Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Duża kuchnia z jadalnią — jak najlepiej zaaranżować tę przestrzeń?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Przyjęło się, że częściej wyszukiwaną frazą w wyszukiwarkach internetowych jest umiejętne wykorzystanie małej przestrzeni kuchennej. Tymczasem aranżacja jadalni z kuchnią o dużym metrażu wiąże się z nie mniejszymi umiejętnościami organizacyjnymi. To prawda, że projektując dużą przestrzeń, możemy sobie pozwolić na większą swobodę, jednak wszystko trzeba robić z wyczuciem. Jak urządzić kuchnię z jadalnią, by funkcjonalnie wykorzystać duży metraż? Zobacz nasze propozycje.

Przestronne kuchnie z jadalnią i salonem to marzenie niejednego z nas. Są dość częstym rozwiązaniem w nowoczesnych domach, jednak przecież tylko nieliczni mają wpływ na swobodne rozplanowanie pomieszczeń. Tymczasem nawet jeśli mieszkasz w mieszkaniu w bloku, możesz stworzyć całkiem niemałą przestrzeń kuchenno-jadalnianą, choć wymaga ona nieraz usunięcia ściany oddzielającej kuchnię od salonu. Niezależnie od tego, czy remontujesz mieszkanie w bloku, czy właśnie urządzasz nowoczesną kuchnię w nowopowstałym budynku, w tym artykule podpowiadamy, jak funkcjonalnie wykorzystać dużą przestrzeń, by uzyskać przytulny efekt.

Duża kuchnia z jadalnią

Duża kuchnia z jadalnią — jak rozplanować pomieszczenie?

Ile metrów powinna mieć kuchnia z jadalnią, by była uznawana za przestronną? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od układu mieszkania. Często kuchnię projektuje się na otwartym planie i jest wtedy zazwyczaj połączona z salonem. By jadalnia swobodnie pomieściła stół z 8 krzesłami, zakłada się wówczas metraż ok. 10-12 m2. Z kolei pokój dzienny z jadalnią to minimum 40 m2. Duża otwarta kuchnia z jadalnią i salonem jako całość to pomieszczenie o łącznym metrażu co najmniej 50-55 m2 - tyle, ile nieraz wynosi całe mieszkanie w bloku, na dodatek mieszczące nawet 4-osobową rodzinę.

Jak rozplanować przestrzeń w dużej kuchni z półwyspem i jadalnią? Duży metraż może wbrew pozorom przysporzyć problemów nie mniejszych niż w przypadku małych wnętrz. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o wydzielenie trójkąta roboczego i zapewnienie optymalnych odległości pomiędzy blatem roboczym, lodówką, zlewem i kuchenką. Zbyt duże odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami mogą niepotrzebnie wydłużyć czas spędzony na przygotowywanie posiłków. Następnie skupmy się na zapewnieniu ergonomicznej strefy do przechowywania produktów, przedmiotów i urządzeń niezbędnych w kuchni, czyli wyposażenie jej w wygodne szafki stojące i wiszące.

Na tak dużym metrażu ważny jest umiejętny podział stref. Projekty kuchni z jadalnią często opierają się na oddzieleniu tych dwóch pomieszczeń wyspą kuchenną, która jasno wyznacza strefę roboczą. Za wyspą zwykle znajduje się duży stół jadalniany. Bliskie położenie stołu od wyspy jest wielce pożądane, ponieważ blat na wyspie często pełni wówczas funkcję „wydawalni posiłków”, zwłaszcza kiedy gościmy w jadalni wiele osób. Wyspa w otwartej kuchni z jadalnią i salonem pełni także często rolę centrum towarzyskiego, gdzie podczas imprez niespiesznie sączymy drinki niczym w prawdziwym barze.

Kolorowa kuchnia

Meble do dużej kuchni z jadalnią

Przestronna kuchnia jest marzeniem wielu osób, zwłaszcza kobiet. Któż z nas nie marzy o dużej dwudrzwiowej lodówce, zlewie z dwoma komorami i 6-palnikowej kuchence? Na takie udogodnienia może pozwolić sobie niewielu z nas. Jeśli jesteś tym szczęściarzem, spraw, by Twoja aranżacja kuchni z jadalnią zawierała wszelkie praktyczne meble.

W Salonach Agata masz nieograniczone pole do popisu. Z łatwością stworzysz kuchnię swoich marzeń w wielu stylach. Marzy Ci się kuchnia nowoczesna, industrialna czy w stylu angielskim? Meble do kuchni Qubik są niemal szyte na miarę każdych potrzeb. System modułowy pozwala na zaprojektowanie kuchni na wymiar i korzystanie z wielu udogodnień: szafek kuchennych dolnych z licznymi systemami (jak np. wysuwane szuflady, kosze ułatwiające przechowywanie czy półki na jedzenie) oraz szafek górnych, których fronty stworzą wymarzoną aranżację. Możesz zdecydować się na zamontowanie witryn, które wyeksponują Twój ulubiony serwis kawowy czy półek, które uporządkują butelki wina. Zadbaj o spójność stylistyczną i nie zapomnij o zastosowaniu funkcjonalnych rozwiązań, jak np. podświetlenie szafek, które stworzy odpowiedni nastrój podczas wieczornej kolacji w gronie przyjaciół.

kuchnia z jadalnią

Duża kuchnia — duże możliwości. Stoły do jadalni w kuchni

W dużej kuchni z wyspą i jadalnią mamy o wiele większe pole do popisu niż w przypadku małych lub wąskich pomieszczeń. Taką kuchnię możemy wyposażyć nie tylko we wszystkie niezbędne meble i sprzęty kuchenne, ale i urozmaicić o praktyczne elementy, na które nie można sobie pozwolić na małym metrażu. Może to być nawet wygodna sofa lub ława z dużą ilością miękkich poduszek, które umilą gospodyni czas, umożliwiając jednoczesne przygotowywanie potraw i beztroskie pogaduchy z przyjaciółką. Stół do kuchni wstawiony w przestronnym pomieszczeniu pozwoli także na jednoczesne doglądanie pociech odrabiających zadanie domowe i sprawi, że poranna kawa lub posiłek jedzony w pośpiechu będą smakowały o wiele lepiej. Oszczędzi przy tym czas, jaki należałoby przeznaczyć na uprzątnięcie jadalni.

Dodatki i akcesoria do dużej kuchni z jadalnią

Aby aranżacja jadalni z kuchnią i salonem była dopełniona w każdym calu, warto skupić się na detalach. Przestronne przestrzenie open space mogą być bowiem nieco chłodne w odbiorze, jednak łatwo je ocieplić za pomocą dodatków. Na tak wielkim metrażu skupmy się przede wszystkim na wydzieleniu stref. Można to osiągnąć za pomocą dywanu, który nie tylko wydzieli strefę relaksu — gdzie ustawimy sofę i stolik kawowy — ale także strefę jadalnianą ze stołem i krzesłami. Decydując się na dywan w strefie jadalnianej, zwróć uwagę na jego wielkość — powinien obejmować nie tylko stół, ale i krzesła, jednak w taki sposób, by wstawanie od stołu nie powodowało zawijania się dywanu.

Wyspa kuchenna

Niezbędne w tworzeniu stref jest także oświetlenie. Lampa sufitowa to niejedyny punkt świetlny, jaki powinien znaleźć się w dużej przestrzeni kuchenno-jadalnianej i w salonie. Każde pomieszczenie powinno bowiem łączyć trzy typy oświetlenia: główne, kierunkowe i akcentujące. W kuchni świetnie sprawdzą się reflektorki, a nad wyspą kuchenną dekoracyjna lampa wisząca zawieszona w odpowiedniej odległości od blatu. Nad stołem w jadalni może z kolei zawisnąć zjawiskowy żyrandol, który wypełni tę przestrzeń praktycznym i przyjemnym światłem — możliwości są nieograniczone!

Podsumowanie

Wiele gotowych pomysłów i rozwiązań znajdziesz w Salonach Agata. Bogata oferta mebli i dodatków pozwoli funkcjonalnie zaaranżować każdą kuchnię z jadalnią. Inspiracje możesz znaleźć zarówno w salonach stacjonarnych, jak i w katalogu produktów na stronie internetowej. Posiłkowanie się linią mebli kuchennych Qubik pozwoli Ci obrać właściwy tor, który z łatwością zweryfikujesz w naszym plenerze kuchni online. Zachęcamy do skorzystania z planera lub odwiedzenia salonów stacjonarnie, gdzie doświadczeni projektanci pomogą stworzyć Ci wymarzoną kuchnię z jadalnią — niezależnie od metrażu.

Przykładowe meble do kuchni i jadalni

Komoda na wysokich nogach MULTIMOD ASKOLE
678,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Krzesło obrotowe szare ARRENA
349,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Krzesło tapicerowane czarne ASKOK
129,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Płytka komoda na wysokich nogach MULTIMOD ASKOLE
1093,70
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Krzesło AMI F6213
169,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Krzesło tapicerowane jasnoszare ADATO
99,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Krzesło obrotowe PANKO zielone
429,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Krzesło ADRI CZARNE
201,48
Cena najniższa: 219,-

Cena regularna:

Cena regularna: 219,-

Krzesło tapicerowane szare AGENO
99,-
Cena najniższa: 103,20

Cena regularna:

Cena regularna: 129,-