Jak urządzić sypialnię sprzyjającą regeneracji?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Jak sprawić, by sypialnia była miejscem relaksu? Zdradzimy Ci nasz sekret: fundamentalną rolę w tym pomieszczeniu odgrywają 4 zmysły: wzrok, węch, dotyk i słuch. Daj im się ponieść i razem z nami stwórz miejsce sprzyjające regeneracji po pracy, intensywnym dniu, ciężkim wysiłku fizycznym, w chorobie – ilekroć tego potrzebujesz!
Zadbaj o wrażenia wzrokowe – chromoterapia, feng shui i oświetlenie
Uważa się, że najbardziej relaksujące kolory do sypialni pochodzą wprost z natury. Mają przywodzić na myśl spokojny dzień w nadmorskich okolicznościach przyrody: niespiesznie przesuwające się po niebie chmury nad błękitnym morzem i delikatnie kołyszące się na wietrze suche trawy z lekko przebłyskującymi bladoróżowymi źdźbłami. Spróbuj odtworzyć tę letnią scenerię, wprowadzając do sypialni subtelne fiolety i błękity. Jak zdążyłaś pewnie zauważyć, barwy te należą do palety zimnej, która według założeń chronoterapii (terapii kolorem) pozwala lepiej się wyciszyć i zregenerować. Wprowadzając je do sypialni, trzymaj się pastelowych odcieni, które wniosą barwny akcent bez zbytniego obciążania oczu.
Okno w Twojej sypialni wychodzi na ogród? Powiel jego kolory na ścianach i tekstyliach okiennych, a wówczas pokój będzie wydawał się przestronniejszy, jaśniejszy i weselszy, zwłaszcza jeśli co roku wyczekujesz pierwszych oznak budzącej się do życia wiosny. Dotyk zieleni na pewno doda nieco energii tuż po przebudzeniu. A jeśli zimne odcienie nie pozwalają Ci wypocząć, relaks w sypialni osiągniesz również dzięki spokojnej, ciepłej kolorystyce typowej dla wnętrz w duchu balijskim czy japońskim.
Skoro o Japonii mowa, należy nadmienić o kluczowych w Kraju Kwitnącej Wiśni filozofiach: zen, feng shui i wabi-sabi. Japończycy wierzą, że pomagają one oczyścić umysł oraz uporządkować swoje życie. Przeniesienie ich na wnętrzarski grunt oznacza otaczanie się tylko potrzebnymi i ważnymi dla Ciebie przedmiotami, eliminując wszystko, co nadmiarowe – dzięki temu odnajdziesz tak potrzebny Ci spokój i harmonię. Wiesz już, jak ukoić zmysły po długim dniu pełnym wrażeń? Urządź minimalistyczną sypialnię: niech nic nie mąci Twojego spokoju i nie męczy wzroku.
Pewnie już się domyślasz, że telewizor i wszelkie urządzenia emitujące światło niebieskie nie są dobrym pomysłem w sypialni? Zamiast nich postaw na dobrą lekturę. Skup się jednak na odpowiednim oświetleniu, które dobrze oświetli strony czytanej książki... i tylko je – nic więcej. W sypialni powinien panować półmrok i relaksująca atmosfera, dlatego rażące oświetlenie górne nie jest wskazane. Przyda się za to więcej dekoracyjnego światła, np. na taśmach ledowych, które można wbudować w wezgłowie łóżka, podwieszany sufit czy podświetlić nimi np. obraz.
Wprowadź dotyk luksusu: wygodne łóżko, miękkie posłanie i nie tylko
Nic tak nie relaksuje, jak luksusowe, wygodne łóżko. Jest to jeden z tych mebli, na których nie opłaca się oszczędzać: zacznij od wysokiej jakości materaca, który zapewni odpowiednie wsparcie Twojemu kręgosłupowi. Wybierz najlepszy, na jaki Cię stać i traktuj go jak najlepszego przyjaciela, postępując zgodnie ze wskazówkami producenta: odwracaj go regularnie, używaj ochronnego pokrowca, odkurzaj, a wkrótce się przekonasz, że nieprzespane noce odejdą w zapomnienie. A może skusisz się na obszerne, wielowarstwowe, w całości tapicerowane łóżko kontynentalne? To specjalny typ mebla, który wyróżnia się na tle pozostałych charakterystyczną budową i luksusową estetyką. Nie bez powodu nazywa się hotelowym: zapewnia królewską jakość snu!
Ponadto nigdy nie zapominaj o posłaniu. Niezwykle ważny jest wybór tkaniny, która w kontakcie ze skórą powinna być przyjemnie świeża i miękka. Zimą uwielbiamy flanelę – za jej ciepło – a latem satynę i bambus – za właściwości chłodzące. Uniwersalnym wyborem jest bawełna, len, perkal i muślin, które są przewiewne i naturalne.
Przyjrzyj się nie tylko pościelom, ale i kołdrom i poduszkom. W ofercie Salonów Agata znajdziesz m.in. produkty z naturalnego pierza, przyjazne alergikom, przeznaczone dla osób borykających się z nadmierną potliwością, a nawet takie, które chronią latem przed uciążliwymi komarami dzięki obecności naturalnych olejków eterycznych.
Wygodny materac, ciepła kołdra, miękka pościel – to jeszcze nie wszystko, co możesz wprowadzić do swojej sypialni, by zapewnić dotyk luksusu. Pomyśl o wyjątkowych dywanach shaggy i ich bliskim kuzynostwie – modelach rabbit. Wyobraź sobie scenerię, w której budzisz się, a Twoje stopy otula przyjemne ciepło. Miękkie, delikatne i puszyste runo delikatnie łaskocze, pobudzając wydzielanie się cennych endorfin. Od razu stajesz się pełna energii i gotowa na wyzwania, jakie ma przynieść Ci dzień!
Wrażenia węchowe – rzecz o aromaterapii i oczyszczającej mocy roślin
Wiesz, że rośliny to naturalne filtry powietrza? Ich liście pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla, w zamian wydzielając życiodajny tlen. Okazuje się jednak, że rośliny potrafią oczyszczać powietrze nie tylko z CO2, ale i benzenu, formaldehydu i trichloroetenu, których używa się w procesie produkcji różnych przedmiotów codziennego użytku. Jeśli chcesz mieć pewność, że w swojej sypialni oddychasz czystym powietrzem, wprowadź do niego odpowiednią roślinność. Po takiej dawce tlenu Twój mózg i organizm odwdzięczą się większą energią, motywacją i koncentracją w ciągu dnia.
Węch jest najczulszym z ludzkich zmysłów, dlatego doskonałym sposobem na relaks jest aromaterapia. Wybierz swoją ulubioną esencję i umieść w sypialni dyfuzor. Niektóre olejki eteryczne słyną z właściwości uspokajających (lawenda, bergamotka, mandarynka), a inne mogą pomagać w okresie infekcji (sosna, eukaliptus, rozmaryn), kiedy chcąc nie chcąc więcej czasu spędzasz w łóżku. Istnieją nawet takie zapachy, które uchodzą za afrodyzjaki! Dyfuzor, oprócz perfumowania pomieszczenia, może też emitować kolorową mgiełkę, której widok sprzyja odprężeniu.
Miód dla uszu, czyli przyjemna melodia lub błoga cisza
Leżąc na fotelu w gabinecie kosmetycznym czy spa, zawsze słyszysz relaksującą melodię – bez niej doznania masażu nie byłyby tak efektywne, prawda? Jeśli muzyka wprawia Cię w dobry nastrój lub przypomina o pozytywnych chwilach, korzystaj z niej! Niech cicho przygrywa w tle, gdy ćwiczysz jogę lub praktykujesz medytację. Podgłośnij ją, gdy z głośnika dobiega ważna dla Was dwojga melodia; może partner zaprosi Cię do czułego tańca? Relaksujące dźwięki to również wszelkie odgłosy natury: szum fal i poruszających się na wietrze liści drzew, spadające na ziemię krople deszczu i śpiew ptaków. Czasem jednak – w myśl znanego przysłowia – to milczenie jest złotem. Gdy potrzebujesz zupełnej ciszy, zaszyj się w sypialni i pozwól zmęczonym ciągłym hałasem uszom odpocząć.
Większość pomieszczeń w Twoim domu tętni życiem: salon jest zawsze gotowy na przyjęcie gości, w pokoju dziecięcym panuje wieczny bałagan, a kuchnia to istne centrum dowodzenia, w którym gwarno jak w ulu. Jest tylko jedno miejsce, które może Cię uspokoić i wyciszyć: sypialnia. Zrób wszystko, by wprowadzić do niej spokój i harmonię. Z Salonami Agata na pewno Ci się to uda!
Meble i dodatki do sypialni
Cena regularna: