Industrialne wnętrza zyskują coraz więcej zwolenników. To styl minimalistyczny czy nawet surowy, a mimo wszystko niezwykle efektowny, zachwycający nowoczesnym designem. Popularność przemysłowych aranżacji zwiększyła zapotrzebowanie na oryginalne lampy, nawiązujące między innymi do dawnego oświetlenia fabrycznego. Jak oświetlić industrialne wnętrze, by było jednocześnie modne i funkcjonalne?
Oświetlenie industrialne, czyli jakie?
Lampy industrialne stanowią kwintesencję całego stylu. Wykonane są z materiałów, które dominują w przemysłowych wnętrzach – metalu, szkła, surowego drewna, a nawet betonu. Eksponują elementy, które normalnie powinny być niewidoczne, czyli wszelkiego rodzaju śrubki, sprężyny czy kable. Są one niezwykle designerskie, nowoczesne, a mimo wszystko wyraźnie nawiązują do klimatu retro.
Dokładnie takie są industrialne wnętrza. Hale i magazyny przemysłowe, stare fabryki – wszystko to inspiruje do tworzenia oryginalnych aranżacji. Styl ten wydaje się surowy – wnętrze często sprawia wrażenie niewykończonego, a to za sprawą widocznych rur, przewodów i innych elementów instalacji, belek stropowych, betonowych albo ceglanych ścian. Dominują raczej chłodne barwy – biele, szarości oraz czerń. Ocieplane są zazwyczaj drewnem, miedzią i złotem. Podczas aranżowania wnętrza wskazana jest powściągliwość w dekoracjach. Nie ma tutaj elementów zbędnych, zagracających przestrzeń. Każdy dodatek jest przemyślany i idealnie wkomponowany w całość.
Przestronność to kolejna ważna cecha wnętrz industrialnych. Na wzór typowych loftów są one urządzone tak, aby pozostawić jak najwięcej wolnego miejsca. Wysokie sufity i duże okna to najbardziej pożądane cechy pomieszczeń. Mieszkania w starych kamienicach, poddasza – tu projektanci mogą zaprezentować pełnię możliwości omawianego stylu. Jeśli chodzi o umeblowanie, proste formy łączą się z nietypową stylistyką, nowoczesne rozwiązania występują obok starych mebli z duszą, znalezionych na pchlich targach czy w sklepach z rzeczami vintage. Popularne są także meble specjalnie postarzane oraz te wykonane zupełnie samodzielnie, np. łóżka, stoliki czy komplety wypoczynkowe z drewnianych palet. Pozornie nic tutaj do siebie nie pasuje, w rzeczywistości tworząc jednak wyjątkowy klimat, nieporównywany do innych stylów aranżacyjnych.
Jakie oświetlenie wybrać?
Lampy w stylu industrialnym to jeden z kluczowych elementów wystroju tego typu wnętrz. Oświetlenie pełni funkcję zarówno praktyczną, jak i ozdobną – fantazyjne klosze i abażury sprawiają, że lampy wyglądają niczym dzieła sztuki przeniesione wprost z wystawy.
Na jakie modele zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenia? Lampa industrialna (np. lampka biurowa industrialna) powinna być przede wszystkim oryginalna. Metalowe klosze nawiązujące designem do dawnych lamp fabrycznych, klosze o ażurowych konstrukcjach, lampy z metalowymi kratkami przypominające te garażowe, klosze szklane, betonowe, z elementami drewna – to tylko najbardziej popularne propozycje. Im bardziej wyraziście, tym lepiej. Ważne jest też podkreślenie surowej formy. Tu modne są wszelkie modele z widocznymi żarówkami – wówczas, dla lepszego efektu, warto zakupić żarówki ozdobne, np. w stylu vintage albo z włóknami węglowymi. Ciekawym rozwiązanie stanowią również kable z oprawami, gdzie umieszcza się jedynie żarówkę. Lampy wiszące na sznurach, łańcuchach, wyglądające na podniszczone – to także idealne egzemplarze do industrialnego wnętrza. Doskonale sprawdzą się też umieszczone na listwach reflektory albo kinkiety w stylu retro.
Wisienką na torcie i uwieńczeniem aranżacyjnych starań będą niewątpliwie lampy podłogowe, stanowiące nieodłączny element industrialnego wystroju. Do tak przestronnych wnętrz najlepiej pasować będą duże modele o intrygującym designie. Lampy stojące, które wyglądają jak te stosowane w studiach fotograficznych i filmowych, masywne trójnogi, nowoczesne lampy metalowe o zginanym ramieniu, lampy z elementami drewnianymi, z wielkimi kloszami – każda z nich stworzy nie tylko niebywały nastrój, lecz także doda charakteru całemu pomieszczeniu.
Liczne źródła światła o różnych formach, kształtach i rodzaju natężenia to ważna cecha industrialnego wnętrza. Poszczególne lampy mogą wyglądać na wybrane przypadkowo, ale – mimo pozornego chaosu – muszą tworzyć spójną z ogólną stylistyką całość, o czym warto pamiętać podczas zakupów.