W salonie domownicy relaksują się po pracy, oglądają telewizję czy czytają książki. Jest to również miejsce spotkań z rodziną oraz gośćmi. Dlatego też oświetlenie salonu powinno być przede wszystkim funkcjonalne, choć współcześnie pełni także rolę dekoracyjną. Za pomocą światła można podkreślić aranżację pomieszczenia oraz stworzyć w nim odpowiedni klimat.
Jak oświetlić duży salon?
W dużym pokoju dziennym można pozwolić sobie na okazały żyrandol, który zapewni nie tylko odpowiednią dawkę światła, ale też będzie pełnił funkcję dekoracyjną. Zarówno rozłożysty żyrandol na kilka żarówek, jak i przedłużana lampa wisząca, np. w formie niebieskiej lampy wiszącej, będzie dobrze wyglądała w takim pomieszczeniu. Podobnie jak inne dodatki, warto dopasować rodzaj lampy do stylu panującego w pomieszczeniu. Modele z ozdobnymi szkiełkami imitującymi kryształ pięknie prezentują się we wnętrzach utrzymanych w klimacie glamour. Z kolei do stylu loftowego pasują na przykład lampy z metalowymi elementami i z półprzeźroczystą konstrukcją. Ważne, żeby wybrany model tworzył spójną całość z aranżacją pomieszczenia.
Kiedy jedna lampa nie wystarcza, warto zadbać o dodatkowe oświetlenie. Jak rozplanować oświetlenie punktowe? Dobrze umieścić je tak, aby oświetlało miejsca, w których często się przebywa. Takie światło przyda się np. podczas czytania gazety przy wieczornej herbacie. Za pomocą reflektorków i spotów sufitowych można również wyeksponować niektóre miejsca, na przykład barek czy biblioteczkę. Reflektory ścienne pozwalają na wyłączenie głównego światła i wprowadzenie nieco dyskretniejszego oświetlenia, co doceni się podczas seansów filmowych.
Jak zaprojektować oświetlenie w salonie o mniejszym metrażu?
Za pomocą odpowiedniego oświetlenia optycznie powiększymy pomieszczenie. Wystarczy skierować światło na sufit bądź na poszczególne elementy dekoracyjne, jak obraz czy półki. Co więcej, w ten sposób podkreśli się elementy dekoracyjne we wnętrzu. Jeżeli salon jest wąski, bez problemu poszerzy się go optycznie poprzez skierowanie światła na dłuższe ściany. Doskonale nadają się do tego kinkiety i reflektorki, które można umieścić w dowolnym miejscu.
Na jaki żyrandol do małego salonu warto się zdecydować? W mniejszych przestrzeniach dobrze postawić na lampy sufitowe, które oświetlą oraz ozdobią wnętrze, ale nie przytłoczą go swoją formą. Nawet małą lampę dopasujemy do aranżacji pokoju dziennego. Ozdobne klosze z kolei doskonale wyglądają w pomieszczeniach utrzymanych w klasycznym stylu.
Oświetlenie salonu z aneksem
Wiele osób zastanawia się, jakie oświetlenie do pokoju dziennego z aneksem wybrać. Salon otwarty na kuchnię wymaga specjalnego światła, dlatego istotną funkcję odgrywają tu zarówno lampy centralne, jak i punktowe. Nad stołem lub nad wyspą kuchenną dobrze umieścić lampę wiszącą, ponieważ takie światło jest przydatne podczas gotowania czy wspólnego posiłku. Wybierając żyrandol, warto dopasować go do aranżacji kuchni lub do dodatków, które kompozycyjnie łączą te dwa pomieszczenia. Z kolei punktowe światło, rozjaśniające zakamarki pomieszczenia, sprawi, że będzie się ono wydawało bardziej przestronne. Dobrym wyborem w minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach, w których często rezygnuje się z żyrandoli, może być z kolei oświetlenie sufitowe.
Barwa światła – jaką wybrać?
Wybierając oświetlenie do salonu, nie można zapomnieć o jego barwie. Jeśli pomieszczenie ma wyglądać na większe, trzeba wybrać jasne, intensywne światło. Ciepłe barwy wprowadzają do wnętrza przytulny klimat. Są one odpowiednie do pokoju dziennego, w którym domownicy głównie się relaksują. Jeśli salon jest również domowym biurem, lepiej zdecydować się na zimniejsze tony światła. Biorąc pod uwagę fakt, że w pokoju dziennym spędza się dużo czasu, warto zainwestować w energooszczędne żarówki LED, których światło jest zbliżone do naturalnego. Ich zaletą jest też długa żywotność, a co za tym idzie brak konieczności częstego wymieniania. To szczególnie istotna cecha, jeśli żarówki umieści się w oświetleniu podłogowym, ponieważ ich zmiana może stanowić trudność.
Rola światła we wnętrzu
Odpowiednio dobrane światło nie tylko jest użyteczne, ale też tworzy odpowiedni klimat w pokoju dziennym. Oświetlenie pozwala również udekorować przestrzeń oraz wyeksponować niektóre elementy architektoniczne, a także podzielić pomieszczenie, np. na kącki kawowy oraz miejsce do pracy czy strefę wypoczynku. Co więcej, ciepłe światło, tworząc odpowiednią atmosferę, zachęca do przebywania w danym wnętrzu.
Przykładowe oświetlenie do pokoju dziennego
Cena regularna:
Cena regularna: 279,-
Cena regularna:
Cena regularna: 149,-