Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić małą kuchnię? Przegląd najmodniejszych rozwiązań

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aranżacje małej kuchni są nieco trudniejsze, bo na małej powierzchni trzeba zmieścić sporo sprzętów i mebli. Należy zwrócić uwagę na zaplanowanie wygodnego obszaru do pracy. Wszystkie przedmioty, których używa się w kuchni, muszą znaleźć swoje miejsce, a dostęp do nich nie może być utrudniony. Musi też znaleźć się odpowiednia liczba szafek i półek do przechowywania produktów spożywczych. Jeśli uda się wkomponować stolik i krzesła, aby można spokojnie wypić tutaj poranną kawę, to będzie to kuchnia naszych marzeń. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, urządzając małą kuchnię.

Projekt aranżacji małej kuchni – kolory to podstawa

Urządzanie małej kuchni to sama przyjemność, pod warunkiem, że będziemy podejmować dobre decyzje. Nie jest przecież tajemnicą, że małe pomieszczenia znacznie lepiej prezentują się, gdy zastosujemy w nich jasne kolory. Możemy zdecydować się na ulubioną barwę, ale w ciepłej, pastelowej odsłonie, a dzięki temu kuchnia będzie sprawiać wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. Najwyżej jedną ze ścian można wyróżnić zdecydowanym kolorem – sprawi to, że pomieszczenie zyska optyczną głębię.

Jasne kolory powinny być nie tylko na ścianach. Najlepiej zdecydować się na wyłożenie podłogi jasnymi kaflami lub panelami. Jeśli są one ciemne, to warto pomalować już istniejące lub zainstalować jasne listwy przypodłogowe, bo zapewnią one wrażenie większej przestrzeni.

Mała kuchnia to też mało dodatków i elementów dekoracyjnych. Ich nadmiar stworzy bowiem wrażenie bałaganu. Zbyt wiele zbędnych przedmiotów przeszkadza ponadto w codziennej pracy, a dodatkowo przysparza wielu godzin dodatkowego zajęcia, bo takie drobiazgi w kuchni brudzą się bardzo szybko.

Małe kuchnie na wymiar czy gotowe meble?

Oferta gotowych mebli kuchennych jest bardzo szeroka, jednak bez względu na to, czy mamy do czynienia z dużą, czy małą kuchnią, bardzo trudno jest dopasować standardowe szafki tak, aby cała powierzchnia pomieszczenia została idealnie wykorzystana. Trzeba też zwrócić uwagę, że każdy użytkownik kuchni ma swoje preferencje, przyzwyczajenia lub marzenia, których standardowe zestawy kuchenne zwykle nie są w stanie spełnić. Warto w takim przypadku zdecydować się na nowoczesne meble do małej kuchni przygotowane na wymiar.

Wiele możliwości aranżacji dają także systemy modułowe, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom idealnie sprawdzą się w każdej kuchni, nawet pozornie nieustawnej np. ze skosami lub w ograniczonej przestrzeni, jaką dysponuje np. malutka kuchnia w bloku. Na stronie agatameble.pl w zakładce „Kuchnia” możesz skomponować swój zestaw korzystając z planera kuchni online lub skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta.

Sprzęty AGD w zabudowie, czyli oszczędność miejsca

Aby kuchnia była funkcjonalna i spełniała wymagania wszystkich użytkowników, musi być dobrze przemyślana. Zanim przystąpimy do jej urządzania, konieczne jest ustalenie lokalizacji wszystkich instalacji – to one determinują ustawienie poszczególnych sprzętów AGD. Jeśli przeprowadzasz gruntowny remont kuchni, być może będziesz w stanie przenieść umiejscowienie przyłączy zgodnie z własnymi upodobaniami i potrzebami. Jeśli tylko wymieniasz meble – umiejscowienie poszczególnych korpusów mebli kuchennych będzie zależało od lokalizacji sprzętów AGD.

Nic jednak straconego – oszczędność miejsca zagwarantują sprzęty AGD w zabudowie. Nad schowaną w korpusie kuchennym lodówką znajdzie się miejsce na wiszącą szafkę, jak również okap z powodzeniem może znajdować się wewnątrz dedykowanego korpusu zakrytego frontem kuchennym. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet wewnątrz szafki z okapem można trzymać dodatkowe przedmioty, a to niezbędna funkcjonalność w małej kuchni. Ponadto jednolita „tafla” ze sprytnie wmontowanymi sprzętami AGD takimi jak lodówka, piekarnik, zmywarka do zabudowy czy płyta grzewcza pozytywnie wpływa na estetykę pomieszczenia, które optycznie staje się większe.

Mała kuchnia w bloku a miejsce do przechowywania — sposoby na zyskanie przestrzeni

Mała kuchnia w bloku, szczególnie w budownictwie „z wielkiej płyty” charakteryzuje się dość przewidywalną bryłą. Sporym ograniczeniem w aranżacji jest najczęściej nie tyle metraż, co sama konstrukcja pomieszczenia, które jest stosunkowo wąskie, a na dodatek najczęściej na środku znajduje się okno. Mała kuchnia z oknem na środku może być jednak świetnie zaprojektowana! Najlepiej sprawdzą się rozwiązania kuchni w kształcie litery L z wysoką zabudową, aby zwiększyć przestrzeń do przechowywania przedmiotów.

Jeśli gotowe meble kuchenne nie sięgają pod sufit, z łatwością da się zyskać przestrzeń do przechowywania, kładąc na szafki wiszące pasujące do wystroju kosze. Możemy w nich trzymać rzadko używane przedmioty, jak duże wazy czy brytfanki, z których korzystamy okazjonalnie, gotując dla większej liczby gości. Stół w wąskiej kuchni jest najczęściej małych rozmiarów lub rozkładany i znajduje się na przeciwległej ścianie.

Aranżację małej kuchni – tuż po ulokowaniu sprzętów AGD – warto zacząć od wkomponowania głębokiego blatu kuchennego i umieszczenia pod nim szafek, na przykład na kółkach. To świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń, ponieważ takie szafki można w każdej chwili wysunąć i uzyskać dodatkową powierzchnię roboczą, która w kuchni jest często na wagę złota. Głęboki blat pozwoli nam także na zainstalowanie nad nim półek lub niewielkich szafeczek na drobiazgi, takie jak przyprawy, drobne narzędzia kuchenne, filiżanki czy wiele innych rzeczy, które normalnie stałyby na blacie i zmniejszały powierzchnię przeznaczoną do pracy.

Szafki wiszące w małej kuchni powinny posiadać jasne gładkie fronty kuchenne np. lakierowane. Gładka, odbijająca światło powierzchnia będzie sprawiała wrażenie iluzji większego pomieszczenia. Można zdecydować się także na fronty z mlecznego szkła albo zostawić otwarte korpusy kuchenne pełniące funkcję półek. Aby jednak przedmioty nie przytłaczały i tak niewielkiego pomieszczenia, należy bezwzględnie zadbać o utrzymywanie na nich porządku.

Mała kuchnia z wyspą? Czemu nie!

Wyspa kuchenna pozwala na zwiększenie przestrzeni roboczej, w spójny sposób oddzielając kuchnię od salonu. Umiejętnie zaaranżowana może zapewniać dodatkowe miejsce do przechowywania sprzętów AGD i akcesoriów kuchennych, pełnić rolę otwartej półki na książki z przepisami lub nawet barku. Otwarta przestrzeń z blatem to także inspiracja do wspólnego gotowania i spożywania posiłków w gronie przyjaciół oraz miejsce na wypicie w biegu porannej kawy.

Można ją łatwo wkomponować w wystrój domu lub mieszkania, ponieważ wbrew pozorom, aby stworzyć udaną aranżację kuchni z wyspą, wcale nie potrzebujemy dużego metrażu. Aby jednak mała kuchnia była funkcjonalna, należy zachować odstęp minimum 90 cm od pozostałej zabudowy kuchennej, aby zapewnić swobodę otwierania wszystkich frontów kuchennych i umożliwić wygodne poruszanie się po kuchni. Pamiętaj także, że lampy nad wyspą kuchenną odgrywają ważną rolę –- biorąc pod uwagę wykonywane na niej czynności, należy zadbać o właściwe oświetlenie kierunkowe.

Nietypowe rozwiązanie dla małej kuchni

Mała kuchnia rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim należy w niej zadbać o właściwą organizację. Pomogą w tym systemy modułowe z różnorakimi możliwościami konfiguracji. Dolne korpusy szafek kuchennych mogą zawierać np. takie funkcjonalności jak system szuflad z przegródkami na sztućce, garnki czy talerze oraz w kosze do segregacji odpadów. Wewnętrzne szuflady zamykane na cichy domyk pomieszczą wino lub słoiki. Z kolei sięganie po ciężko dostępne przedmioty umożliwi system Le Mans lub kosze Evo.

Takie możliwości aranżacji dają systemy mebli kuchennych dostępne w Salonach Agata. Dzięki nim nawet najmniejsza kuchnia będzie piękna i praktyczna – ponieważ przestrzeń będzie wykorzystana w stu procentach!