Hokery do kuchni i jadalni – czy są praktyczne?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Hokery kiedyś spotykano tylko w restauracjach i klubach, gdzie stały przy barach i były wręcz oblegane. Z czasem w naszych mieszkaniach i domach pojawiły się barki kuchenne i wyspy, przy których umieszcza się właśnie nowoczesne hokery. Czy warto je mieć w domu?
Dziś najbardziej popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym w naszych domach jest otwarcie kuchni na salon i oddzielenie poszczególnych stref barkiem lub wyspą. Nawet jeśli metraż mieszkania jest niewielki, to niewielki fragment salonu przeznacza się na aneks kuchenny. Barki są nieco wyższe od wysp, które służą też za przestrzeń do przygotowywania potraw. W jednym i drugim przypadku towarzyszą im hokery kuchenne, dzięki którym właśnie przy obu tych kuchennych sprzętach można jeść śniadania czy inne mniej formalne posiłki. Taki barek często więc pełni funkcję jadalni.
O popularności hokerów świadczy także bardzo szeroka oferta producentów. Hokery czarne, białe, drewniane i metalowe, do wyboru do koloru. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, dzięki którym hokery będą zarówno wygodne, jak i praktyczne.
Odpowiednia wysokość hokerów
Najczęściej barki kuchenne są tej samej wysokości co szafki kuchenne, bo to najwygodniejsze rozwiązanie w standardowych salonach połączonych z kuchnią. W ten sposób barek jest naturalnym przedłużeniem blatów roboczych i powiększa przestrzeń do pracy. Wysokość barków zwykle waha się między 85 a 90 cm. Hokery do kuchni powinny mieć zatem około 60 cm wysokości.
W nieco większych pomieszczeniach barki zwykle zbudowane są tak, że – oprócz standardowego przedłużenia blatu roboczego – od strony salonu są wyższe i posiadają drugi blat, umieszczony na wysokości około 100-110 cm, nad częścią zwykłego blatu roboczego. Wówczas nowoczesne hokery również muszą być wyższe, a ich siedzisko powinno być umieszczone na około 80 cm wysokości.
Dla wygody właścicieli wiele hokerów ma regulowaną wysokość siedziska, co znacznie ułatwia dobieranie ich do różnej wysokości mebli. Musimy też właściwie dobrać liczbę hokerów, biorąc pod uwagę to, że dla jednej osoby przy barku lub wyspie należy zaplanować około 60 cm przestrzeni. Przy barku o długości 180 cm zmieszczą się więc trzy hokery kuchenne.
Nowoczesne hokery – komfort na co dzień
Hokery, spośród których możemy wybierać, to wielość form, rozwiązań i stylów. Najwięcej jest tych w nowoczesnych formach, z obrotowymi siedziskami i na jednej, zwykle metalowej nodze. Można też spotkać barowe krzesła do kuchni, które wykonane są z drewna, mają cztery nogi i wygodne siedzisko.
Najważniejsze jednak jest to, aby hokery posiadały choć niewielkie oparcie, bo wówczas nie nadwyręża się tak bardzo kręgosłupa, a jak wiadomo, czas spędzony przy barku czasami bywa bardzo długi. Ważnym elementem, który też decyduje o wygodzie hokera, jest podparcie dla nóg. Możliwość regulacji wysokości siedziska to już tylko tak zwana wisienka na torcie.
Najprostsze krzesła barowe są rozwiązaniem, które można wykorzystać w każdym wnętrzu. Świetnie sprawdzają się, gdy przy barze chcemy zjadać szybkie śniadania. Przypominają swoim wyglądem zwykłe taborety, ale mają jedną ogromną zaletę – zajmują niewiele miejsca.
Jeśli jednak przy barze chcemy przyjmować gości albo jeść romantyczne kolacje, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie hoker z oparciem i podłokietnikami. To wygodne siedzisko, które umożliwi komfortowe spędzanie czasu w barowej atmosferze.