Każde mieszkanie wymaga zamontowania odpowiedniego oświetlenia. Światło jest niezbędne do życia, tym bardziej w okresie jesienno-zimowym pomieszczenia wymagają odpowiedniej, funkcjonalnej oprawy świetlnej. Projektując wystrój pomieszczenia, poza oczywistym wyborem materiałów do wykończenia ścian i podłóg, kolorem farb i tekstyliów, mebli oraz dodatków z aktualnej oferty, trzeba pomyśleć o sztucznym doświetleniu. Dopiero zastosowanie odpowiednich punktów świetlnych sprawi, że efekt może spełnić oczekiwania. Warto zatem kierować się kilkoma zasadami pomocnymi przy aranżacji i wyborze różnych elementów, w tym lamp.
Po pierwsze: prostota
Styl nowoczesny wymaga upraszczania przestrzeni: ograniczenia ilości mebli i dodatków do niezbędnego, funkcjonalnego minimum. Te akcesoria, które znajdują swoje miejsce w pomieszczeniach, muszą być najwyższej jakości, na przykład: jednolite kolorystycznie szafy przesuwne w przedpokoju, czy starannie wykonane szafy do sypialni. Ich wnętrze również powinno być uporządkowane, a ilość rzeczy optymalna. Styl nowoczesny rezygnuje z drobiazgów i bibelotów, dlatego lampa podłogowa może stanowić piękną dekorację salonu. Stylowo będzie wyglądał model zasilany diodami LED wykonany z dwóch metalowych prętów, skrzyżowanych ze sobą i umieszczonych na wspólnej podstawie lub też czarna lampa o metalowej nodze i epileptycznym kształcie, która jest zwieńczona prostym abażurem. Lampa podłogowa może stanąć obok stołu lub kanapy – najważniejsze, aby w pomieszczeniu było dość otwartej przestrzeń i bardzo dużo światła. Jakie w takim razie dobrać kolory do wnętrza na miarę XXI wieku?
Po drugie: stonowane kolory
Mieszkanie w nowoczesnym stylu jest monochromatyczne, utrzymane w bieli, beżu, szarości i czerni. Stanowi nawiązanie do harmonijnego, japońskiego stylu, w którym jednak jest dozwolona również butelkowa zieleń. Europejski styl nowoczesny jest nieco bardziej surowy, dlatego dodatki powinny odzwierciedlać gamę kolorystyczną danego pomieszczenia. Prosta szafa z lustrem stojąca w przedpokoju może być oświetlana przez biały, płaski kinkiet o kształcie sześciokąta, który ściśle przylega do ściany. W nowoczesnej kuchni dominują: biel i czerń, a częste połączenie to ciemny błyszczący blat i jasne szafki kuchenne. Wisząca, czarna lampa, np. wisząca lampa do biura, świetnie odda styl pomieszczenia – istotne, by była pozbawiona jakichkolwiek ozdób. Może to jednak być model, który przypomina szeroki bandaż owinięty wokół żarówki. Czy to już koniec kreatywności w nowoczesnym stylu?
Po trzecie: minimalizm czy pop-art?
Ograniczenie ozdób i mebli oraz zapewnienie dopływu powietrza i światła do każdego pomieszczenia sprawia, że styl nowoczesny zamienia się w swoją najpopularniejszą odmianę, czyli minimalizm. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by znudzeni brakiem bodźców sięgnęli do elementów dekoracyjnych, charakterystycznych dla popularnego w latach 50 i 60 ubiegłego wieku pop-artu. Lampa podłogowa z czerwonymi, szklanymi kloszami, czy model składający się z abażurów nałożonych jeden na drugi na pewno pomogą oddać klimat wnętrza. Świetnie będzie wyglądała również lampa stołowa z jaskrawo czerwonym abażurem i przezroczystym korpusem, w którym widać czerwony kabel. Do tego szafa narożna pomalowana na kolor zielonego jabłuszka i nowoczesne mieszkanie oddziałujące na wszystkie zmysły gotowe!
Urządzanie mieszkania wymaga znajomości podstawowych stylów dekoracji wnętrz po to, by móc czerpać radość z wybierania zgodnych z wytycznymi mebli, dodatków i oświetlenia lub wychodzących poza ich ramy i świetnie się przy tym bawić.
Przykładowe lampy
Cena regularna: