Inteligentne oświetlenie – zalety żarówek i lamp, którymi możesz sterować
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Inteligentne oświetlenie domu czy mieszkania jeszcze do niedawna traktowane było jako ciekawostka i nowinka technologiczna. Obecnie jednak coraz bardziej zyskuje na popularności - dzięki komfortowi, bezpieczeństwu i dużym możliwościom sterowania, a także oszczędnościom, jakie oferuje. Na czym polega fenomen inteligentnego oświetlenia?
Inteligentne sterowanie oświetleniem w domu
Decydując się na inteligentne oświetlenie schodów czy pokoju w swoim domu, zyskujesz możliwość wygodnego sterowania lampami (np. lampami do biura domowego). Dzięki temu dopasujesz je do swoich potrzeb. Najważniejszymi parametrami, które można regulować dzięki inteligentnemu oświetleniu, są kolor i temperatura światła. Czasem jednak oświetlenie smart posiada większe możliwości, jak np. włączenie dodatkowych efektów świetlnych.
W ten sposób jednym ruchem, bez podnoszenia się z łóżka czy fotela, zmienisz klimat panujący we wnętrzu: możesz nadać pomieszczeniu więcej przytulności zmieniając barwę światła na cieplejszą, możesz też ustawić chłodniejszy odcień, dzięki czemu oświetlenie bardziej będzie sprzyjać nauce lub pracy. Odcień neutralny wspomaga codzienne funkcjonowanie.
Wygodnym sposobem na sterowanie oświetleniem w domu jest użycie skonfigurowanego z systemem pilota. Za jego pomocą łatwo wyregulujesz na przykład intensywność światła. Niektóre urządzenia oferują kilka trybów, które możesz dopasować do pory dnia. |
Często istnieje także możliwość zapisania ulubionych ustawień, aby móc szybko do nich powrócić. Ta funkcja sprawdza się zwłaszcza jeśli domownicy mają różne preferencje – każdy z nich może wówczas korzystać z indywidualnych parametrów.
Nieco inaczej działa sterowanie oświetleniem w domu za pomocą aplikacji. Taka funkcjonalność pozwala w wielu przypadkach przypisać lampy do konkretnych pomieszczeń, a następnie włączać je i wyłączać z poziomu aplikacji w razie potrzeby. Dzięki temu nie trzeba np. schodzić piętro niżej lub wchodzić wyżej, by sprawdzić, czy światło zostało zgaszone. Ponadto jeśli system został wyposażony w timer, można ustawiać czas włączenia i wyłączenia światła, zaprogramować oświetlenie dla konkretnych dni tygodnia lub uruchamiać je losowo podczas dłuższej nieobecności.
Inteligentne oświetlenie – przykłady
Bardzo przydatne jest inteligentne oświetlenie schodów. W przypadku takich miejsc szczególnie godne polecenia są systemy z czujnikiem ruchu, czyli detektorem WiZ. Jest on w stanie wykryć poruszającą się osobę z odległości kilku metrów, a następnie – dzięki skonfigurowaniu z siecią – sterować światłami w konkretnej przestrzeni. Takie rozwiązanie sprawdzi się między innymi w piwnicach, ciągach komunikacyjnych czy na poddaszu, gdzie nie zawsze łatwo jest znaleźć włącznik.
O czym warto pamiętać, decydując się na to rozwiązanie? Czujnik ruchu najlepiej umieścić tuż przy wejściu, aby inteligentna żarówka mogła włączyć się od razu po przestąpieniu progu przez wchodzącego. Jeśli przez określony czas nie pojawi się żadna aktywność, światło najpierw ściemnieje, a później samoczynnie zgaśnie. Możliwe jest także zaplanowanie jego natężenia lub momentów uruchomienia przy uwzględnieniu na przykład godzin powrotu domowników z pracy.
Bardzo ciekawym elementem wyposażenia, który łączy wartości praktyczne z dekoracyjnymi, są taśmy LED.
Taśmy LED sprawdzą się zarówno jako oświetlenie całego pokoju, jak i sposób na wyeksponowanie wnęki w ścianie czy podwieszanego sufitu. Znakomicie prezentują się w salonach, sypialniach oraz łazienkach. W tym przypadku sterowanie oświetleniem w domu odbywa się za pomocą pilota lub aplikacji, dzięki czemu możliwa jest zmiana temperatury, koloru czy intensywności światła. |
Taśmy LED mają wiele zalet. Nie wymagają wiercenia - do podłoża przymocowuje się je za pomocą taśmy z klejem zamocowanej na ich spodniej stronie. Taśma taka przymocowuje go trwale do podłoża, przez co nie trzeba się martwić, że klej osłabnie i pasek LED może odpaść. Oprócz tego godne uwagi są taśmy LED posiadające osłonę silikonową, która zapewnia im szczelność. Dzięki temu można je mocować w kuchni lub łazience, bez obaw o zachlapanie i utratę szczelności. Takie taśmy są wielofunkcyjne: można zmieniać kolor światła, jakie emitują (do dyspozycji często jest nawet 16 mln kolorów), można zmieniać ich temperaturę barwową, ściemniać, włączać i wyłączać zdalnie.
Autonomiczne działanie oświetlenia inteligentnego
Inteligentne oświetlenie wcale nie wiąże się z zaawansowanym montażem. Nie trzeba także uwzględniać takich rozwiązań na etapie projektowania domu. Świetnym przykładem są specjalne wtyczki smart, które po prostu podłącza się do gniazdka. Umożliwiają one regulację świateł przy pomocy aplikacji w smartfonie lub poprzez komendy głosowe. Oświetlenie WiFi wymaga tylko podłączenia do domowego routera. Żadne dodatkowe urządzenia nie są potrzebne.
Sterowanie oświetleniem w domu można także zautomatyzować, dopasowując cykl pracy do codziennych zwyczajów i stylu życia domowników. Łatwo sprawdzić, nawet po wyjściu z mieszkania, czy wszystkie lampy zostały w nim wyłączone, a jeśli tak się nie stało – skorygować swój błąd. Ta funkcjonalność przekłada się na wymierne oszczędności w postaci niższych rachunków za prąd. To kolejny argument, obok wygody użytkowania i względów estetycznych, aby zdecydować się na inteligentne oświetlenie schodów, korytarza, a nawet całego domu.
Przykładowe inteligentne oświetlenie i akcesoria
Cena regularna:
Cena regularna: 49,90