Ci wyrzucić, „bo wciąż są dobre”. Przykład? Jaskrawa kanapa młodzieżowa czy pamiętająca okres studiów, niedzisiejsza meblościanka.
Żywe kwiaty do aranżacji mieszkania pod wynajem – czy to dobra opcja?
Żywa roślinność może nadać mieszkaniu na wynajem unikalny charakter. Wybieraj jednak gatunki odporne i niewymagające skomplikowanej pielęgnacji. Idealne będą na przykład aloes, kaktusy i sukulenty, które są nie tylko piękne, ale także łatwe w utrzymaniu. Inny pomysł? Rośliny pnące i zwisające, takie jak bluszcz, paproć, epipremnum czy filodendron. Jeśli obawiasz się o brak „ręki do roślin” przyszłego lokatora, zamiast żywych roślin rozważ sztuczne kwiaty. Przejrzyj naszą ofertę na agatameble.pl, a szybko się przekonasz, że współcześnie produkowane sztuczne rośliny dekoracyjne w niczym nie przypominają tych sprzed lat, kojarzonych z wiązankami cmentarnymi.
Choć sztuczne kwiaty nie mają wpływu na zdrowie, to wciąż ożywiają wnętrza, sprawdzają się w każdym pomieszczeniu (nawet w ciemnej łazience) i nie wymagają absolutnie żadnego wysiłku poza okazjonalnym usuwaniem kurzu. Pamiętaj też, że rośliny mogą być magicznym rozwiązaniem wnętrzarskich rozterek związanych z wykorzystaniem naroży i nisz, które zwykle trudno estetycznie zagospodarować.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Aranżacja kuchni i łazienki, czyli na co przyszli najemcy zwracają największą uwagę?
Chyba przyznasz, że pomieszczeniami, które wymagają najwięcej uwagi, są kuchnia i łazienka. Te miejsca są najbardziej narażone na zabrudzenia i zniszczenia, a jednocześnie to od nich oczekujemy największej sterylności. Powinny być nieskazitelnie czyste i wolne od nieprzyjemnych zapachów. Zakładamy, że być może nie masz budżetu na wymianę kafelek, ale bynajmniej nie ma takiej potrzeby! Na rynku znajdziesz sporo farb przeznaczonych do renowacji płytek, dzięki którym nieco niedzisiejsza łazienka czy niedająca się wyczyścić ściana pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi w kuchni zyskają niezbędną czystość. Ponadto zadbaj, by wszystkie urządzenia były sprawne.
Jeśli chodzi o design, radzimy podążać ścieżką wcześniej wspomnianego klucza i wybierać meble kuchenne w stylu skandynawskim lub nowoczesnym, najlepiej w jasnych kolorach. Są ponadczasowe, uniwersalne, szybko się nie znudzą, nie męczą oka i dają najemcom szereg możliwości aranżacyjnych. Idealnie sprawdzą się tutaj meble modułowe z kolekcji Qubik, ponieważ z ich pomocą zagospodarujesz każdą, nawet pozornie nieustawną przestrzeń. To jednak nie wszystko: zintegrowane elementy zapewnią dużo miejsca do przechowywania, a to priorytet dla większości lokatorów. Moduły można dowolnie łączyć, a nawet komponować z wystrojem sąsiadującego pomieszczenia.
Jeśli przeszło Ci przez myśl, jak tanio urządzić mieszkanie pod wynajem, oto nasza podpowiedź: skorzystaj z planera kuchni Qubik na agatameble.pl – projekt wykonasz samodzielnie z wykorzystaniem setek propozycji z naszej oferty, a program na bieżąco będzie zliczał koszt kuchennej zabudowy, dzięki czemu nic Cię nie zaskoczy. Oferujemy również inny produkt: planer szaf modułowych, dzięki któremu stworzysz perfekcyjną przestrzeń do przechowywania w sypialni, przedpokoju czy pokoju dziecięcym.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Nowe meble do aranżacji mieszkania pod wynajem – czy warto?
Czy warto inwestować w nowe meble? Zdecydowanie tak, ale gdy liczy się budżet, wydawaj te pieniądze mądrze. Miej na uwadze, że skupianie się jedynie na niskiej cenie, pomijając kwestię jakości, może prowadzić do serii niekończących się problemów i ciągłych zgłoszeń (dotyczących konieczności naprawy mebli czy serwisowania sprzętu). Na jakich pozycjach nie warto oszczędzać? Z całą pewnością na tych najbardziej eksploatowanych: wyposażeniu łazienki, blatach w kuchni i meblach tapicerowanych np. sofach. Choć w ferworze urządzania mieszkania pod wynajem dopłata do tkaniny obiciowej o parametrach wodo- i brudoodpornych może się jawić mało optymistycznie, w dłuższej perspektywie może okazać się korzystna finansowo. Oszczędzisz problemu najemcom, ale i sobie – zwłaszcza gdy wynajmujesz krótkoterminowo. Sporo wskazówek, które mogą dotyczyć aranżowania lokum do wynajęcia zawarliśmy w tym artykule. A jeśli chcesz się dowiedzieć, jak urządzić kawalerkę pod wynajem, przeczytaj ten wpis.
O czym jeszcze warto pamiętać, przekazując mieszkanie najemcom? To, co dla Ciebie jest oczywiste, dla innych może takie nie być, dlatego warto stworzyć dla lokatorów mały przewodnik po mieszkaniu, w którym znajdą informacje o tym, gdzie jest licznik do wody i bezpieczniki, jak obsługiwać pralkę czy co zrobić, gdy zepsuje się zmywarka. Przygotowując mieszkanie do wynajmu, pamiętaj, że Twój potencjalny najemca to Twój klient. Staraj się więc, aby Twój produkt – mieszkanie – był jak najbardziej atrakcyjny. Zadbaj o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, a efekty na pewno Cię nie zawiodą.
Meble i dodatki do mieszkania pod wynajem
Cena regularna:
Cena regularna: 179,-