Hokery kuchenne – 3 modele, które sprawdzą się w każdej kuchni i jadalni
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Wysokie stołki barowe to funkcjonalne i wygodne siedziska, przydatne szczególnie w kuchniach otwartych na salon, w których znajduje się wyspa lub półwysep kuchenny. Jednak wybór konkretnego modelu może sprawiać nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, decydując się na hokery barowe do kuchni.
Jak hokery trafiły do naszych kuchni?
Hokery zaczęły zyskiwać popularność na początku XX wieku, głównie dzięki dynamicznemu rozwojowi branży restauracyjnej. Chodziło o to, by jak najlepiej zagospodarować miejsca przy barze – wysokie i stosunkowo wąskie krzesła barowe nadawały się do tego znakomicie. Restauratorom zależało również na atrakcyjnym wyglądzie, dlatego hokerami zainteresowali się liczni projektanci mebli, tworząc designerskie – a z czasem wręcz kultowe – modele.
Hokery barowe szybko okazały się także bardzo praktycznym rozwiązaniem w domowych przestrzeniach, szczególnie tych, w których kuchnia połączona jest z pokojem dziennym. Wyspy czy szerokie blaty, oddzielające dwie sąsiadujące strefy, zostały wyposażone w wysokie hokery kuchenne, które jednocześnie stały się idealnym miejscem do spożywania posiłków.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu hokerów do kuchni? Idealne stołki barowe powinny mieć siedzisko ok. 30 cm poniżej blatu, tak aby można było wygodnie przy nim usiąść, chowając nogi. Dobrym pomysłem są hokery kuchenne z opcją regulowania wysokości – wówczas każdy z domowników lub gości może dopasować siedzisko do swojego wzrostu. Istotnym elementem każdego hokera jest stopień lub podnóżek – niezbędny zwłaszcza dla niższych osób, które dzięki nim mogą komfortowo oprzeć swoje stopy.
W rustykalnym stylu – hokery drewniane
Decydując o wyborze hokera, należy pamiętać, że będzie on stanowił nie tylko element wyposażenia kuchni, ale także salonu. Powinien zatem pasować do aranżacji jednego i drugiego wnętrza. Jeśli meble kuchenne utrzymane są w stylu klasycznym, rustykalnym lub skandynawskim, dobrym wyborem będą stołki barowe w kolorze drewna lub czarne hokery.
Mogą mieć one różnorakie formy: od prostych, okrągłych taboretów, poprzez wysokie krzesła barowe z wygodnymi oparciami, aż po nowoczesne modele łączące drewno i malowany proszkowo metal. Zaletą hokerów w postaci wyższych taboretów jest z pewnością to, że zajmują mało miejsca, a w razie potrzeby mogą pełnić funkcję niewielkiego stolika lub podstawki pod donicę z kwiatem. Z kolei hokery z oparciem są zdecydowanie bardziej komfortowe w użytkowaniu.
Z klasą i smakiem – eleganckie hokery
W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się hokery wsparte na pojedynczej, chromowanej nodze, z siedziskiem obitym skórą ekologiczną i eleganckim pikowaniem na oparciu. Dobrym pomysłem będzie skontrastowanie ich z otoczeniem. Jeśli meble kuchenne mają białe fronty wykończone na wysoki połysk, czarne krzesła barowe będą mocno odcinać się na ich tle, tworząc wyrazistą aranżację. Ciekawie prezentują się również wnętrza, w których hokery barowe stanowią zdecydowany akcent kolorystyczny. Wybierając stołki z czerwonym obiciem, możemy mieć pewność, że przykują uwagę każdego gościa.
Hokery w stylu industrialnym
Do bardzo popularnych ostatnio wnętrz w stylu industrialnym świetnie pasują krzesła barowe wykonane z metalu. Surowe pomieszczenia pełne szkła i betonu domagają się bowiem odpowiednich akcesoriów. Stąd doskonale sprawdzą się tu hokery o prostej postawie wykonanej z wygiętych, metalowych prętów lub metalu malowanego proszkowo na czarny, biały lub czerwony kolor. Oprócz metalowych hokerów, w industrialnych wnętrzach dobrze zaprezentują się również hokery drewniane, a także te łączące metalowy stelaż z miękkim siedziskiem obitym tkaniną.
Hokery kuchenne to funkcjonalne i designerskie rozwiązanie do kuchni z barem, wyższym blatem lub wyspą kuchenną. Warto dobrać je tak, by nie tylko stanowiły dopełnienie mebli kuchennych i wyposażenia salonu, ale także zapewniały komfort podczas codziennego korzystania.
Przykładowe hokery kuchenne