Pasy, krata, kwieciste motywy, geometryczne printy – różnorodność wzorów to niezliczone możliwości dekoracyjne. Dzięki nim nawet najbardziej spokojna aranżacja salonu ożyje, a monochromatyczny pokój gościnny nabierze charakteru. Jak łączyć wzory, by stworzyć oryginalny i niecodzienny klimat we wnętrzach swojego domu? Oto garść praktycznych wskazówek.
Sztuka łączenia wzorów w aranżacji wnętrz
Przestrzenie pełne wzorów to miejsca, którym daleko od nudy. Odpowiedni dobór dodatków o różnych deseniach pozwala nadać pomieszczeniom intrygujący wygląd i przełamać monotonię. Potęgę wzorów doskonale rozumieli malarze abstrakcjoniści, którzy poszukiwali nowych form i układów elementów. Ich prace stanowią obecnie doskonałe źródło inspiracji dla wszystkich, którzy marzą o domu pełnym ciekawych kompozycji. Umiejętność pracy z deseniami do perfekcji opanowali również architekci wnętrz, od sezonów prześcigając się w oryginalnych propozycjach wzorzystych aranżacji. W praktyce można z powodzeniem samodzielnie komponować ze sobą różne motywy. Należy jedynie mieć na uwadze kilka prostych zasad i wskazówek ekspertów. Dzięki temu wszystkie wzory w aranżacji pomieszczeń będą do siebie pasować i nie wywołają wrażenia chaosu.
Łączenie wzorów monochromatycznych
Jak łączyć wzory? Najprostszy sposób to poruszanie się w obrębie jednej tonacji kolorystycznej. Poszewki z geometrycznymi motywami, szerokie pasy na obrazach ściennych czy dywan w pepitkę – przy spójnej palecie barw każdy z tych elementów będzie ze sobą współgrał. Wystarczy zadbać, by dodatki do salonu i meble bazowały na jednym lub dwóch kolorach. Niezbitym dowodem na skuteczność tej zasady są czarno-białe wnętrza, w których znakomicie prezentują się akcesoria o rozmaitych wzorach. Wówczas to właśnie jednolita paleta barw jest wspólnym mianownikiem całej aranżacji. W efekcie nawet najbardziej różnorodne motywy świetnie razem wyglądają, tworząc niecodzienny wystrój pokoju gościnnego, sypialni czy salonu.
Kompozycje ze wzorów o różnej kolorystyce
W przypadku łączenia różnobarwnych wzorów pomocnych okaże się kilka dodatkowych zasad. Według jednej z nich, barwne desenie powinny być dobierane w obrębie tej samej grupy wzorów. Przykładem są kwieciste printy zestawione z innymi roślinnymi motywami. Warto do tego uwzględniać regułę skali, która jasno określa, że poszczególne wzory doskonale prezentują się obok siebie, gdy są różnej wielkości. Oznacza to, że duże pasy o wiele lepiej wyglądają w sąsiedztwie mniejszych prążków niż wielkoformatowych pręg. Udane mogą okazać się także kontrastowe zestawienia: okrągłe kształty pasują do pionowych linii, a wąskie desenie współgrają z szerokimi.
Kolejnym sposobem na celne połączenia kolorowych wzorów jest zastosowanie stonowanego tła w postaci jednobarwnej ściany czy jasnej tapicerki mebli wypoczynkowych. Dzięki temu rozwiązaniu cały wystrój zostaje wyciszony, a w aranżacji z powodzeniem mogą pojawić się mocniejsze akcenty, np. kolorowe krzesła do salonu udekorowane narzutą w paski czy poduszki w etniczne wzory. Tak urządzony pokój gościnny czy sypialnia z pewnością zachwyci miłośników ciekawego designu i nietypowych stylizacji.
Różnokolorowe wzory w aranżacji pomieszczeń można też bezpiecznie łączyć, gdy całe wnętrze utrzymane zostanie w podobnej kolorystyce. W takim wypadku wzory i meble mogą różnić się kolorem, lecz każdy z elementów powinien oscylować wokół podobnej tonacji. W praktyce pastelowa tapeta z regularnym printem doskonale skomponuje się z tekstyliami o innych, równie subtelnych odcieniach. Delikatny wystrój podkreślą też dodatkowe ozdoby ścienne i oświetlenie, których kolorystyka korespondować będzie z przewodnią paletą barw.
Łączenie wzorów to sztuka, której można się nauczyć. Podążając za wskazówkami specjalistów, samodzielne kompozycje na bazie różnorodnych deseni będą zawsze trafione, a wnętrze domu zyska oryginalny wygląd.
Przykładowe dekoracje