Ciemne meble w sypialni — inspiracje i aranżacje
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Wybierając do sypialni ciemne meble, masz szansę stworzyć aranżację niezwykle elegancką, sprzyjającą relaksowi i mocno wyróżniającą się na tle współczesnych projektów. Jednak decydując się na ciemne meble w sypialni, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Inaczej pomieszczenie może stać się ponure, nieprzyjazne i klaustrofobiczne. Aby pomóc Ci osiągnąć wymarzony efekt, stworzyliśmy poradnik, jak urządzić sypialnię z ciemnymi meblami. Podpowiemy Ci, jak pomalować pokój do ciemnych mebli i jakie dodatki wybrać. Sprawdzimy też, czy aranżacja sypialni z ciemnymi meblami jest dobrym pomysłem w przypadku małej powierzchni.
Ciemne meble w sypialni — jaki kolor ścian?
Twój wybór padł na efektowne, ciemne meble w sypialni. Jaki kolor ścian będzie się z nimi dobrze komponować, jednocześnie podkreślając ich urok? Gusta są różne i to od Ciebie zależy, jakim barwom pozwolisz dominować w sypialni (zresztą podobnie jak w przypadku doboru koloru ścian do ciemnych mebli w salonie). Pamiętaj tylko, że sypialnia to pomieszczenie, w którym śpisz, odpoczywasz i spędzasz intymne chwile, dlatego nie powinno być zbyt zimne i mroczne. Unikaj wyłącznie chłodnych odcieni.
Zastanawiając się, jaki kolor ścian do ciemnych mebli wybrać, możesz pójść w jednym z dwóch kierunków:
- jasnej sypialni z ciemnymi meblami – np. beżowej, białej, błękitnej, miętowej, różowej czy jasnoszarej;
- ciemnych mebli w ciemnej, stonowanej aranżacji – np. w odcieniu butelkowej zieleni lub antracytu.
Wbrew pozorom, druga opcja potrafi wypaść fenomenalnie, jednak wymaga od inwestora wyczucia i doświadczenia w aranżowaniu wnętrz. Do ciemnych mebli kolor sypialni powinien być o kilka tonów jaśniejszy, aby uniknąć wrażenia przytłoczenia. Totalnie ciemna sypialnia jest rozwiązaniem polecanym, gdy dysponujesz stosunkowo dużym metrażem. Ściany mogą być wówczas utrzymane nawet w odcieniu ciemnoszarym. Pamiętaj, że ciemna tonacja optycznie obniży i pomniejszy pomieszczenie. Aby ocieplić i nieco oswoić tę surową przestrzeń, warto uzupełnić ją o dodatki w intensywnych kolorach, np. czerwone lub żółte. Świetnym pomysłem będą także złote, błyszczące akcenty, które odbijają światło. We wprowadzeniu większej ilości żywych odcieni pomogą Ci również rośliny doniczkowe.
Z kolei ustawiając ciemne meble w sypialni na tle jasnych ścian i wprowadzając jasne dodatki, uzyskasz elegancką i estetyczną aranżację, a na dodatek o wiele lżejszą wizualnie. To optymalna opcja w przypadku niewielkich pomieszczeń.
Jeżeli nadal nie możesz się zdecydować, jaki kolor do ciemnych mebli wybrać, warto poprzeglądać dostępne w Internecie gotowe pomysły na sypialnie z ciemnymi meblami. Wiele modnych projektów sypialni, bazujących na ciemnym wyposażeniu, znajdziesz na naszej stronie.
Dodatki do sypialni z ciemnymi meblami
Odpowiednio dobrane dodatki pozwolą Ci pozbyć się nadmiernej surowości, mroku i powagi. Jakie dodatki do ciemnych mebli w sypialni wybrać, by nieco rozjaśnić i „zmiękczyć” przestrzeń? Intuicja pewnie podpowiada Ci, że powinny być to przedmioty kojarzące się z przytulnością: puszysty dywan lub wykładzina na podłodze, mięsista narzuta na łóżku, miękkie poduchy czy grube zasłony. Wszystkie utrzymane w jasnych barwach. Z ociepleniem, ożywieniem i rozświetleniem zbyt smutnego wnętrza cudownie radzą sobie lampy, zwłaszcza wiszące i lampy podłogowe retro, z kloszami wykonanymi z naturalnych materiałów, np. z rattanu, drewna lub bambusu. Powinny generować ciepły, nastrojowy blask.
Ciemne sypialnie lubią się z minimalizmem. Wszystko, czego potrzebują to łóżka i szafki nocne, szafy, witryny retro oraz duże komody (np. komody retro, czy komody orzech) i kilka zmiękczających dodatków. Im więcej mebli, sprzętów i dekoracji, tym większe ryzyko przytłoczenia przestrzeni i wywołania wrażenia bałaganu.
Jaką pościel wybrać do sypialni z ciemnymi meblami?
Pościel pełni nie tylko funkcję czysto praktyczną. Dopełnia całą aranżację i podkreśla jej unikatowy charakter. Żonglując materiałami, wzorami i kolorami poszewek i narzuty, możesz zapewnić swojej sypialni małą metamorfozę. Kolor pościeli powinien znajdować odbicie w odcieniu chociaż jednego elementu wnętrza: ściany, mebla, dywanu, dekoracji, wezgłowia łóżka czy pozostałych tekstyliów. To od Ciebie zależy, czy chcesz spać w śnieżnobiałej, bawełnianej pościeli, czy wolisz poeksperymentować ze wzorami i materiałami. W Salonach Agata znajdziesz pościele w ponad 200 wzorach, dopasowanych do różnych stylów aranżacyjnych. Sypialnia oparta na ciemnych meblach może być urządzona w rozmaitych stylach: nowoczesnym, minimalistycznym, glamour czy klasycznym. Pamiętaj, że najlepszym dla Twojej skóry rozwiązaniem są pościele wykonane z naturalnych materiałów.
Ciemne meble w sypialni — gdzie się sprawdzą?
Ciemne meble jak np. szafy narożne do sypialni, sprawdzą się w domach i mieszkaniach osób kochających eleganckie, funkcjonalne i ponadczasowe aranżacje. Stanowią zdecydowanie mniej opatrzoną alternatywę dla dominujących w ostatnich czasach mebli w bieli, beżach, szarościach czy jasnym drewnie.
Warto wiedzieć, że ciemne meble to nie tylko ciężkie, drewniane, ciemnobrązowe modele. Do wyboru pozostaje obecnie wiele lekkich, prostych, nowoczesnych rozwiązań w odcieniach grafitu, antracytu, atramentu czy czerni.
Ciemne meble w małej sypialni — czy to dobry pomysł?
To zdecydowanie dobry pomysł, nawet jeśli urządzasz sypialnię na małym, niskim poddaszu – o ile dobrze przemyślisz swoją aranżację. Chociaż ciemne kolory co do zasady pomniejszają optycznie pomieszczenie, to w przypadku sypialni z ciemnymi meblami możesz łatwo uniknąć tego i innych „skutków ubocznych”. Wybierz meble o prostej, minimalistycznej formie i ogranicz ich ilość do niezbędnego minimum. Zrezygnuj z ciężkich, bogato zdobionych, drewnianych modeli. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, ożywiające przestrzeń dodatki oraz ocieplające ją tekstylia.
Ważne jest, żeby kupować meble funkcjonalne i solidne, aby zachowały pierwotną estetykę przez wiele lat. Zwróć uwagę na materiały użyte do wykonania i wykończenia mebli oraz na okres gwarancji udzielanej przez producenta. Wiele mówi on o jakości i trwałości wyrobów.
Ciemne meble w sypialni — wady i zalety
Ciemne meble, zwłaszcza te o prostej, lekkiej formie, są ponadczasowe i uniwersalne. Nie musisz się obawiać, że wkrótce wyjdą z mody. A gdy zapragniesz metamorfozy wnętrza, wystarczy, że wymienisz same dodatki. Nie będzie trzeba inwestować w nowe wyposażenie, by dopasować je do aktualnego stylu.
Ciemne meble są także eleganckie. Stanowią dekorację same w sobie, więc świetnie odnajdują się w niewielkich sypialniach, w których nie ma już miejsca na zdobne dodatki. Ponadto ciemne meble inspirują do eksperymentowania ze stylami i kontrastami. Dają projektantom i samym inwestorom spore pole do popisu.
A wady? Naprawdę trudno się ich doszukać w samym kolorze mebli. Wady mogą wynikać w zasadzie tylko z wyboru słabej jakości produktów czy z nieprzemyślanej aranżacji.
Podsumowanie
Sypialnia to przestrzeń relaksu i intymności. Jeśli dodatkowo oczekujesz od niej eleganckiego, niebanalnego charakteru, ciemne meble doskonale poradzą sobie z tym zadaniem. Ustawiając je na tle jasnych lub ciemnych ścian oraz łącząc z przytulnymi dodatkami, uzyskasz jedyną w swoim rodzaju, klimatyczną aranżację.
Przykładowe meble do sypialni w ciemnych kolorach