Granatowy kolor we wnętrzu - z czym go łączyć?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Kolor granatowy w wystroju wnętrz otwiera bogate możliwości eksperymentowania. Może wystąpić jako kojący, emanujący spokojem i nawiązujący do równowagi aranżacyjnej odcień. Kojarzy się też z elegancją i schludnością. Z czym łączyć ten kolor i jakie jego odsłony wprowadzić do swoich pomieszczeń?
Kojące właściwości granatu – wykorzystaj je w swojej sypialni
Aranżacje w kolorze granatowym uspokajają i stabilizują emocje. Nie pozostaje to bez znaczenia dla samopoczucia osób przebywających w danym wnętrzu. Tapicerowane łóżko w intensywnym odcieniu kobaltowym czy atramentowym stanie się centralnym punktem sypialni i zapraszać będzie do odpoczynku. Z czym łączyć kolor granatowy, aby uniknąć przesytu i nadmiaru wielobarwności? Sypialnia to przestrzeń relaksu, dlatego warto zestawić go z neutralną szarością narzuty i poduszek lub bielą pościeli. We wnętrzach nieco odważniejszych osób sprawdzi się mięta w postaci zasłon lub dywanu. Eksperymentując z tymi kolorami, można wykreować sypialnię sprzyjającą wypoczynkowi, która jednocześnie prezentować się będzie nadzwyczaj elegancko.
Granat może również występować w roli dodatków przełamujących subtelne tło jasnych ścian i drewnianych podłóg. W minimalistycznych wnętrzach można pokusić się o zmianę wystroju, inwestując w ciemnoniebieskie zasłony, pufy i fotele. W ten sposób niskim kosztem wprowadzi się do sypialni modny kolor.
Granat – kolor, który wniesie do wnętrz nutkę luksusu
Odcienie granatu emanują szerokim zakresem tonacji, które pozwalają tworzyć inspirujące połączenia. Ten kolor świetnie koresponduje z czernią, jednak należy być ostrożnym, wykorzystując to zestawienie w swoich aranżacjach. Nietrudno bowiem uzyskać niekorzystny efekt zbyt ciemnego wnętrza. Aby tego uniknąć, warto stawiać na złote dodatki – zegary ścienne, obrazy w pozłacanych ramach lub lampy z kloszami w tej kolorystyce. Blask tych dekoracji rozjaśni przestrzeń, a także pomoże osiągnąć ekskluzywny charakter aranżacji, godny królewskiego odcienia niebieskiego.
Równie pięknie będzie się prezentować dekoracyjne szkło, które wprowadzi do salonu lekkość i świeżość. Takie wnętrze uzupełnione lśniącymi dodatkami będzie wyglądać szykownie, jednak z zachowaniem zdroworozsądkowego umiaru zdobniczego i w dobrym guście.
Granat i drewno – połączenie, które zachwyca
Naturalny brąz drewna jest trafnym odcieniem, jeśli poszukuje się tła do wyeksponowania modnego koloru granatowego. Dlatego tapicerowane krzesła granatowe na drewnianym stelażu wiodą prym w aranżacjach bazujących na barwie ciemnoniebieskiej. Dobrze wyglądają drewniane szafki i regały na tle granatowej ściany. Podkreśla ona surowość brązu, zwłaszcza jeśli na powierzchni mebli zauważalne są sęki, naturalne żłobienia i pozorne niedoskonałości – nadają meblom urok, który docenią miłośnicy industrializmu oraz nowoczesności. W roli dodatków w takich wnętrzach sprawdzą się stylizowane na drewno lampiony oraz donice na kwiaty.
Kolorystyczna fuzja klasycznego granatu z jasnym brązem wpadającym w odcień złota zauważalna jest w ofercie dodatków do wnętrz. Z łatwością można znaleźć np. dywan granatowy przeplatany brązowymi wzorami lub koce i narzuty łączące w sobie te odcienie. Możesz też postawić na mebel taki jak sofa granatowa lub narożnik welurowy granatowy - uzyskasz efekt elegancji. Wspaniale skomponują się z meblami w kolorze drewna, a złote i czarne dodatku dopełnią całości.
Granat i biel – nie tylko w aranżacjach marynistycznych!
Choć aranżacje w kolorze granatowym kojarzą się głównie ze stylistyką marynistyczną, to wcale nie trzeba ograniczać się do takiej konwencji. Faktem jest, że kolor navy blue – a więc granat – emanuje powagą oraz swoistą stabilnością. Warto pamiętać, że biel i granat to podstawa stylizacji uroczystych, a zatem eleganckich i niezwykle oficjalnych. Właśnie dlatego kompozycje bazujące na tych odcieniach sprawdzają się w pomieszczeniach reprezentacyjnych, gdzie liczy się konsekwentny styl oraz perfekcjonizm. Aby nieco złagodzić ten efekt, warto postawić na zielone rośliny doniczkowe, które ocieplą klimat we wnętrzu. Podobnie zadziałają świece i tealighty w klasycznych lampionach.
Granatowe wnętrze może mieć niejedną odsłonę. Z łatwością można wykorzystać potencjał modnego koloru 2020 roku, aby stworzyć aranżację o pożądanym charakterze – luksusowym, glamour lub klasycznym.
Przykładowe meble i dodatki w kolorze granatowym