Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Barwa światła ma znaczenie! Czym kierować się podczas wyboru oświetlenia?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jak się okazuje, oświetlenie domu czy też oświetlenie mieszkania jest często jedną z ostatnich rzeczy, jakie bierzemy pod uwagę podczas aranżacji wnętrz - o ile w ogóle to czynimy. To duży błąd. Aby nie doszło do nieporozumienia, wyjaśnijmy, że nie chodzi tutaj o lampy do domu, których kolor, wielkość czy styl oczywiście staramy się dopasować do pozostałego wyposażenia i wystroju, ale o samą barwę światła…

Barwa światła ma znaczenie! Dlaczego?

W istocie – ma znaczenie i to większe, niż myślimy. Oświetlenie w domu powinno być indywidualnie dobrane do każdego pomieszczenia z osobna, w zależności od tego, jaką funkcję dane wnętrze pełni. Wyróżnić możemy kilka rodzajów barwy światła. Do ich określenia służy tzw. temperatura barwowa, która wyrażana jest w kelwinach. I tak, światło w mieszkaniu może mieć barwę neutralną, białą ciepłą i białą zimną.

Barwa neutralna (3300K-4500K) doskonale sprawdza się we wszelkich pomieszczeniach przejściowych, jak np. korytarz, czy przedpokój. Jest to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy barwą ciepłą i zimną. Oświetlenie domowe o barwie białej ciepłej (2700K-3200K) powinno dominować w miejscach przeznaczonych do wypoczynku i relaksu, bowiem wprawia w przyjemny nastrój, wycisza i uspokaja. Z kolei oświetlenie o barwie białej zimnej (4600K-6500K) najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach służących rozrywce, aktywnemu spędzaniu czasu, czytaniu i pisaniu, ponieważ pobudza do działania i wzmaga koncentrację.

Odpowiadając zatem na pytanie postawione w temacie, wybierając oświetlenie do domu powinniśmy się kierować przede wszystkim tym, gdzie chcemy je umieścić i jaką rolę ma pełnić. Jak natomiast ma się barwa światła do aranżacji wnętrza?

Oświetlenie mieszkania – aranżacje

Wcale nie musimy być profesjonalnymi projektantami wnętrz, aby stworzyć niezwykle udaną, niebanalną aranżację z wykorzystaniem światła. Wystarczy, że poznamy podstawowe zasady i nieco poeksperymentujemy – światło kryje w sobie ogromny potencjał i tylko od nas zależy, czy w pełni go wydobędziemy.

Choć, jak zostało już wspomniane we wstępie, oświetlenie w mieszkaniu zazwyczaj jest pomijane w czasie urządzania wnętrz, to właśnie ono w dużej mierze wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale też na ogólny wygląd pomieszczenia. Światło ciepłe nadaje wnętrzom przytulności i tworzy prawdziwie swojski klimat. W związku z tym warto je wykorzystać np. w sypialniach w stylu retro. Obecnie niezwykle modne są aranżacje sypialni w starym stylu, a do tego konieczne jest ciepłe światło – zimne kojarzone jest raczej z przestrzenią i nowoczesnością.

Jeśli natomiast lubujemy się w nowoczesności i zachwyca nas wszystko, co z nią związane, bez wątpienia powinniśmy podążyć w stronę minimalizmu skandynawskiego. Styl ten charakteryzuje się przede wszystkim funkcjonalnością i prostotą. To idealne połączenie elegancji z naturalnością. Dominują tu barwy jasne, dlatego ciepłe światło tylko by przeszkadzało i psuło efekt końcowy. Światło zimne będzie zaś przysłowiową wisienką na torcie.

Pomimo tego, że istnieją różne rodzaje stylu skandynawskiego, od subtelnego i romantycznego po ostre i wyraziste formy, jest coś, co zawsze je łączy – minimalizm, jasne barwy, naturalne surowce, jak drewno czy kamień. Wszystko to idealnie można wyeksponować, jeśli tylko umiejętnie posłużymy się światłem. Skandynawski minimalizm doskonale sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i w pokoju dziennym czy domowym gabinecie.

Oświetlenie – jak, gdzie i po co?

Rozplanowując oświetlenie domu, musimy pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Światło o barwie ciepłej może optycznie nieco zmniejszać wnętrze, zaś to o barwie zimnej – dawać wrażenie większej przestrzeni. Wobec tego powinniśmy postępować nader ostrożnie, gdyż nietrudno tu o błąd. Jeśli dysponujemy małym pomieszczeniem, które chcemy optycznie powiększyć i pozbyć się w ten sposób poczucia przepełnienia oraz chaosu, powinniśmy sięgnąć po światło zimne. I odwrotnie - gdy zależy nam na tym, by potężnemu wnętrzu nadać przytulności, sięgnijmy po światło o barwie ciepłej.

Obecnie mamy naprawdę duże możliwości do zabawy światłem. Możemy eksperymentować nie tylko ze światłem głównym, które umieszczamy zazwyczaj w centralnej części sufitu. Do naszej dyspozycji oddana jest bogata oferta rozmaitych lamp wiszących, podłogowychstołowych i biurkowych, a także kinkietów. Jeżeli nie mamy pewności, na jaki styl i oświetlenie postawić przykładowo w salonie, możemy tę sytuację rozwiązać w bardzo prosty sposób.

Podczas relaksu z książką czy wykonywania innej czynności wymagającej dobrego, mocnego światła, możemy korzystać ze wspomnianego oświetlenia głównego, które wyposażymy w żarówkę o barwie zimnej. Kiedy natomiast mamy ochotę na spokojny wypoczynek w sennej atmosferze lub na romantyczny wieczór, możemy posłużyć się mniejszymi lampkami świecącymi światłem o barwie ciepłej.