Jak urządzić praktyczny i modny pokój dla seniora?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Jak urządzić praktyczny i modny pokój dla seniora?
Chcesz przygotować wystrój pokoju dla babci, dziadka lub rodzica w podeszłym wieku? A może zdecydowaliście, by na stałe zamieszkać razem i musisz wygospodarować pomieszczenie, w którym senior będzie czuł się komfortowo? Skorzystaj z naszych 6 rad, a urządzisz wnętrze dla seniora, które będzie komfortowe, bezpieczne i z gustem.
Postaw na bezpieczeństwo seniora
Po 65. roku życia nawet niewinny upadek może skończyć się tragicznie. Złamanie czy poważne stłuczenie często prowadzi do tzw. zespołu poupadkowego. Długotrwałe leżenie jeszcze bardziej pogarsza stan zdrowia i źle wpływa na psychikę seniora. Zanim więc zaczniesz wybierać meble i dekoracje, pomyśl o rozwiązaniach, które zmniejszą ryzyko upadku.
- Gładką podłogę, na której można się poślizgnąć, zastąp wykładziną lub płytkami o szorstkiej strukturze.
- Puszyste dywaniki, o które senior mógłby się potknąć, zastąp dużymi dywanami z krótkim włosiem i użyj podkładek antypoślizgowych, które je ustabilizują. Zadbaj też o to, aby przejścia między pokojami były bezprogowe.
- Meble w pokoju seniora, np. komoda na nóżkach, powinny być oddalone od siebie na tyle, aby można było poruszać się po pokoju bardzo swobodnie.
- Okrągły stół i szafy o delikatnych opływowych liniach spowodują, że wnętrze będzie się prezentować stylowo, a ryzyko uszkodzenia ciała podczas upadku zostanie zminimalizowane.
- Jeśli w domu są schody, zainstaluj poręcze. Między piętrami możesz ustawić wygodne krzesło, aby starsza osoba mogła na nim odpocząć w razie potrzeby.
- W toalecie zamontuj uchwyty, na których senior będzie mógł się wesprzeć. Specjalna ławeczka pod prysznicem ułatwi mu branie prysznica na siedząco.
Faktury, kolory, zapachy - oddziałuj na zmysły
Seniorzy często wiele czasu spędzają w swoim pokoju. Wystrój pokoju seniora powinien więc mieć funkcję również terapeutyczną, zapewniać poczucie bezpieczeństwa i angażować zmysły.
- Czy wiesz, że stymulacja zmysłu dotyku może pobudzać pamięć? To dobry powód, aby do pokoju seniora wprowadzić materiały wykończeniowe o zróżnicowanej strukturze. Użyj różnych tkanin na poduszkach, meblach i zasłonach, a sprawisz, że wystrój pokoju będzie można docenić nawet z zamkniętymi oczami.
- Starsze osoby potrzebują spokoju i… popołudniowej drzemki. Aby pozwolić odpocząć ich słuchowi, wybierz tkaniny i materiały, które zapewniają pewne tłumienie. Dzięki temu hałas z zewnątrz nie będzie im przeszkadzać.
- Zadbaj o to, aby zapachy w pokoju poprawiały samopoczucie lokatora. Aromat olejku lawendowego lub pomarańczowego działa odprężająco - jest polecany osobom cierpiącym z powodu depresji. Olejek z mięty pieprzowej przyda się w przypadku przewlekłych dolegliwości górnych dróg oddechowych, a herbaciany pomoże zwalczyć przeziębienie. W tym celu zaopatrz się w dyfuzory zapachowe lub podgrzewacze zapachowe.
- Jeśli masz taką możliwość, wygospodaruj w pokoju seniora miejsce do ćwiczeń. Codzienna gimnastyka pozwoli osobie starszej dłużej zachować sprawność fizyczną.
- Spraw, by wystrój działał kojąco na pogarszający się wzrok. Unikaj intensywnych wzorów, które mogłyby wywołać frustrację lub dezorientację. Kolory dobierz z seniorem, tak żeby czuł się w nich dobrze.
Ważne oświetlenie - dopasuj je do potrzeb seniora
Wzrok osób starszych gorzej przystosowuje się do ciemności, ale pęcherz często każe im wstawać w nocy do toalety. Odpowiednie oświetlenie zapewni seniorowi bezpieczeństwo podczas nocnych wędrówek oraz komfort w trakcie wykonywania codziennych czynności. Stwórz za pomocą światła bezpieczną oazę, w której senior nigdy się nie zgubi.
- Małe lampki nocne, lampy z podświetleniem nocnym lub wkładane do kontaktu pozwolą starszej osobie lepiej zorientować się w przestrzeni, gdy jest ciemno.
- Senior może mieć problem ze zlokalizowaniem włącznika - warto wypełnić wnętrze lampami z funkcją dotykowego załączania.
- Przy fotelu przyda się dodatkowe oświetlenie, które ułatwi czytanie wszystkich zaplanowanych na czas emerytury powieści. Lampy z funkcją ściemniacza pozwolą seniorowi dopasować intensywność światła do rodzaju aktywności.
- Użyj lustra, by optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń.
Wybierz twarde miejsce odpoczynku
Nikt tak nie zasługuje na relaks jak ukochany dziadek czy rodzic. Myślisz pewnie, że przyjemnie byłoby mu rozsiąść się w miękkim siedzisku? Musisz wiedzieć, że gdy z wiekiem zmniejsza się ilość płynów w organizmie i dochodzi do odwodnienia krążków międzykręgowych o wiele gorzej jest z takiego fotela wstać.
- Starsza osoba doceni siedzisko o twardszej powierzchni oraz krzesła i fotele z podłokietnikami.
- W pokoju przyda się fotel wyposażony w funkcję LIFT, która wspomaga wstawanie.
- Twardość materaca, na którym ma spać senior, dopasuj do jego wagi i postury. Zadbaj też o to, aby łóżko wraz z materacem miało odpowiednią wysokość. Stopy powinny dotykać podłogi, a materac kończyć się na wysokości kolan.
Stelaż z regulacją poziomu pozwala spać w pozycji półleżącej, która zalecana jest np. w przypadku chrapania, refluksu, bezdechu sennego lub problemów z krążeniem.
Wprowadź dekoracje z przeszłości
Senior ma wiele cennych wspomnień ukrytych w przedmiotach, które zbierał przez całe życie. Aby mógł poczuć się u Ciebie jak w domu, nie zapomnij uwzględnić ich w aranżacji pokoju seniora.
- Wyeksponuj najbardziej wartościowe pamiątki w podświetlanej witrynie, aby senior mógł powracać do wspomnień, które polepszają nastrój.
- Udekoruj ścianę zdjęciami rodzinnymi - kolor i styl ramek możesz dopasować do charakteru wnętrza, biorąc pod uwagę gust seniora.
- Zadbaj o to, aby starsza osoba nie miała problemu z sięganiem po swoje ulubione przedmioty. Szafki powinny być zawieszone na wysokości dostosowanej do wzrostu lokatora, a klamki powinny mieć kształt dźwigni - odpowiedni dla jego delikatnych dłoni.
Wybierz któryś z 5 ulubionych kolorów seniorów
Jasne barwy poprawiają nastrój i pozytywnie wpływają na pamięć. Czy to oznacza, że aranżując przestrzeń dla babci, dziadka czy rodziców masz do wyboru tylko białą lub kremową farbę do ścian? Oczywiście, że nie. Wybierz jedno z poniższych zestawień, a senior będzie mógł wypoczywać w otoczeniu pięknych barw.
- Kolor żółty tworzy w pokoju seniora radosną atmosferę i pobudza kreatywność. Możesz jedną ze ścian pomalować na kolor o złotym odcieniu, a poduszki dekoracyjne obłożyć jasnożółtą tkaniną. Nie przesadzaj jednak z żółtymi odcieniami, bo mogą utrudniać widzenie osobom z wadami wzroku.
- W pokoju pomalowanym na kolor jasnoniebieski lub lawendowy senior będzie mógł się wyciszyć i zrelaksować.
- Zielenie sprzyjają poczuciu bezpieczeństwa i równowagi.
- Pomarańczowy sprawdza się jako kolor akcentujący. Do neutralnego wystroju pokoju wprowadź pomarańczowe akcenty, a wnętrze wyda się weselsze i bardziej energetyczne.
Urządzając pokój dla starszej osoby nie zapomnij wziąć pod uwagę jeszcze jednego, najważniejszego czynnika - osobowości i gustu seniora. Niech ostatecznie to ona/on zdecyduje o kolorystyce, rozmieszczeniu mebli i charakterze dekoracji. Możesz jednak służyć dobrymi radami, tak aby aranżacja była satysfakcjonująca dla babci czy dziadka, a jednocześnie relaksowała, dawała poczucie bezpieczeństwa i zapewniała rzeczywisty odpoczynek. Z naszymi 6 radami bez trudu osiągniesz zamierzony efekt.
Wyposażenie do pokoju seniora