Chociaż przez pierwsze miesiące życia niemowlę zazwyczaj mieszka w sypialni rodziców, a jego kącik ogranicza się do łóżeczka i przewijaka, przychodzi taki moment, gdy zaczynamy urządzać pokoik dla dziecka. Aranżacja powinna uwzględniać fakt, że niektóre meble i sprzęty będą służyć pociechom przez wiele lat. Jednakże przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że pokój dziecięcy powinien być urządzony nie tylko przytulnie i modnie, lecz przede wszystkim funkcjonalnie i z myślą o jego małym mieszkańcu. Bezpieczeństwo dziecka powinno być brane pod uwagę przy każdym wyborze aranżacyjnym, zwłaszcza w przypadku przedszkolaka.
Pierwsze mebelki
Zastanawiając się, jak urządzić pokój dziecka z myślą o jego maksymalnym bezpieczeństwie, często panikujemy na samą myśl o szafach i komodach posiadających zdradzieckie kanty. Decydując się jednak na typowo dziecięce zestawy meblowe z zaokrąglonymi kantami, nierzadko przepłacamy. We wczesnym okresie życia dziecka najlepiej postawić na minimalizm i zakupić tylko najpotrzebniejsze sprzęty: łóżeczko, komodę i ewentualnie niewysoki regalik. Dla zachowania bezpieczeństwa możemy okleić je specjalnymi nakładkami na kanty, chroniącymi przed urazami. Dalsze elementy wypełniające pokój dziecka, np. szafa narożna dla dzieci, mogą zostać przecież dokupione w kolejnych latach, dzięki czemu malec zyskuje dodatkową, pewną przestrzeń do raczkowania i stawiania pierwszych kroków.
Solidne meble
Jednym z najczęstszych błędów, które popełnia się aranżując pokoje dziecięce, jest umieszczanie tam wysokich, ażurowych regałów, często o bardzo lekkiej konstrukcji. Dzieci uczące się chodzić w naturalny sposób chwytają się wszystkiego, co staje im na drodze i starają się na tym wesprzeć. Niestabilna półka może być wówczas przyczyną nieszczęśliwego wypadku. Jeśli już decydujemy się na tego typu meble w dziecięcej sypialni, dobrze je przytwierdźmy do ściany. Powinno to tyczyć się wszystkich większych mebli, zwłaszcza tych wysokich z wystającymi uchwytami. Wybierając dla naszych malców pierwsze „dorosłe” łóżeczka, warto zwrócić uwagę na wysokość. Najlepiej sprawdzą się niewysokie tapczaniki.
Bezpieczne przechowywanie
Budując styl i ogólny zamysł sypialni nowego członka rodziny, mając na uwadze estetykę i trendy, nie zapominajmy o funkcjonalności. I nie chodzi tu tylko o naszą wygodę oraz bezpieczeństwo malucha. Aranżacja pokoju dziecięcego powinna uwzględniać także komfort dziecka. Dzieci lubią mieć swoje ulubione zabawki, książeczki i przybory plastyczne zawsze pod ręką. Zadbajmy więc o komody z niskimi, otwartymi półkami, tak by maluchy same mogły brać z nich to, na co akurat mają ochotę. Unikniemy w ten sposób sytuacji wchodzenia na krzesło lub wdrapywania się na wyższą szufladę. Strzałem w dziesiątkiem będzie zastąpienie licznych półek pojemnikami i kartonowymi pudełkami do przechowywania rozmaitych drobiazgów, które dodatkowo ozdobią pokój dziecięcy.
Bezpieczeństwo tkwi w szczegółach
Oprócz bezpiecznych mebli i rozsądnej ilości sprzętów w pomieszczeniu nie zapominajmy o detalach, które często nam umykają. Pokoik dla dziecka z pewnością obędzie się bez długich firan i zasłon, które mogą zostać zerwane. Jeśli decydujemy się na dywan np. dywan dziecięcy z motywem drogi, dywan dziecięcy z samochodami lub dywan dziecięcy w gwiazdki – który z pewnością umili zabawę na podłodze – pamiętajmy o zabezpieczeniu go od spodu folią antypoślizgową. Zwróćmy także uwagę na widoczne kontakty elektryczne, które koniecznie wymagają zabezpieczenia specjalnymi nakładkami. Przez pierwsze lata mały pokój dziecięcy musi być miejscem szczególnie bezpiecznym, zaś z każdym kolejnym rokiem, gdy malec będzie rósł, pokój także będzie zwiększał swoje wyposażenie, stając się prywatnym azylem dla naszych pociech.