W domu, w którym mieszka dziecko, bardzo istotne jest urządzenie odpowiedniego miejsca do nauki, gdzie maluch będzie mógł skupić się podczas rysowania i wycinania, a nastolatek przygotowywać do klasówek i uczyć języka obcego. Strefę odrabiania lekcji można stworzyć w niemal każdym pomieszczeniu w mieszkaniu, jednak najlepsze do tego miejsca to pokój dziecka i kuchnia ze stołem. Jak urządzić przestrzeń w taki sposób, by była ona funkcjonalna i wygodna?
Nauka w pokoju dziecka
Wydzielenie miejsca do nauki w pokoju dziecka to najczęściej wybierane przez rodziców rozwiązanie. Biurko komputerowe powinno być ustawione prostopadle do okna i drzwi, ponieważ siedzeniem tyłem do wejścia może spowodować u dziecka problemy z koncentracją. Warto zadbać o specjalne ergonomiczne krzesło oraz witrynkę na książki i pomoce naukowe. Przydatna będzie również lampka umieszczona z lewej strony dla dziecka praworęcznego i po przeciwnej, jeśli maluch posługuje się lewą ręką. Nad biurkiem dla dzieci można powiesić tablicę korkową, a na niej plan lekcji oraz niezbędne numery telefonów i inne, przydatne informacje. Na przeciwległej do biurka ścianie można ustawić pojemne szafy. Do sypialni, czyli strefy przeznaczonej na relaks i sen, warto kupić wygodne łóżko materacowe z kolorową pościelą lub sofę z funkcją spania, na której w ciągu dnia będą mogli siedzieć goście. Jeśli w pokoju brakuje miejsca na duże meble, do przechowywania rzeczy dobrze sprawdzi się również ustawna szafa narożna. Urządzając pokój dziecka, czyli miejsce do nauki, zabawy i wypoczynku, lepiej wybrać pastelowe, delikatne kolory ścian, które nie będą rozpraszać pociechy. Jeśli do pomieszczenia wpada słońce, należy również zadbać o rolety.
Prace plastyczne w kuchni i salonie
Kuchnia z dużym stołem i wygodnymi krzesłami to bardzo dobre miejsce do wykonywania wszelkich prac plastycznych do przedszkola i szkoły. Jeśli dodatkowo ma być przeznaczona do nauki, warto nad stołem zamontować oświetlenie, by dziecko nie męczyło oczu podczas odrabiania lekcji. Podczas wspólnego pobytu w kuchni, jedno z rodziców może przygotowywać posiłek lub zmywać, a drugie ćwiczyć z maluchem czytanie na głos czy tabliczkę mnożenia. W nowocześnie urządzonych mieszkaniach aneks kuchenny stanowi część salonu. Rodzice mogą więc pomagać dziecku w nauce i jednocześnie odpoczywać na kanapie.
Wygodne przechowywanie rzeczy dziecka
W pokoju malucha nie może zabraknąć miejsca na wszystkie przybory plastyczne, książki, zabawki, czy sprzęt sportowy. Warto pamiętać, że podstawowa wyprawka szkolna zajmuje dość dużo miejsca, a zawiera tylko niezbędne elementy i na pewno rzeczy będzie w kolejnych latach przybywać. Do przechowywania można wykorzystać pojemne szafki – na przykład na przybory plastyczne lub szafy przesuwne, które w większości domów znajdują się w przedpokoju i zmieszczą nawet pokaźnych rozmiarów deskę snowboardową czy łyżworolki.
Przygotowanie w mieszkaniu wygodnego i funkcjonalnego miejsca przeznaczonego do nauki i wykonywania prac plastycznych sprawi, że dziecko będzie chętniej siadało do lekcji i rozwijało swoje zdolności. Do dzieła!
Przykładowe meble do pokoju młodzieżowego