Jak urządzić kuchnię w bloku, by niczego w niej nie zabrakło?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Nawet malutka kuchnia w bloku może zostać urządzona w sposób oryginalny, funkcjonalny i co ważne – dopasowany do indywidualnych potrzeb domowników. Jak poradzić sobie z mocno ograniczonym metrażem i wąską, nieustawną przestrzenią? Poznaj nasze sposoby i inspiracje na małą kuchnię w bloku.
Kuchnia w bloku – niewielka przestrzeń, duże możliwości
Niewielka kuchnia w bloku wymaga dobrego, przemyślanego projektu. Musisz wybrać optymalny układ zabudowy kuchennej i sprzętów AGD oraz zastanowić się, jak połączyć strefę kuchenną z salonową – o ile decydujesz się na otwarcie kuchni na salon. Aranżacje kuchni w bloku, bez względu na metraż, powinny uwzględniać zasadę trójkąta roboczego, zgodnie z którą w pomieszczeniu znajdują się 3 główne strefy:
- strefa przechowywania żywności z lodówką,
- strefa zmywania ze zlewozmywakiem,
- strefa gotowania z kuchenką.
Strefy te powinny tworzyć kolejne wierzchołki trójkąta, bo właśnie w taki sposób na ogół poruszasz się po kuchni. Do wyboru pozostają różne kształty zabudowy:
- Aranżacja małej, wąskiej kuchni w bloku najczęściej bazuje na układzie jednorzędowym. Meble ustawia się wówczas wzdłuż jednej ze ścian. Po drugiej stronie znajduje się miejsce do spożywania posiłków.
- Do kuchni otwartych na salon polecana jest zabudowa w kształcie litery L. To bardzo popularny układ. Zapewnia płynne przejście jednej strefy w drugą oraz uzyskanie niewielkich odległości pomiędzy najważniejszymi punktami.
- Mając do dyspozycji małą, kwadratową kuchnię w bloku z oknem możesz postawić na zabudowę w kształcie litery U. Stworzysz symetryczną i ergonomiczną przestrzeń zgodną z zasadą trójkąta roboczego oraz w pełni wykorzystasz dostępną powierzchnię. Pod oknem zwykle umieszcza się zlewozmywak. Na końcu jednego z ciągów możesz ustawić stolik z krzesłami lub zaaranżować kuchenną wyspę.
Warto skorzystać z naszego planera online, w którym łatwo wykonaszprojekt wymarzonej kuchni, dobierając preferowane korpusy szafek kuchennych z frontami i uchwytami, blaty kuchenne czy sprzęty AGD. Przekonasz się, jak wielkie możliwości generują malutkie kuchnie w bloku.
Kuchnia w bloku zamknięta czy może z aneksem?
Mała, zamknięta kuchnia to cecha charakterystyczna mieszkań z lat 80. i 90. XX wieku. Nowoczesne budownictwo rezygnuje z wydzielania osobnych pomieszczeń kuchennych na rzecz tworzenia otwartych przestrzeni. Kuchnię otwiera się na salon lub wydziela aneks kuchenny w strefie salonowej. Rozwiązanie takie ma wiele zalet praktycznych i wizualnych. Przede wszystkim sprawia, że mieszkanie prezentuje się przestronniej i przyjaźniej. Do kuchni wpada więcej naturalnego światła, a przyrządzanie posiłków nie wiąże się z odosobnieniem gotującego od reszty domowników i gości. Stworzenie aneksu kuchennego w salonie pozwala przeznaczyć pomieszczenie kuchenne na inny cel, np. pokój dziecięcy.
Oczywiście nie można zapominać o zwolennikach zamkniętych kuchni, których wciąż jest sporo. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które często gotują - zwłaszcza potrawy mocno aromatyczne - i nie lubią czuć zapachów ani słyszeć kuchennych hałasów, gdy odpoczywają w salonie.
Gotowa zabudowa kuchenna czy meble modułowe?
Kolejnym wyzwaniem jest zakup mebli kuchennych. Zdecydować możesz się na gotową zabudowę kuchenną, meble modułowe albo kuchnię na wymiar. Ostatnie rozwiązanie wiąże się z wydłużonym czasem oczekiwania i wysokimi kosztami, stąd większość inwestorów wybiera zestawy mebli modułowych. Dają one ogromną swobodę w zakresie tworzenia układu kuchni oraz gwarancję, że poszczególne elementy będą do siebie idealnie pasować. Możesz wybrać dowolną ilość szafek oraz dopasować front kuchenny zgodnie z obranym stylem aranżacyjnym. Jeśli zależy Ci na czasie i minimalnych kosztach inwestycji, możesz rozważyć zakup gotowej zabudowy kuchennej. Do wyboru pozostają zestawy mebli w różnych rozmiarach i wzorach, jednak z reguły nie ma szans, by cokolwiek zmodyfikować.
Ciekawe aranżacje malutkiej kuchni w bloku — sprytne rozwiązania
Urządzając małą, ciasną kuchnię w bloku, koniecznie sięgnij po sprawdzone triki aranżacyjne. Postaw na jasne meble, ściany i podłogi oraz błyszczące powierzchnie. Białe fronty kuchenne wykończone na wysoki połysk, przeszklone szafki oraz otwarte, podświetlone półki pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń. Górna część zabudowy kuchennej powinna kończyć się pod samym sufitem. Dzięki temu maksymalnie zagospodarujesz przestrzeń i zyskasz sporo miejsca do przechowywania. Zadbaj o dużą ilość światła – naturalnego lub sztucznego. Podświetl blaty kuchenne. Taki zabieg optycznie wydłuży wnętrze. Nie trzymaj na widoku akcesoriów kuchennych. Porządek sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe.
Wstawienie do kuchni pełnowymiarowego stołu graniczy z cudem? Możesz przymocować do ściany składany blat, zamienić parapet pod oknem w stolik lub oddzielić kuchnię od salonu za pomocą kuchennej wyspy z ażurowym dołem. Jeśli urządzasz kuchnię w kształcie litery L, to krańcowy blat może z powodzeniem pełnić funkcję stołu.
Miejsce do przechowywania w małej kuchni w bloku
W małej kuchni potrzebujesz miejsca do przechowywania zarówno przedmiotów wykorzystywanych na co dzień, jak i rzeczy rzadko używanych. W naszych salonach znajdziesz wiele sprytnych systemów do przechowywania. Pozwolą Ci one dyskretnie ukryć sprzęty AGD, naczynia, garnki czy produkty spożywcze. W wąskich i ciasnych pomieszczeniach warto wykorzystać meble mobilne oraz akcesoria do zawieszania rzeczy na ścianie. Porządek wewnątrz mebli pomogą Ci utrzymać rozmaite organizery. Niezwykle praktycznym i pojemnym rozwiązaniem dla małych kuchni są szafki narożne.
Podsumowanie
Mała kuchnia w bloku różni się od dużej tylko metrażem. Możesz ją urządzić funkcjonalnie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i na bazie gotowych, modułowych zestawów meblowych. Jeśli dobrze przemyślisz jej układ, zmieścisz w niej wszystko – cały sprzęt AGD, produkty spożywcze, akcesoria kuchenne, a nawet nieco dekoracji. Pamiętaj, że w Salonach Agata możesz liczyć na wsparcie naszych specjalistów, którzy dokładnie wymierzą pomieszczenie, przygotują dokumentację projektową oraz doradzą Ci, jakie meble i sprzęty wybrać.