Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Biała cegła - gdzie i jak ją stosować?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Pomieszczenie z białą ceglaną ścianą może być jasne i przestronne i wzmocnić kontrast między światłem a ciemnością. Przyjrzyjmy się bliżej efektom i możliwościom stylizacyjnym, jakie daje biała cegła w poszczególnych pomieszczeniach. Sprawdźmy też, gdzie się najlepiej odnajduje i jak o nią dbać, by służyła nam przez długie lata.

Do jakich pomieszczeń pasuje biała cegła?

Płytki z białej cegły pasują w zasadzie do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Jeśli jednak planujesz minimalistyczny wystrój wnętrza salonu, ceglany wzór na wszystkich ścianach może być zbyt przytłaczający. Pokrycie cegłą tylko jednej z płaszczyzn to jednak zupełnie inna historia, szczególnie jeśli w projekcie uwzględnisz obudowanie cegłą kominka lub całej ściany, na której się znajduje. Podobnie rzecz ma się z sypialnią, pokojem młodzieżowym lub jadalnią — zadbaj o to, by cegła, która jest sama w sobie przyciągającym wzrok akcentem, nie zdominowała całego pomieszczenia. Wyłóż nią tylko ścianę za wezgłowiem łóżka lub za stołem kuchennym.

Ściana z białej cegły to również doskonały sposób na dodanie głębi i nadanie ciekawej stylistyki klatce schodowej czy korytarzowi. Służy jako proste tło, ale tak naprawdę zwraca uwagę i urozmaica te stosunkowo problematyczne aranżacyjnie przestrzenie.

Równie dobrze biała cegiełka pasuje na ścianę w kuchni zamiast płytek w przestrzeni międzyszafkowej. Jeśli jesteś na etapie wyboru blatów i frontów do szafek kuchennych, możesz skorzystać z planera na naszej stronie agatameble.pl. Mając wizualizację kuchni przed oczami, łatwiej Ci będzie ocenić, czy biała cegła na ścianie będzie współgrała kolorystycznie i stylizacyjnie z wybranymi meblami. Pamiętaj jednak, że cegła w kuchni powinna być bardzo dokładnie zaimpregnowana, ze szczególnym naciskiem na miejsca najbardziej narażone na eksploatację. Możesz także pomyśleć o zainstalowaniu bezbarwnej szyby nad płytą grzewczą i zlewozmywakiem.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jak dbać o białą cegłę w pomieszczeniu?

Cegła i płytki ceglane, niezależnie od umiejscowienia, wymagają okresowej impregnacji, która daje ochronę przed brudem, kurzem, wilgocią i pleśnią. Szczególnie jest to ważne w przypadku kuchni z cegłą, która sama w sobie jest pomieszczeniem mocno eksploatowanym. Pryskający tłuszcz czy woda, a nawet buchająca para wodna może być zagrożeniem dla białych cegieł.

Na rynku istnieją impregnaty przeznaczone do ceglanych ścian, które dają ochronę także przed promieniowaniem UV, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych. Impregnat stosujemy na dokładnie oczyszczoną z kurzu i całkowicie suchą ścianę. Nanosimy kilkukrotnie, co najmniej dwa razy, zachowując odstęp sugerowany przez producenta danego środka.

Czym zastąpić prawdziwą cegłę, czyli płytki stylizowane na białą cegłę

Jeśli nie jesteś „szczęśliwcem”, który mieszka w kamienicy ze spektakularną ścianą z prawdziwych cegieł, którą możesz zwyczajnie pomalować białą farbą, nietrudno znajdziesz w sieci sklepy oferujące starą cegłę rozbiórkową. Często są w sprzedaży nawet stare cegły licówki, czyli te już docięte i przygotowane do dalszej obróbki. Prawdziwa cegła jest jednak w cenie, więc jeśli nie masz nieograniczonego budżetu, możesz postawić na inne rozwiązania.

Cegły mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, ale we wnętrzach najczęściej wykorzystuje się gips lub beton. Gotowa biała cegiełka na ścianę występuje w wielu wariantach: mogą to być pojedyncze elementy z fugą lub bez albo całe panele dekoracyjne 3D, które układa się na ścianie jak puzzle. Biała cegła na ścianę może występować w różnych wymiarach — od węższych po szersze, ale jeśli zależy Ci na wrażeniu autentyczności, wybierz te najbardziej imitujące prawdziwą cegłę.

Płytka biała cegła jest sprzedawana w sklepach budowlanych w cenie za metr kwadratowy. Jeśli masz dużą powierzchnię do wyłożenia, a Twój budżet jest ograniczony, warto rozważyć jeszcze jedną opcję: tapetę dekoracyjną przypominającą cegłę. Takie rozwiązanie będzie świetną opcją, jeśli ściany w Twoim domu lub mieszkaniu nie są idealnie proste — ewentualne wypukłości i zadziory tylko podniosą wartość estetyczną ściany z tapetą z białych cegieł.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Z czym łączyć i jak aranżować cegłę na ścianie?

Biała cegła jest wyjątkowo wdzięcznym materiałem. Świetnie komponuje się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i w tych nowoczesnych, a także z innymi materiałami, jak drewno, beton czy płytki ceramiczne.

Jeśli jesteś zwolennikiem wnętrz w duchu shabby chic i rustykalnych, nie wahaj się łączyć jej z drewnem — zarówno na ścianie, jak i na meblach. Drewno to surowiec ponadczasowy, a zestawienie go z cegłą jest intrygujące i niebanalne.

Jeśli z kolei gustujesz we wnętrzach industrialnych i loftowych, połącz białą cegłę z betonem. Przestronny pokój dzienny zaaranżuj, kładąc betonowe płyty na reprezentatywnej ścianie np. za narożnikiem do salonu, a białe cegiełki umieść jako detal na innej ścianie, np. za kominkiem typu koza. Możesz spróbować też odwrotnego połączenia: białą cegłę w salonie umieść jako element dominujący, a beton pozostaw jako dodatek.

Połączenie białych cegiełek na ścianie w łazience z gładkimi płytkami ceramicznymi o tym samym wymiarze będzie z kolei bardzo spektakularnym i oryginalnym pomysłem na wniesienie nieco głębi do tego pomieszczenia.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Podsumowanie

Ściana z białej cegły to coraz częściej widywany motyw we wnętrzarstwie. Nic w tym dziwnego: jest to materiał ponadczasowy i niemal uniwersalny. Świetnie sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych, a także stylizowanych wnętrzach. By służyła nam wiele lat, należy kłaść nacisk na okresową impregnację, która daje gwarancję bezpieczeństwa przed zabrudzeniami i wilgocią, wpływając jednocześnie na łatwość w utrzymaniu codziennego porządku. Niezależnie od rodzaju pomieszczenia, w którym zdecydowałeś się na pokrycie ścian białymi płytkami, w Salonach Agata znajdziesz wiele mebli i dodatków pasujących do każdego stylu.

Wyposażenie pasujące do białej cegły na ścianie

Komoda na wysokich nogach MULTIMOD ASKOLE
678,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Płytka komoda na wysokich nogach MULTIMOD ASKOLE
1093,70
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Krzesło tapicerowane czarne LAVEL
489,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Komoda na płozach MULTIMOD ASKOLE
2229,60
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Puf składany z pojemnikiem ciemno zielony
99,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Puf składany z pojemnikiem niebieski 76,5x38x37,5 cm
99,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Puf składany z pojemnikiem czarny
99,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Zegar ścienny loft 30,5 cm
15,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Fotel wypoczynkowy granatowy JAZAN
449,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

GANIBIO Fotel z funkcją relaksu, szary
1079,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: