Inspiracje do przedpokoju, czyli jak urządzić mały hol?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Inspiracje do przedpokoju, czyli jak urządzić mały hol?
Przedpokój umożliwia wygodne przygotowanie się do wyjścia i pozbycie się ubrań po powrocie do domu. To także pierwsze pomieszczenie, które widzą goście, dlatego warto potraktować je jako wizytówkę mieszkania lub domu i zwiastun wystroju wnętrz. W praktyce aranżacja przedpokoju często traktowana jest po macoszemu. Zdajemy sobie sprawę, jak problematyczny w aranżowaniu bywa hol. Jeśli i Ciebie czeka to trudne wyzwanie, sprawdź nasze inspiracje. Przedpokój, nawet ciasny i wąski w mieszkaniu bloku, może być efektownie i funkcjonalnie urządzony.
Wystrój małego przedpokoju — co powinno się w nim znaleźć?
Mały przedpokój, wbrew pozorom, pojawia się nie tylko w mieszkaniach, ale również w domach, których właściciele nie chcą przeznaczać na to pomieszczenie zbyt wiele powierzchni użytkowej. Jak urządzić mały przedpokój, by pomieścić w nim odzież wierzchnią, obuwie i akcesoria, a przy tym nie obijać się o meble? Warto zacząć od przemyślanego projektu wnętrza.
Jakie meble do przedpokoju wybrać?
Jeśli zdążyłeś już wpisać w wyszukiwarkę „przedpokój inspiracje”, to na pewno zauważyłeś, że w większości projektów znajdują się 3 rodzaje mebli: szafa, szafka na buty oraz panel z wieszakami albo same wieszaki.
- Szafy w przedpokoju służą nie tylko przechowywaniu odzieży wierzchniej i wysokich butów. Na ogół pełnią funkcję schowka na mop i odkurzacz, środki czystości, artykuły higieniczne, ręczniki, zapasowe kosmetyki czy leki. Często na ich drzwiach znajduje się lustro. Niektórzy decydują się zabudować w szafie w przedpokoju pralkę. Jeśli nie masz w mieszkaniu garderoby albo innego pomieszczenia, w którym możesz dyskretnie przechowywać wszystkie sprzęty i przedmioty służące do utrzymania czystości, duża szafa w przedpokoju to Twój must have. W naszych salonach znajdziesz szafy pojedyncze, dwudrzwiowe i trzydrzwiowe oraz niezwykle praktyczne szafy narożne.
- Szafki na buty pomagają w utrzymaniu porządku i czystości w przedpokoju. Kilka, a nawet kilkanaście par butów na podłodze nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także jest niebezpieczne, bo łatwo się o nie potknąć. Co więcej, tak zagraconą podłogę trudniej utrzymać w czystości. Meble do przechowywania obuwia dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i rozmiarowych. We wnętrzu mogą znajdować się półki lub szuflady w rozmaitych konfiguracjach. Warto zdecydować się na model z siedziskiem. Zakładanie butów stanie się o niebo wygodniejsze.
- Panel z wieszakami i półką albo same wieszaki to obowiązkowe wyposażenie nie tylko małego przedpokoju w bloku. Wieszaki sprawdzają się szczególnie zimą, gdy domownicy noszą kilka warstw odzieży oraz podczas wizyty gości. Służą do odwieszania ubrań, nakryć głowy, torebek, parasoli czy kluczy. Wadą tego sposobu przechowywania jest pozostawanie rzeczy na widoku oraz kontakt ze ścianą, co często kończy się zabrudzeniami. Do wyboru pozostają wieszaki wiszące i stojące oraz całe panele dostępne w różnych wersjach kolorystycznych i rozmiarach.
Mały przedpokój a miejsce do przechowywania
W małych przedpokojach doskonale sprawdzają się szafy przesuwne kończące się pod sufitem. Pozwalają one na maksymalne zagospodarowanie wolnej przestrzeni oraz zapewniają wygodny dostęp do zawartości szafy, gdy obecność innych osób lub otwarte drzwi wejściowe przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się. Szafy takie, dzięki odpowiedniej konfiguracji półek i szuflad oraz optymalnie dobranym organizerom, umożliwiają przechowywanie zarówno długich płaszczy, jak również krótszych kurtek, parasoli, szalików, czapek i butów z różnej wysokości cholewką.
Optyczne powiększenie małego przedpokoju, dzięki dodatkom i kolorom ścian
Trudno wyobrazić sobie aranżację małego przedpokoju bez lustra – wbudowanego w szafę przesuwną lub zamocowanego na ścianie. Powinno być ono pionowe i długie, aby w tafli odbijała się cała sylwetka. Duże lustro optycznie powiększa pomieszczenie i dodaje mu głębi. Uważaj jednak na to, co odbija się w tafli! Nie powinny być to wiszące kurtki i porozrzucane buty. Taki widok dodatkowo przytłoczy małe wnętrze.
Na poczucie przestronności - prócz lustra - pozytywnie wpływają także jasne kolory ścian, sufitu, dywanów na korytarz i mebli. Nie musi być to wszechobecna biel. Do wyboru pozostają m.in. beże, kremy, błękit, pudrowy róż, przydymiona zieleń, rozmyta szarość czy subtelny żółty.
Nie zapomnij o oświetleniu. Światło potęguje efekt przestrzenności i jest niezbędne do wygodnego szykowania się do wyjścia. W roli górnego oświetlenia możesz wykorzystać np. minimalistyczne reflektorki sufitowe. Jeżeli pomieszczenie jest wysokie, warto postawić na dekoracyjne lampy do korytarza w tym lampy wiszące (np. lampy wiszące do przedpokoju), lampy sufitowe plafon stanowiące zapowiedź wystroju salonu. Podobny efekt zapewnią stylowe kinkiety.
Wąski i długi przedpokój — inspiracje
Szukasz inspiracji na wąski przedpokój? Spróbuj poeksperymentować z kontrastami. Węższą ścianę pomaluj na ciemniejszy kolor lub zastosuj na niej wzorzystą tapetę. Pozwoli to optycznie poszerzyć pomieszczenie. Chcesz optycznie podwyższyć hol? Zadbaj o to, by sufit i ściany były w tym samym, najlepiej jasnym kolorze. Jeśli na ścianach znajduje się boazeria, nie musisz jej zrywać. Przemaluj ją na kolor biały lub jasnoszary. Uzyskasz supermodny, skandynawski efekt.
Mały przedpokój – aranżacje, które na pewno się sprawdzą
Aranżacje małego wiatrołapu najczęściej bazują na meblach wielofunkcyjnych. Szafa jest tu połączona z lustrem, a szafka na buty może dodatkowo pełnić rolę siedziska oraz półki do odkładania rzeczy. Warto przyjrzeć się specjalnie zaprojektowanym kolekcjom mebli do przedpokoju. Są one bardziej kompaktowe, imponująco pojemne i zwykle oferują więcej niż jedną funkcję. W najmniejszych przedpokojach dobrze sprawdzają się meble podwieszane. Pod wiszącą szafką możesz umieścić matę lub ociekacz.
Ze względu na mocno ograniczoną przestrzeń w małym przedpokoju powinny królować harmonia, ład i porządek. Unikaj składowania wszystkich torebek na półce czy piętrzących się kurtek na wieszakach.
Styl aranżacyjny holu dopasuj do wystroju dominującego w całym mieszkaniu lub domu. Niewielkie M najczęściej urządza się w klimatach minimalistycznych, skandynawskich, industrialnych lub loftowych, które cechują się prostotą i porządkiem.
Uważasz, że przedpokój niepotrzebnie odbiera Twojemu M1 lub M2 kilka cennych metrów kwadratowych? Możesz spróbować, najlepiej z pomocą architekta lub projektanta wnętrz, zintegrować przedpokój z salonem. Wówczas granice między funkcjonalnymi strefami wyznaczać będą m.in. meble. W tak zaaranżowanej strefie wejściowo-wyjściowej mogą znaleźć się jedynie mała szafka, wieszak, lustro i wycieraczka.
Podsumowanie
Szukając inspiracji do przedpokoju pamiętaj, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na każde pomieszczenie. Najważniejszą zasadą jest potraktowanie holu jako integralnego elementu wnętrza i ograniczenie wyposażenia do niezbędnego minimum. Nie potrzebujesz wielu mebli, za to muszą być one odpowiednio dobrane i w przemyślany sposób rozlokowane. Aby codzienne wyjścia i powroty przebiegały sprawnie i komfortowo, tak naprawdę wystarczą Ci szafka, kilka wieszaków, lustro i dobre światło.
Wyposażenie do przedpokoju
Cena regularna:
Cena regularna: 439,-