Salon to nie tylko najbardziej reprezentacyjna część mieszkania. To także serce domu, miejsce, w którym domownicy spędzają większość wolnego czasu. Coraz częściej spotykany pokój dzienny z aneksem kuchennym jeszcze bardziej podkreśla kluczową rolę tych pomieszczeń w budowaniu komfortowej atmosfery. Skoro tak chętnie przebywamy w salonie, warto zadbać, aby było to miejsce nie tylko przytulne, ale też funkcjonalne. Urządźmy go tak, aby każdy domownik czuł się w nim dobrze, a miejsca do wypoczynku starczyło dla wszystkich. Oto kilka porad, jak zaaranżować duży pokój dla licznej rodziny.
Efektywne wykorzystanie przestrzeni w pokoju dziennym
Nawet bardzo ładny pokój dzienny nie będzie dawał domownikom satysfakcji, jeśli będzie się w nim odczuwać wrażenie stłoczenia elementów wyposażenia i niedostatek przestrzeni. Także w przestronnych salonach nie powinniśmy przesadzać z liczbą sprzętów czy wielkością kompletu wypoczynkowego. Z kolei nawet nieduży pokój dzienny w bloku można w prosty sposób powiększyć optycznie. Przede wszystkim poprzez zastosowanie jasnych kolorów ścian i postawienie na aranżację w bielach, beżach i szarościach. Świetnie się składa, bo to najmodniejsze aktualnie odcienie, które wpisują się w najchętniej wybierane style wnętrzarskie, np. styl skandynawski. Zestawienie białych ścian, jasnobrązowych podłóg oraz szaro-kremowej sofy rozświetli nieduże pomieszczenie.
Małe salony dla dużych rodzin
Urządzenie niezbyt przestronnego saloniku z myślą o całej rodzinie to nie lada wyzwanie. Ważne jest wówczas kierowanie się względami praktycznymi. Oprócz optycznego powiększenia poprzez jasne barwy lub lustro w pokoju dziennym, istotne jest, jakie meble wybierzemy i jak je ustawimy. W wypadku niedużych salonów najlepiej sprawdzą się narożniki wypoczynkowe (np. narożnik na nóżkach). Model musi być optymalny dla naszych potrzeb: powinien mieścić wszystkich domowników i wypełniać róg pomieszczenia, a jednocześnie wyznaczać przestrzeń, gdzie zaczyna się pokój dzienny. Aranżacje skandynawskie świetnie sprawdzają się w małych salonach. Warto postawić na jasne meble na niewysokich nóżkach, które sprawią, że centrum mieszkania nie będzie zdominowane przez przyścienne sprzęty.
Dobrym rozwiązaniem gwarantującym przestronność są także komplety mebli, których niektóre elementy są podwieszane do ściany lub przeszklone. W wypadku niedużych salonów, które mają być funkcjonalne dla całej rodziny, unikajmy wysokich szaf i ciężkich regałów. Lepiej zdecydować się na ażurowe lub wiszące półki.
Przestronne pokoje dzienne
Kiedy dysponujemy naprawdę dużym pomieszczeniem, możemy uczynić z niego prawdziwy raj dla naszej rodziny. Jednakże nawet wtedy warto pamiętać, aby nie przytłoczyć takiego salonu zbyt licznymi meblami. Wolna przestrzeń, zwłaszcza gdy posiadamy małe dzieci, to wygoda i bezpieczeństwo.
Pokój dzienny z jadalnią to świetny pomysł, aby otworzyć salon na resztę domu. Subtelne rozgraniczenie stref może wyznaczać sofa skierowana plecami do części kuchennej (np. przestronna sofa 3 osobowa z funkcją spania lub sofa 4 osobowa z funkcją spania . Obszerny wypoczynek może także zostać umieszczony na środku pokoju i otoczony stosunkowo płytkimi meblami, tak by zapewnić dobrą komunikacje wokół kanapy. Pamiętajmy, że sofa, niezależnie od wielkości, zawsze powinna stanowić serce pokoju dziennego. To na niej w gruncie rzeczy spędzamy większość czasu, zwłaszcza podczas rodzinnych gier i wspólnych seansów filmowych. Dobrze mieć w pogotowiu także dodatkowe pufy, aby nigdy nie zabrakło miejsca dla gości. W przestronnych pokojach sprawdzi się nawet duży narożnik 300x200.
Nie tylko sofa
Jeśli urządzamy pokój dzienny o naprawdę imponującym metrażu, śmiało możemy urozmaicić pomieszczenie, aranżując specjalny kącik czytelniczy. Dodatkowy fotel – najlepiej spoza kompletu wypoczynkowego, ale w podobnym stylu – umieszczony blisko okna i w sąsiedztwie regału sprawi, że salon stanie się prawdziwie wielofunkcyjny. To przede wszystkim dobre rozwiązanie dla licznej rodziny, kiedy część domowników chce spędzać czas przed telewizorem, a ktoś inny ma ochotę poczytać w spokoju, nie zamykając się jednocześnie w oddzielnym pomieszczeniu. Wówczas przyda się także dodatkowe oświetlenie w pokoju dziennym, najlepiej w formie lampy stojącej.
Przykładowe meble do pokoju dziennego