Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak oddzielić salon od jadalni? Inspirujące pomysły

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Mimo że kuchnia, salon i jadalnia pełnią odmienne funkcje, często muszą „dzielić” wspólną przestrzeń. Jak sprawić, by te trzy tak różne od siebie obszary współistniały ze sobą na warunkach pokojowych? Oto nasze rozwiązania na pomysłowe, funkcjonalne i efektowne oddzielenie kuchni od salonu, i to bez jakichkolwiek prac murarskich.

Kuchnia w pokoju ma tylu zwolenników co przeciwników. W końcu nikt z nas nie lubi intensywnych zapachów gotowania docierających z tego pomieszczenia: o ile są przyjemne, nie mamy nic przeciwko, jednak co w przypadku mało urzekających woni jak smażona ryba czy spalony czosnek? Pojawiające się pytania „jak oddzielić aneks kuchenny od salonu” są wówczas jak najbardziej zasadne. Zatem jak oddzielić salon od aneksu kuchennego lub kuchni? Może to być klasyczna ścianka działowa między kuchnią a salonem wykonana z karton-gipsu czy mniej oczywista z mlecznego szkła czy modnych aktualnie drewnianych lameli. Równie dobrze sprawdzi się półścianka, półwysep i wyspa w salonie z aneksem czy oddzielenie kuchni od salonu barkiem śniadaniowym. My jednak skupimy się na rozwiązaniach mniej oczywistych, ale jakże prostych i przyziemnych — przekonajcie się sami!

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Czy warto oddzielać salon od jadalni i kuchni?

Otwarte przestrzenie mają duże znaczenie dla domu: pozbycie się barier wizualnych w postaci ścian działowych optycznie powiększa wnętrza, wnosząc niezbędny „oddech”. Problem jednak polega na tym, że czasem trudno jest je spójnie umeblować i stworzyć harmonijną, uporządkowaną przestrzeń — tym bardziej, kiedy ma być wielofunkcyjna. Kuchnia, salon i jadalnia to trzy obszary, w których realizowane są zupełnie odmienne czynności: przygotowywanie posiłków, rodzinne momenty podczas wspólnych obiadów czy kolacji oraz czas poświęcony na relaks i odpoczynek. Wobec tego jakakolwiek przegroda stanowiąca oddzielenie kuchni od salonu i jadalni — przynajmniej wizualna — jest ważna nie tylko ze względu na udaną aranżację wnętrz, ale także dla naszego samopoczucia. Kiedy bowiem każdy obszar domu odgrywa ściśle określoną rolę, a każda rzecz ma swoje wyznaczone miejsce, my stajemy się bardziej zorganizowani, a zatem lepiej nam się żyje.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Narożniki i kanapy jako pozorny sposób na oddzielenie jadalni od salonu

Czym oddzielić salon od jadalni? Oczywiście, że kanapą! Uwielbiamy tę sztuczkę, ponieważ praktycznie nic nie kosztuje... chyba że akurat czeka Cię zakup nowego wypoczynku. W jaki sposób za pomocą sofy stworzyć iluzję zamkniętej przestrzeni, jednocześnie separując salon od jadalni? Choć logika podpowiada inaczej, umieść sofę nie pod ścianą, na środku pokoju, za jej „plecami” równolegle umieszczając stół. Uzyskasz w ten sposób dwie przestrzenie na planie prostokąta: pierwszą tworzoną przez stół i krzesła, a drugą — tworzoną przez sofę i fotele skupione wokół stolika kawowego. Wzmocnisz je tym bardziej, jeśli w strefie relaksu umieścisz dywan — co najmniej tak szeroki, jak kanapa, a nawet szerszy. Zamiast sofy liniowej możesz wykorzystać również narożnik, który ponownie wbrew ogólnie przyjętym zasadom umieścisz nie w rogu, a jednym bokiem tyłem do kuchni. Pamiętaj jednak, że do tego układu konieczne są meble z estetycznym, tapicerowanym tyłem — sporo takich modeli znajdziesz w naszych Salonach Agata.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Nietypowe pomysły na oddzielenie jadalni od salonu — regały i półki

Innym świetnym rozwiązaniem na podział otwartej przestrzeni jest regał wolnostojący. Jeśli naturalne światło pada tylko z jednej strony, najlepiej, aby ten regał był otwarty — umożliwi wówczas przenikanie naturalnego światła z jednej strefy do drugiej. Możemy postawić również na modele modułowe, które występują w wielu konfiguracjach i można je ze sobą łączyć. Pozwalają zwykle na wstawienie również drzwi lub koszy, dzięki czemu można wykorzystać komory jako praktyczne schowki. Wtedy oczywiście aranżacja takiej przesłony musi być dokładnie przemyślana, aby uniknąć wrażenia bałaganu. Jedną z ciekawszych propozycji są żywe rośliny ze zwisającymi pnączami, za pomocą których można tworzyć w pomieszczeniach niemal wertykalne ogrody.

Materiały, które pomogą oddzielić salon od jadalni

Do „oznaczenia terytorium” w projektach kuchni z jadalnią połączonych z salonem często używa się kontrastujących materiałów, i najczęstszym przypadkiem jest inna podłoga w kuchni, a inna w strefie dziennej. Powód jest dwojaki: kafle są o wiele bardziej praktyczne niż np. drewno na podłodze, a dodatkowo łatwo się je czyści. Z kolei salon od jadalni świetnie oddzielisz... dywanem. Umieszczenie go pod sofą i niejako zamknięcie całej przestrzeni telewizyjnej utworzy na tym otwartym planie małą „wyspę”, która da poczucie harmonii we wnętrzu.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Do wizualnego podziału można wykorzystać również ściany — mile widziane są materiały, które przywodzą na myśl stylistykę loftu we wnętrzu: odsłonięte cegły, belki i surowy beton. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest również kolor — kontrasty pomagają zdefiniować dane obszary, niezależnie od tego, czy odmiennym kolorem pomalujemy ściany, czy sufit. Sprawdź również inspiracje z dwukolorowymi meblami: zabudowa meblowa w salonie może mieć zupełnie odmienną kolorystykę niż stoły, krzesła czy witryny w jadalni. Podobnie jest w przypadku zabudowy kuchennej: jeśli całość jest oddzielona barkiem lub wyspą, korpusy kuchenne od strony kuchni mogą mieć jeden kolor, a od strony salonu barwę nawiązującą do zabudowy meblowej w tymże pomieszczeniu.

Oświetlenie, czyli jak oddzielić jadalnię od salonu światłem?

Aranżacje sufitu to również skuteczny sposób na oddzielenie przestrzeni. Warto o tym pomyśleć już na etapie remontu mieszkania i np. prac nad podwieszanymi sufitami. Pożądanej głębi dodadzą zwłaszcza sufity ze wpuszczonym oświetleniem w formie pasków ledowych, a na dodatek będą stanowiły fantastyczną ozdobę budującą klimat w pomieszczeniu. Jeśli jednak tak zaawansowane prace nie są Ci na rękę, postaw na dużą lampę wiszącą lub efektowny żyrandol jako centralny punkt w jadalni lub salonie. Możesz również utworzyć wirtualną ścianę z kilku lamp wiszących nad stołem — zadbaj jednak o to, aby taka przesłona świetlna zawisła na odpowiedniej wysokości nad blatem i nie utrudniała biesiadnikom spożywania posiłków.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Oddzielenie salonu od jadalni — podsumowanie

W aranżacji wnętrz dawna koncepcja „reprezentacyjnego” salonu funkcjonującego jako oddzielne pomieszczenie do przyjmowania gości już dawno została zastąpiona znacznie bardziej dynamicznym i elastycznym rozwiązaniem. Obecnie w projektowaniu wnętrz stosuje się głównie otwarte przestrzenie, czego sztandarowym przykładem jest kuchnia otwarta na salon. W jej skład najczęściej wchodzi również jadalnia, a nierzadko nawet strefa wejściowa. Wiesz już, że podział na strefy funkcjonalne jest kluczowy, jednak stawianie w mieszkaniu ścian nie jest ani łatwe, ani szybkie, ani tanie. Opłaca się za to być kreatywnym: oddzielenie przestrzeni jest prostsze, niż mogłoby się wydawać — wystarczy skorzystać z podstawowych mebli, a nawet prostych tkanin. Wszystkie niezbędne przedmioty znajdziesz w Salonach Agata. W tym artykule zaproponowaliśmy kilka sprytnych pomysłów, aby rozdzielić salon, jadalnię i kuchnię, zachowując cechy współczesnego domu — praktycznego i wyrafinowanego stylistycznie. Które rozwiązanie trafiło w Twój gust?

Meble do salonu z jadalnią

AMARANDO Stół ceramiczny, szary, 140 cm
469,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

WALVA II Stół rozkładany, ułatwione rozkładanie, drewniany, 150 - 190 cm
1232,10
Cena najniższa: 1369,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1369,-

Regał na wino SYLVERO
311,88
Cena najniższa: 339,-

Cena regularna:

Cena regularna: 339,-

HEMDE Regał metalowy, 172 cm
459,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Regał STEKA
529,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

HEMDE Regał metalowy, 133,5 cm
348,68
Cena najniższa: 379,-

Cena regularna:

Cena regularna: 379,-

ESKEL Stół dla 4 osób, kamień syntetyczny, 120 cm
349,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

GANIBIO Sofa z funkcją relaksu, 3-osobowa, szara
2437,08
Cena najniższa: 2649,-

Cena regularna:

Cena regularna: 2649,-

MATT Regał biały, 60 cm
119,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Regał industrialny ONTE
440,68
Cena najniższa: 479,-

Cena regularna:

Cena regularna: 479,-