Co zrobić, żeby Twój salon wyglądał przytulnie?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Salon to centralne miejsce wielu mieszkań, które odgrywa jedną z najważniejszych ról w codziennym życiu domowników. To właśnie tam najczęściej zapraszamy gości, pijemy popołudniową kawę z przyjaciółmi lub odpoczywamy przy lampce wina. Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie i jego aranżacja może się okazać nie lada wyzwaniem. Jak więc za pomocą odpowiednich dodatków sprawić, by stał się przytulnym miejscem, w którym z przyjemnością będziemy przebywać?
Meble do salonu
Duży narożnik to nieodzowny element każdego dobrze wyposażonego salonu. Jego największą zaletą jest to, że możemy dopasować go nawet do niewielkiej przestrzeni w mieszkaniu w bloku. Małe narożniki zajmują mniej powierzchni użytkowej niż tradycyjne, kilkuosobowe kanapy, wiele z nich posiada także funkcję spania, co w praktyce oznacza, że stają się dodatkowym miejscem na przenocowanie niespodziewanego gościa. Narożniki w wersji prawej lub lewej pozwalają na ulokowanie w dowolnym rogu salonu, przez co znajdzie się jeszcze miejsce na stolik kawowy, fotel czy ozdobny puf oraz dywan 160x230.
Nowoczesne narożniki w bogatej wersji kolorystycznej są komfortowe i przyciągają wzrok niespotykanym designem. Pozwalają na chwilę relaksu po ciężkim dniu pracy i są meblem, na którym możemy przyciąć sobie drzemkę po niedzielnym obiedzie. Większe modele w kształcie litery „U” to gwarancja dobrego wypoczynku podczas oglądania ulubionych programów telewizyjnych.
Jeśli chcemy, by nasz salon wyglądał jeszcze przytulniej, zdecydujmy się na fotel wypoczynkowy, na którym beztrosko spędzimy czas w trakcie długich wieczorów. Fotele wypoczynkowe z miękkim siedziskiem i obszernym, pikowanym oparciem to luksusowy dodatek. Fotel wypoczynkowy zapewnia ponadto ulgę dla zmęczonego karku, pleców i głowy. Meble w jasnych pastelowych barwach nadają elegancję wnętrzu, natomiast w mocnej i ciemnej kolorystyce - wyrazisty charakter.
Kwiaty doniczkowe
Nie ma piękniejszego naturalnego dodatku do wnętrz niż żywe rośliny. Pasują do każdej aranżacji i pomieszczenia. Rośliny w salonie pozwalają uczynić z tego miejsca azyl i oazę wypoczynku. To najbardziej wdzięczny dodatek, który rozwija się na naszych oczach. Absolutnym trendem jest umieszczanie kwiatów we wszelkiego rodzaju osłonkach, donicach i szklanych wazonach. Do łask wracają osłonki ceramiczne w tradycyjnych kolorach oraz szklane wazony na świeże cięte kwiaty. Możemy postawić je w dowolnym miejscu, na półce ściennej lub blacie stolika. Pozwalają na stworzenie kompozycji również z kwiatów sztucznych, które są uwielbiane przez osoby zapracowane i niemające czasu na pielęgnację roślin i ich systematyczne podlewanie.
Jeśli chcemy, by kwiaty były wyraźnym punktem naszego salonu, wystarczy, że umieścimy je w kwietnikach. Modele na drewnianych nóżkach stanowią modny element wystroju i pomagają efektownie wyeksponować żywe rośliny. Pasują zarówno do tradycyjnego, jak i bardziej nowoczesnego wnętrza.
Oświetlenie, które podkreśli charakter salonu
Dobrze dobrane oświetlenie salonu pozwala zbudować w nim przytulną atmosferę po zmroku i w trakcie dnia. Biorąc pod uwagę różnorodność potrzeb domowników, należy zadbać, by światło w najczęściej użytkowanym pomieszczeniu oświetlało jego całą przestrzeń, lecz nie było zbyt mocne i ostre dla oczu. Pomóc w tym mogą lampy podłogowe i lampy stołowe, a także kinkiety.
Kinkiety wprowadzają przyjemną atmosferę po zmroku. Budują nastrój pomieszczenia, gdyż są światłem pośrednim, które oszczędza nasz wzrok wieczorami. Podobnie działają lampy stojące podłogowe, często wyposażone w możliwość regulacji strumienia świetlnego. Kolejną formą uzupełnienia oświetlenia w salonie może być zastosowanie punktowego oświetlenia LED. Lampy LED są szybkie w instalacji i tanie w eksploatacji. Pozwalają wyeksponować dodatki i budują wyjątkowy nastrój.
Lampy sufitowe to z kolei lampy umieszczone w centralnym punkcie salonu. Te utrzymane w stonowanej kolorystyce oraz wykonane z naturalnych materiałów stanowią wspaniały dodatek do wnętrz w stylu skandynawskim. Z kolei lampy sufitowe w klasycznym stylu mają zazwyczaj formę ozdobnego żyrandola. Popularnym modelem lamp sufitowych są także plafony, które idealnie nadają się do niskich wnętrz. Nowoczesne modele plafonów coraz częściej spełniają nie tylko funkcję użytkową, ale przede wszystkim dekoracyjną.
Co więcej, wygląd lampy do salonu powinien korespondować z pozostałymi elementami wystroju. Uniwersalnym rozwiązaniem są lampy szklane, które pasują do wnętrz urządzonych w wielu stylach, a ich urok nie przemija wraz z upływającym czasem.
Przykładowe oświetlenie oraz dekoracje do przytulnego salonu
Cena regularna:
Cena regularna: 279,-
Cena regularna:
Cena regularna: 149,-