Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Białe wnętrza – aranżacje, meble, dodatki

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć podczas urządzania domu czy mieszkania, jest wybór kolorystyki wnętrz. Niezależnie od panujących aktualnie trendów wnętrzarskich, postawienie na biel zawsze będzie dobrym pomysłem. To ponadczasowa klasyka, pasująca do różnych stylów.

Jak stosować biały kolor we wnętrzach?

Kolor biały ma wiele cech, które sprawiają, że jest tak chętnie wykorzystywany. Jego największymi zaletami są uniwersalność oraz zdolność do optycznego powiększania pomieszczeń, dzięki czemu sprawdzi się on zarówno w niewielkiej kawalerce, jak i w przestronnym mieszkaniu. Co więcej, pomalowanie sufitu oraz 5-10 centymetrów ściany pod nim na biało stworzy wrażenie, że pokój jest wyższy niż w rzeczywistości.

Warto wiedzieć, że nie istnieje tylko jeden odcień bieli. Poza neutralną, śnieżnobiałą bielą są też dostępne tak zwane kolory off-white – to ciepłe i zimne odcienie bieli przełamane tonami innych kolorów. Dla przykładu – alabastrowy, śmietankowy, kość słoniowa czy écru to odcienie ciepłe (biel z domieszką żółcieni, różu lub beżu), a mroźna biel czy biel gołębia to odcienie zimne (zawierają domieszkę błękitu albo szarości).

Biały narożnik
x
Ława owalna z 2 blatami EXFURNI

Ława owalna z 2 blatami EXFURNI

229,-
Cena najniższa z ostatnich 30 dni przed obniżką: Cena najniższa: 249,-

Cena regularna: 449,-

x
Lampa podłogowa łukowa do salonu czarna COSTANZA

Lampa podłogowa łukowa do salonu czarna COSTANZA

Dlaczego to istotne? Ponieważ odcień może mieć ogromny wpływ na nastrój, jaki zapanuje w naszych wnętrzach. Bardziej przytulną atmosferę zapewni biel w ciepłych odcieniach, natomiast ta w zimnych wprowadzi chłodny i raczej surowy klimat. Pamiętaj, że nie należy łączyć ze sobą ciepłych i zimnych odcieni, bo nie będą do siebie pasowały.

Czy białe wnętrze musi oznaczać zimny minimalizm?

To dość popularne przekonanie nie jest prawdą. Biel rzeczywiście może się kojarzyć z czystością, wręcz sterylnością i szpitalnym klimatem. Prawda jest jednak taka, że to od Ciebie zależy, jak wykorzystasz potencjał tego koloru.

W zależności od potrzeb oraz upodobań możesz postawić na biel jako kolor dominujący (na przykład malując nią ściany, sufit czy wybierając białe meble) albo zdecydować się jedynie na białe dodatki w postaci foteli, tekstyliów, lamp czy dekoracji ściennych.

Plusem tej barwy jest również to, że dobrze współgra ona ze wszystkimi kolorami. Potrafi je łagodzić, podkreślać lub kontrastować z nimi. Dlatego nie musimy się ograniczać – gra kolorami może przynieść ciekawe rezultaty.

Białe ściany i białe meble – czy to dobre połączenie?

Owszem, takie połączenie może się dobrze prezentować, ale pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim zbyt duża ilość bieli potrafi być przytłaczająca, a u niektórych osób wywoływać poczucie wyobcowania i smutku. Dlatego aranżacja pokoju z białymi meblami oraz ścianami powinna być dokładnie przemyślana i dopasowana do stylu, w jakim urządzasz mieszkanie.

Białe wnętrza - aranżacja salonu
x
Komoda MODICO 3D1S MC-07

Komoda MODICO 3D1S MC-07

579,-
x
Ława BOKIA jasne drewno

Ława BOKIA jasne drewno

629,10
Cena najniższa z ostatnich 30 dni przed obniżką: Cena najniższa: 699,-

Cena regularna: 699,-

x
Dywan liść biało-czarny PROVANCE 120x170 cm

Dywan liść biało-czarny PROVANCE 120x170 cm

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Gdzie dobrze sprawdzi się połączenie białych ścian i białych mebli?

  • Wnętrza w stylu loftowym (industrialnym) – to wystrój nawiązujący do starych, opuszczonych fabryk, obfitujący w elementy z cegły, metalu i drewna. W takim otoczeniu białe tynki lub cegły można połączyć z białymi meblami i dodać elementy metalowe (na przykład kute stoły, krzesła lub hokery z metalowym stelażem) oraz drewniane, w postaci blatów, półek czy lamp. W kuchni lub łazience dobrze będą się prezentowały ciemne kafle, a w salonie i sypialni – łóżka lub kanapy z drewnianym wykończeniem oraz proste, nowoczesne zasłony lub narzuty.
  • Wnętrza w stylu rustykalnym – klimatem nawiązują do wnętrz wiejskich. Biel ścian i mebli można przełamać naturalnymi materiałami – litym drewnem, wikliną, kamiennymi dodatkami oraz tkaninami (głównie lnem i bawełną). Jako ozdoby mogą posłużyć ręcznie wykonane dekoracje, porcelana z ludowymi wzorami oraz plecione kosze.
  • Wnętrza w stylu romantycznym – w takim wystroju królują delikatność i zwiewność. Biel ścian i mebli pozwoli uwydatnić urokliwe kwiatowe wzory na poduszkach, narzutach oraz zasłonach. Przytulne wnętrze zyska na atrakcyjności dzięki narożnikowi, fotelom lub pufom w łagodnych, pastelowych kolorach. Do tego będą pasowały toaletka z lustrem, tiulowe firany w oknach i kilka świec, tworzących romantyczny nastrój.
  • Wnętrza w stylu skandynawskim – w tym stylu meble mogą być proste i białe, tak samo jak ściany. Najważniejszym elementem jest tutaj drewno – belki, podłogi, półki, schody oraz dekoracje. Dołóż odrobinę szarości oraz kilka dodatków – ciepłe koce, parę prostych wazonów lub ramek ze zdjęciami – i uzyskasz klimatyczne, biało-drewniane wnętrza.
  • Wnętrza w stylu klasycznym – charakteryzuje je ponadczasowość, nadają się więc dla osób, które nie lubią często zmieniać wystroju. Białe ściany i meble w klasycznych kształtach będą bezpiecznym wyjściem. Pasują zarówno do ciężkich welurowych kanap i długich zasłon, jak i do lżejszych, bardziej nowoczesnych i kolorowych dodatków w postaci tapicerowanych krzeseł w energetycznych barwach czy kilku kolorowych poduszek z fikuśnymi ornamentami.
  • Wnętrza w stylu nowoczesnym – to proste, raczej minimalistyczne aranżacje. Charakteryzują je geometryczne formy, wygodne i praktyczne wyposażenie. Kolorystyka to stonowane beże, szarości i odrobina czerni, które dobrze wyglądają na tle białych mebli i ścian.
Białe wnętrza - aranżacja salonu z jadalnią
x
Krzesło GELLA czarne

Krzesło GELLA czarne

x
Dywan LAVER 160x230 cm

Dywan LAVER 160x230 cm

279,30
Cena najniższa z ostatnich 30 dni przed obniżką: Cena najniższa: 399,-

Cena regularna: 399,-

x
Lustro okrągłe metalowe 60 cm

Lustro okrągłe metalowe 60 cm

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jak zaaranżować białe meble w salonie – kanapy, regały i szafki RTV

Białe meble nadadzą się do pomieszczeń o zróżnicowanej wielkości. Jeśli chcesz jeszcze bardziej optycznie powiększyć pokój, zdecyduj się na meble z frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Staraj się też nie ustawiać mebli niczym meblościanki – lepiej wyglądają, kiedy każdy element stoi osobno, niezależnie od reszty.

Szafka RTV przyda się nawet wtedy, gdy zdecydujesz się zamontować telewizor na ścianie. Na takiej szafce możesz ustawić gramofon, konsolę lub ozdoby. Jeśli chodzi o regał, zostaw w nim chociaż dwie lub trzy puste półeczki, oczywiście jeśli masz taką możliwość. Ustaw na nich wazon, rzeźbę czy inną dekorację zamiast kolejnych kilku książek – regał zyska na lekkości i unikniesz wrażenia przeładowania.

Kanapę staraj się ustawić na wprost telewizora, pamiętając o uwzględnieniu odpowiedniej odległości pomiędzy ekranem a miejscami siedzącymi. Wbrew naszym przyzwyczajeniom sofa wcale nie musi stać pod ścianą. Jeżeli salon jest przestronny, możesz wysunąć ją bardziej na środek pokoju. Jeśli natomiast masz salon połączony z otwartą kuchnią, możesz za pomocą kanapy wyznaczyć strefę odpoczynku.

Dodatki do białych wnętrz – na jakie postawić? Przełamanie bieli czy jej podkreślenie?

Jeśli Twoim celem jest przełamanie bieli w pomieszczeniu, szukaj dodatków w pastelowych, a nawet kontrastujących kolorach lub formach. Jeśli natomiast chcesz ją podkreślić, zdecyduj się raczej na delikatne materiały, na przykład bawełnę, jasne, surowe drewno, a nawet elementy wykonane ze szkła, ceramiki albo betonu architektonicznego. Co najważniejsze, jeżeli zdecydujesz się na białe ściany, aranżację dopasuj do ogólnego stylu wnętrza.

Białe wnętrza -aranżacja sypialni
x
Łóżko ITALIA TYP 81 z pojemnikiem i stelażem 160x200

Łóżko ITALIA TYP 81 z pojemnikiem i stelażem 160x200

x
Ławka GLORY

Ławka GLORY

x
Szafka nocna DUERO 3S

Szafka nocna DUERO 3S

x
Lampa stołowa GRETTER 819408174

Lampa stołowa GRETTER 819408174

99,90
Cena najniższa z ostatnich 30 dni przed obniżką: Cena najniższa: 149,-

Cena regularna: 149,-

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Oto kilka propozycji ożywienia nawet prostych, białych wnętrz:

  • rośliny – zarówno te ustawione na parapecie, jak i duże kwiaty ustawione w kwietnikach czy na podłodze. Jeśli nie lubisz prawdziwych kwiatów, w naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór sztucznych, które do złudzenia przypominają te naturalne;
  • dywany – puszyste, proste, z orientalnym motywem lub nowoczesnym wzorem. Mogą wyznaczać strefy w mieszkaniu (na przykład część jadalną, część wypoczynkową, kącik zabaw). W zbyt jednolitych wnętrzach dywany wprowadzą więcej kolorów i wzorów;
  • dekoracje – suszone kolorowe kwiaty lub zboża umieszczone w wazonach, wzorzyste doniczki, świeczniki albo domowa galeria ścienna. To wszystko może sprawić, że mieszkanie zyska oryginalny wygląd;
  • lustra – ozdobne lub w atrakcyjnych ramach. Do małych wnętrz zdecydowanie lepsze będą wiszące lustra o mniejszych wymiarach. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz się zdecydować na dodatkowe lustro stojące;
  • tekstylia – dekoracyjne poszewki, mięsiste koce, zwiewne firany lub długie zasłony okienne.


Jak oświetlać białe wnętrza – światło punktowe kontra rozproszone

Białe wnętrza same w sobie są jasne, ale oświetlenie i tak jest bardzo istotnym elementem wystroju. Światło punktowe sprawdzi się przy stolikach nocnych, biurku w gabinecie albo nad blatami kuchennymi. Jeśli masz w domu wyznaczoną strefę jadalną, również nad nią możesz umieścić światło punktowe.

Z kolei światło górne, które jest bardziej rozproszone, okaże się dobrym rozwiązaniem w salonie, przedpokoju, sypialni, łazience lub w pokoju dziecięcym. Jeżeli wolisz spędzać czas przy mniej intensywnym oświetleniu, możesz zdecydować się na dodatkowe lampy podłogowe lub stołowe.

Białe wnętrza - aranżacja jadalni
x
Krzesło do jadalni biała ekoskóra GOJA

Krzesło do jadalni biała ekoskóra GOJA

x
Stół okrągły rozkładany dąb kanadyjski FENIX 115 cm

Stół okrągły rozkładany dąb kanadyjski FENIX 115 cm

x
Lampa wisząca kule złota MEFISTO 8

Lampa wisząca kule złota MEFISTO 8

719,20
Cena najniższa z ostatnich 30 dni przed obniżką: Cena najniższa: 899,-

Cena regularna: 899,-

Podsumowanie

Jak widać, biel ma ogromny potencjał, który da się wykorzystać na wiele sposobów. Nie bój się eksperymentować! W Salonach Agata znajdziesz wiele akcesoriów, które idealnie wpiszą się w białe wnętrza.