Drewno na ścianie — aranżacje i inspiracje. Ponadczasowe rozwiązania
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Drewno to materiał o wyjątkowo pozytywnym wydźwięku. Nadaje przestrzeniom swojskość i ciepło, wzbogacając je o cenną fakturę. Jeszcze do niedawna drewno na ścianie wywoływało w nas raczej kpiący uśmiech niż falę zachwytu — wszystko przez PRL-owską boazerię obecną absolutnie we wszystkich domach i mieszkaniach w Polsce. Tymczasem — jak się okazuje — nie taka boazeria straszna, jak ją malują.
PRL-owski pomysł na drewno na ścianie zdefiniowany na nowo
Boazeria drewniana obecnie wraca do łask, choć w zupełnie nowej odsłonie. Ta w tradycyjnym rozumieniu, która była bardzo popularnym elementem wystroju domu i mieszkania w latach 80. ubiegłego wieku, coraz częściej przestaje nam „przeszkadzać” - o ile odpowiednio ją uwspółcześnimy. Zamiast zrywać drewno ze ściany, ryzykując jednocześnie uszkodzeniem muru, możemy postawić na rozwiązanie nie tylko szybsze, ale i tańsze. Za to jakże efektowne i… modne! Aby zupełnie odmienić wygląd PRL-owskiego pomieszczenia, wystarczy dobra farba. Dodatkowo taka ściana z drewna pomalowana np. na biało doskonale wpisuje się w aktualne trendy, tworząc obowiązkowy element aranżacji np. w stylu skandynawskim, do którego świetnie pasuje drewniana lampa podłogowa.
Nie powinniśmy jednak boazerii kojarzyć jedynie z przytłaczającymi mieszkaniami sprzed lat. Ta w nowoczesnym wydaniu nie ogranicza się jedynie do pionowo ułożonych na ścianach szalówek, a kusi mnogością stylów i rozwiązań.
Drewno na ścianie — aranżacje w przedpokoju
Przedpokój i strefa wejściowa to przestrzeń, której warto nadać atrakcyjność i wyrazistość, aby była nie tylko funkcjonalna, ale także piękna. Jednym z wielu pomysłów jest pokrycie ścian drewnem na sposób angielski. Boazeria angielska to rodzaj panelu ściennego, który zakrywa tylko spód ściany, tworząc lamperię. Drewno ułożone na ścianie w taki sposób pełni funkcję dekoracyjną i ochronną, dlatego rozwiązanie to jest często wykorzystywane w miejscach najbardziej narażonych na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Nie tylko znajdziemy je na klatkach schodowych i korytarzach, ale także w pokojach dziecięcych, a nawet w jadalni i salonie, zwłaszcza urządzonym w stylu glamour.
Lamperia drewniana dzieli pomieszczenie w poziomie. Obie części oddziela się listwą. Nad nią automatycznie powstaje doskonałe miejsce do wyeksponowania dekoracji ściennych, np. rodzinnych zdjęć, obrazów czy luster dekoracyjnych. Te ostatnie spotęgują jeszcze wrażenie luksusu, szczególnie jeśli wybierzesz modele w masywnych, postarzanych ramach. Ponadto lustra w ciasnych przestrzeniach pomagają optycznie je powiększyć i wprowadzić do nich nieco cennych refleksów, odbijając światło. Szersza listwa może pełnić także funkcję półki na stojące dekoracje jak np. niewielkie wazoniki, świeczniki czy figurki. Bogatą ofertę tych produktów znajdziesz w naszych Salonach Agata.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Drewno na ścianie w salonie — jak je zaaranżować?
Jeśli aranżacje z nutką glamour i retro cię nie przekonują, mamy inny pomysł na drewnianą ścianę w salonie. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są deski na ścianie za telewizorem ułożone w pionie w równych odstępach od siebie, zwane lamelami. Inaczej niż w przypadku boazerii znanej z PRL-u, listewki odsuwa się od siebie, co daje efekt trójwymiaru i lekkości. Umieszczenie lameli za telewizorem stwarza doskonałe miejsce na ukrycie kabli, które można dyskretnie poprowadzić między listewkami. Taki centralny punkt w pomieszczeniu jest ponadto niezwykle korzystny wizualnie, a drewno dodatkowo daje ciepły, domowy klimat. Co więcej, ma właściwości wyciszające, co tym bardziej potwierdza zasadność umieszczenia go w pokoju telewizyjnym.
Innym popularnym rozwiązaniem na drewno na ścianie w salonie są aranżacje z paneli, np. w formie heksagonu lub innych figur geometrycznych. Zabarwienie ich na różne kolory i położenie w pozornym nieładzie da naprawdę zjawiskowy efekt. Istnieją także panele ścienne drewniane o różnych grubościach, które również zapewniają efekt głębi i trójwymiaru, zwłaszcza jeśli zastosuje się odpowiednio przemyślane podświetlenie.
Jeśli aranżujesz drewno na ścianie w salonie, pamiętaj, by zastosować je tylko na jednej ze ścian. W przeciwnym razie niepotrzebnie przytłoczysz pomieszczenie, przyciemnisz i optycznie je zmniejszysz. Ciekawym pomysłem będzie zastosowanie lameli przymocowanych pionowo na ścianie i niejako przedłużenie ich symetrycznie na suficie. Takie rozwiązanie doskonale wydziela strefy, np. relaksu, jadalnianą itp. Możesz również wykorzystać je jako ażurowe ścianki działowe w małym mieszkaniu, np. między kuchnią a salonem.
W nowoczesnych aranżacjach ciepło drewna najlepiej kontrastuje z surowością betonu. Jeśli zatem zdecydujesz się na urządzenie szarego salonu z drewnem, możesz być pewien, że przestrzeń zyska absolutnie nowoczesny sznyt, a jednocześnie nie będzie pozbawiona przytulności, mimo obecności mocno industrialnego betonu.
Drewno na ścianie w kuchni zamiast płytek. Czy to dobre rozwiązanie?
Mylą się ci, którzy uważają, że na ścianie za zlewozmywakiem i płytą muszą być wyłącznie płytki lub szkło. Choć prawdą jest, że należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby materiał był odporny na działanie wody, pary wodnej i chlapiącego tłuszczu, obecnie w tej roli doskonale sprawdzają się inne materiały. Nie stosuje się jednak w tym przypadku naturalnego drewna, które mimo impregnacji i zabezpieczenia mogłoby nie podołać tak wymagającemu środowisku, jakim są kuchnie. Za to płyty MDF pozwalają na odtworzenie niezliczenie wielu faktur drewna. Tak zdefiniowane drewno na ścianie w kuchni stworzy aranżacje w absolutnie każdym stylu — od retro, przez industrialny, po nowoczesny. Drewnopodobne płyty z MDF-u są bardzo trwałe, odporne za zabrudzenia i łatwe w utrzymywaniu czystości. Tłuste ślady wystarczy przetrzeć szmatką z płynem do naczyń, a co najważniejsze, faktura drewna skutecznie maskuje wszelkie niedbałe pociągnięcia. Ciekawe ścienne panele dekoracyjne, które nadają się do wykorzystywania zamiast płytek w kuchni, znajdziesz w Salonach Agata w dziale mebli kuchennych.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Jak dbać o drewno na ścianie?
Wbrew pozorom wszelkie dekoracyjne panele ścienne z drewna są praktycznie bezobsługowe. Wystarczy regularne przecieranie szmatką lub odkurzanie, ponieważ są to elementy z reguły już pokryte odpowiednim lakierem finiszowym. Radykalnego odnowienia drewna będziesz dokonywał zapewne okresowo, jednak przy normalnym użytkowaniu stanie się to nie prędzej jak kilka lat po położeniu. Obecne na rynku środki do renowacji drewna są bardzo skuteczne i nie wymagają żadnych zaawansowanych umiejętności, dlatego możesz być spokojny jeśli chodzi o konserwację drewnianych ścian czy sufitów.
Drewno na ścianie to obecnie absolutny hit wnętrzarski — wystarczy zerknąć do mediów społecznościowych, gdzie znajdziesz ciekawe inspiracje na drewno w salonie, jadalni, kuchni, przedpokoju, sypialni, a nawet w beztroskim pokoju dziecięcym. Na portalach społecznościowych królują obecnie drewniane panele ścienne położone w formie lamperii, które nadają wnętrzom charakter retro lub glamour, natomiast drewniane lamele sprawdzają się lepiej we wnętrzach nowoczesnych. Nie ulega wątpliwości, że jest to niezwykle wdzięczny materiał wykończeniowy, który warto zastosować w swoich wnętrzach.
Meble pasujące do drewna na ścianie
Cena regularna:
Cena regularna: 889,-