Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak łączyć kolory w mieszkaniu?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Planujesz generalny remont domu lub mieszkania, ale nie masz jeszcze konkretnego pomysłu na poszczególne wnętrza? Zastanawiasz się, które kolory do siebie pasują? Świetnie trafiłeś! Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik na temat tego, jak łączyć kolory w mieszkaniu – zarówno barwy klasyczne, jak i te nietypowe. Dowiesz się, jak dobierać kolory w mieszkaniu, by uzyskać pożądany klimat i optycznie poprawić proporcje przestrzeni. Poznasz też koncepcję zestawienia kolorów wnętrz metodą 60-30-10.

Jak łączyć kolory w mieszkaniu — czerń i biel

Czerń i biel są jak yin i yang, jak dzień i noc. Te dwa przeciwieństwa wzajemnie się uzupełniają i nie mogą bez siebie istnieć. Black & white to sprawdzony pomysł na ponadczasowe, uniwersalne i niezwykle eleganckie połączenie kolorów we wnętrzach. Ten nieśmiertelny duet można wprowadzić do mieszkania na nieskończenie wiele sposobów. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać… Biel z czernią i czerń z bielą sprawdzą się w niemal każdej aranżacji, zwłaszcza nowoczesnej, klasycznej, minimalistycznej, retro, glamour i angielskiej. Biało-czarne wnętrza sprawiają wrażenie bardziej uporządkowanych. Mocny kontrast potrafi skutecznie zamaskować ewentualne mankamenty pomieszczenia i optycznie poprawić jego proporcje.

Jeśli dobrze czujesz się w bardzo jasnych wnętrzach, postaw na całe mieszkanie w jednym kolorze, w tym wypadku w bieli. Białe mogą być także meble. Czerń zastosuj pod postacią pojedynczych dodatków. Udanym uzupełnieniem monochromatycznej, białej aranżacji są czarne lampy wiszące, donice, świeczniki, zasłony czy ramki. Na jednej ze ścian zastosuj czarny motyw, naklej inspirujące Cię słowa albo pomaluj ją farbą tablicową. Wystrój wzbogacą tekstylia w czarno-białe wzory, np. w pepitkę, pasy, romby, chevron czy groszki. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, pomaluj na czarno sufit. Wnętrze wyda się niższe, a przez to przytulniejsze.

Ciekawym pomysłem na zestawienie kolorów w salonie, łazience lub w przedpokoju, jest szachownica na podłodze, złożona z białych i czarnych kafli. Hitem ostatnich sezonów są duże, jasne kafle otoczone czarnymi fugami. W kuchniach nowoczesnych i glamour biała, błyszcząca zabudowa często łączy się z czarnymi blatami roboczymi, a biały stół z czarnymi krzesłami. W szafkach mogą się przeplatać białe i czarne fronty.

Jeżeli boisz się, że takie łączenie kolorów w mieszkaniu da zbyt surowy i chłodny efekt, możesz z łatwością ocieplić biało-czarną przestrzeń, wprowadzając do niej dodatki z naturalnego, jasnego drewna, bambusu, wikliny czy rattanu. Zestawienie black & white wyda się bardziej przyjazne, dzięki kilku pastelowym lub neonowym akcentom oraz dużej ilości roślin. Miłośnicy loftowych klimatów mogą postawić na cegłę na ścianie – białą lub czerwoną. W zależności od materiału, formy i kolorystyki zastosowanych dodatków, Twoja aranżacja podąży w innym kierunku.

Łączenie nietypowych kolorów w mieszkaniu — jak do tego podejść?

Biel i czerń to Twoim zdaniem zbyt opatrzony duet? Zależy Ci na świeżej, nieszablonowej kolorystyce? Łączenie kolorów nietypowych to spore wyzwanie, zwłaszcza dla niedoświadczonego inwestora. Wymaga wiedzy aranżatorskiej, wyczucia i umiaru. Z drugiej strony, decydując się na wyraziste, modne kolory ścian w mieszkaniu, stosunkowo niewielkim kosztem możesz zafundować swoim wnętrzom całkowitą metamorfozę.

Na ogół nietypowy odcień stosuje się w formie kontrastu. Wystarczy kilka kontrastujących dodatków, by aranżacja skutecznie przyciągała spojrzenia. Jeśli to dla Ciebie za mało, dobrym pomysłem jest pokrycie nietypowym kolorem tylko jednej ze ścian w pomieszczeniu. Tak wykończona ściana stworzy tło dla sofy, pozostałych mebli oraz akcentów dekoracyjnych, które chcesz wyeksponować. Wyrazista ściana może, zamiast tła, pełnić funkcję łącznika, gdy wprowadzasz do wnętrza meble czy dywany w nietypowym kolorze lub wręcz kolorowe dywany. Ich wykończenie znajdzie odbicie właśnie w odcieniu ściany. Dzięki temu cała aranżacja będzie prezentować się modnie i spójnie. Ponadto ściany w nietypowych, mocnych kolorach pozwalają podzielić otwartą przestrzeń na strefy. Ze względów praktycznych warto zastosować je na powierzchniach szczególnie narażonych na zabrudzenia.

Jak łączyć kolory w salonie, gdy zdecydowałeś się na energetyczną, nieoczywistą barwę, jak czerwień, butelkowa zieleń, pomarańcz, granat, szafir, róż, fiolet czy żółty? Najbezpieczniej ograniczyć aranżację do dwóch, maksymalnie trzech odcieni, w tym do jednego lub dwóch nietypowych kolorów.

Rozważając niestandardowe łączenie kolorów w pokoju, warto znać sprawdzone duety: butelkową zieleń w towarzystwie złotych, różowych lub granatowych dodatków, welurowy granat z pudrowym różem czy musztardowy żółty w otoczeniu szarości (narożnik żółty potrafi naprawdę przyciągnąć spojrzenia, a narożnik turkusowy stanowi mocny akcent kolorystyczny!). Mocne odcienie, dla złagodzenia, możesz dodatkowo zestawić z drewnem, bielą czy szarościami – wedle indywidualnej wizji. Pamiętaj o umiarze. Przy tak mocnych barwach łatwo przesadzić, a nadmierne nagromadzenie kolorów skutkuje wrażeniem chaosu i nieporządku.

Jak łączyć kolory w niewielkich mieszkaniach?

To, na jakie kolory ścian w mieszkaniu się zdecydujesz, będzie miało ogromny wpływ na odbiór przestrzeni. Przez zastosowaną kolorystykę wnętrza mogą wydawać się większe i jaśniejsze albo wprost przeciwnie. Na pewno kiepskim pomysłem jest małe mieszkanie w ciemnych kolorach. Niewielkie pomieszczenie pomalowane na czarno czy ciemnoszaro stanie się ponure, klaustrofobiczne i niezbyt przyjazne.

Nie bez powodu najbezpieczniejszym, a tym samym najczęściej wybieranym kolorem bazowym do małych wnętrz jest biel. Biały optycznie powiększa przestrzeń, rozjaśnia ją i poprawia jej proporcje. Do tego stanowi neutralne tło dla wyrazistych mebli, dodatków i dekoracji. W białym otoczeniu ciemniejsze elementy zostają doskonale wyeksponowane. W efekcie inwestor może uzyskać aranżację w dowolnym stylu — nawet przy małym metrażu — i podkreślić urok najpiękniejszych przedmiotów. Jeśli zdecydujesz się na mebel taki jak np. niebieska sofa lub turkusowa sofa, będzie to dobry wybór, bowiem idealnie przełamie biel ścian. Ale możliwości jest tu dużo więcej.

Nie wszystkie ściany muszą być białe. Jedną możesz wykończyć na dowolnie wybrany, mocny kolor, by dodać wnętrzu głębi i wyrazistego charakteru oraz wyznaczyć granicę między strefami. W długich i wąskich pomieszczeniach warto pomalować jedną z węższych ścian. Alternatywą dla jednolitej farby są m.in.: wzorzysta tapeta, ciekawy motyw oraz płytki imitujące cegłę. Jednym z najczęściej stosowanych wzorów na ścianach w małych, niskich mieszkaniach są pasy pionowe, a w wąskich – poziome. Wyeksponować za pomocą koloru lub motywu możesz także wnękę.

W niewielkich mieszkaniach biel często łączy się z szarościami i z drewnem o naturalnym wybarwieniu, np. w aranżacjach skandynawskich, które kojarzą się z przestronnością, przytulnością i ciepłem. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z ilością drewna, bo zamiast „ogrzać” przestrzeń, przytłoczysz ją.

Alternatywą dla bieli jako koloru dominującego są błękit i jasne szarości. Odcienie te polecamy zwłaszcza zwolennikom chłodniejszych stylizacji.

W optycznym powiększeniu przestrzeni pomogą Ci także proste, jasne meble, gładkie, jasne tekstylia, lustra, odsłonięte okna, różnego typu lampy oraz połyskujące powierzchnie, które obijają światło.

Łączenie kolorów w dużych i przestronnych domach

Łączenie kolorów w pomieszczeniach o dużym metrażu wydaje się łatwiejszym zadaniem niż w przypadku niewielkich mieszkań w bloku. Jednak cały dom powinien być utrzymany w spójnym klimacie. Zastanów się, jakie kolory lubisz najbardziej i chcesz, żeby dominowały. Następnie zadecyduj o stylu aranżacyjnym i dobierz kolejne barwy. Na dużych przestrzeniach kolory dodatkowe mogą stanowić element uzupełniający lub kontrastowy.

Jeśli zależy Ci na podkreśleniu imponującej przestronności i blasku wnętrz, zastosuj białą lub jasną tonację. Chcesz optycznie zmniejszyć i ocieplić pomieszczenie? Rozważ wybór ciemniejszych barw bazowych i mebli oraz dużej ilości drewna. Atmosferę przytulności świetnie budują także dodatki w odcieniu ciepłego beżu.

Zawsze trafne połączenia kolorystyczne, czyli jak zachować harmonię?

W tym, jak łączyć kolory w mieszkaniu, może pomóc Ci tzw. koło barw. Stanowi ono swoistą legendę, jak mieszać kolory. Grafika w kształcie koła zawiera kolory podstawowe oraz uzyskane przez ich połączenie. Poruszając się po kole w odpowiedni sposób, z łatwością stworzysz harmonijne lub kontrastowe zestawienia kolorystyczne — zawsze trafne.

Korzystając z koła barw, zdecydować możesz się na:

  • pełne spokoju i harmonii połączenie monochromatyczne – w tym celu zestaw ze sobą różne odcienie tego samego koloru, np. niebieskiego;
  • barwne, ale zrównoważone połączenie pokrewne – zestaw ze sobą kolory, które na kole barw znajdują się obok siebie, np. zieleń, żółty i pomarańcz;
  • odważne, kontrastowe połączenie dopełniające – łącząc kolory, które na kole barw leżą naprzeciwko siebie, np. zieleń z czerwienią.

Jeśli zależy Ci na możliwie najbezpieczniejszym i najbardziej harmonijnym połączeniu kolorów do salonu lub innego pomieszczenia, wybierz opcję nr 1 lub 2.

Co ciekawe, koło barw nie uwzględnia bieli, czerni ani czystej szarości. Dlaczego? Bo kolory te świetnie harmonizują nie tylko ze sobą nawzajem, ale również z wszystkimi barwami znajdującymi się na kole. Przykładowo, szarą aranżację możesz uzupełnić o akcenty w ciepłym, nasyconym odcieniu czerwieni lub żółtego. I na pewno wyjdzie dobrze.

Tyle w teorii. W praktyce masz pełną dowolność w łączeniu kolorów. Często nietypowe, pozornie kłócące się ze sobą zestawienia kolorystyczne skutkują zachwycającymi aranżacjami. Jednak w tym przypadku sukces rzadko jest efektem przypadku, ale umiejętności i talentu projektanta czy samego inwestora.

Łączenie kolorów według koncepcji 60-30-10 - o co chodzi?

Wiedzę na temat tego, jak łączyć kolory w mieszkaniu, możesz zaczerpnąć z koncepcji 60-30-10. To sprawdzona, doskonale znana reguła wśród architektów, projektantów i dekoratorów wnętrz, a nawet wśród grafików komputerowych. O co w niej chodzi? Poszczególne liczby: 60, 30, 10 mówią o proporcjach, w jakich powinny poszczególne kolory pojawić się we wnętrzach, aby zapewnić aranżacji równowagę i harmonię.

Zgodnie z zasadą 60-30-10, 60% przestrzeni powinien zajmować kolor dominujący, 30% wtórny, a 10% akcentujący. Warto zauważyć, że w pomieszczeniach mieszkalnych właśnie 60% powierzchni zwykle zajmują ściany, podłoga i sufit, 30% meble, tekstylia i dywany, a 10% drobne dekoracje.

Rozważając kolorystykę wnętrza: na początku wybierz odcień, który zajmie najwięcej, bo aż 60% powierzchni. Obecnie jest to zazwyczaj biel lub szary, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w Twoim mieszkaniu dominowała np. butelkowa zieleń. Następnie dobierz kolor do zastosowania w 30%. Co ciekawe, to właśnie on często decyduje o charakterze wnętrza. Ostatnie 10% to akcenty, które mogą być najbardziej odważne i rzucające się w oczy.

Jeżeli wykorzystujesz zasadę 60-30-10, po ukończeniu wszystkich prac proponujemy mały eksperyment. Zaproś do siebie gości. Po kilku dniach od wizyty zapytaj ich, z jakim kolorem kojarzy im się Twoje mieszkanie. Możemy się założyć, że podadzą właśnie barwę wtórną, czyli zastosowaną jedynie w 30%, a nie dominującą.

Jak łączyć kolory w mieszkaniu, biorąc pod uwagę poszczególne pomieszczenia?

Nie ma jednego, gotowego przepisu na to, jak łączyć kolory w sypialni, salonie czy łazience. Podobnie, jak różne są sypialnie, salony i łazienki oraz oczekiwania inwestorów wobec wystroju i atmosfery danego wnętrza. To Ty decydujesz, czy Twój salon ma być jasny, ciepły i przytulny, czy bliższy surowemu, zimnemu loftowi. A może powinien być neutralny, czyli łączyć zarówno ciepłe, jak i chłodne odcienie wybranych kolorów? Przyjmuje się, że jedynie sypialnia nie powinna być utrzymana wyłącznie w chłodnej tonacji.

Podsumowanie

Sposób, w jaki łączysz kolory w mieszkaniu, w decydującym stopniu wpływa na jego wygląd, przyjęty styl, wrażenie przestronności, a także na… samopoczucie domowników. W nieprzemyślanych, pstrokatych wnętrzach możesz stale czuć się zmęczony i poddenerwowany, nie wiedząc, co tak naprawdę nie gra. Dobierając kolory do poszczególnych pomieszczeń, warto kierować się ogólnymi, sprawdzonymi zasadami, które opisaliśmy w poradniku, koniecznie zestawiając je z własnymi potrzebami i preferencjami. Jeśli nie masz żadnego pomysłu na kompozycje kolorystyczne, warto poszukać inspiracji wśród gotowych aranżacji. Na naszej stronie znajdziesz przykładowe projekty poszczególnych wnętrz. Stworzyliśmy je na bazie najnowszych trendów aranżacyjnych, w tym kolorystycznych. Powodzenia!

Wyposażenie domu w ciekawych kolorach

Lampa stołowa dekoracyjna LED LUKA 30 cm
19,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lampa podłogowa złota PESO
59,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lampa podłogowa trójnóg bambus kremowa PIKO
99,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka na płozach MULTIMOD ASKOLE
1745,80
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka z oświetleniem CRYSTAL
3167,40
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka z oświetleniem BALTORO
2438,40
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka MULTIMOD ASKOLE
2098,60
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka TEAR ryflowana
1600,30
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka z oświetleniem MEADOW biała
1879,60
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: