Dla maluchów ich sypialnie to przede wszystkim pokoje zabawy, ale kiedy malec po raz pierwszy idzie do szkoły, przeznaczenie pomieszczenia zasadniczo ulega zmianie. Łóżko i odpoczynek nadal pozostają najważniejsze, jednak drugim priorytetem powinien być wyodrębniony kącik do nauki dla dziecka. Uczniowie, zwłaszcza ci początkujący, będą spędzać wiele godzin przy biurku, skrupulatnie odrabiając lekcje, korzystając z komputera, lecz także odpoczywając podczas kolorowania czy malowania. Pamiętajmy jednocześnie, że pokój dla ucznia to nie tylko jego pracownia, lecz prywatny azyl, w którym nade wszystko ma prawo relaksować się i być sobą.
Strefa nauki w pokoju ucznia
Projekt pokoju dla ucznia powinien zostać gruntownie przemyślany, zwłaszcza gdy decydujemy się na zakup całego zestawu meblowego. Dobrze jest wykonać szkic pokoju do nauki i rozplanować poszczególne elementy wyposażenia w taki sposób, aby sensownie wyodrębnić strefę nauki od strefy odpoczynku oraz – w przypadku małych dzieci – przestrzeni do zabawy. Jednocześnie pamiętajmy, że z biegiem lat i kolejnymi etapami edukacji umowność tych podziałów będzie zanikać. Wielu nastolatków woli bowiem uczyć się na dużym, wygodnym łóżku w pozycji półleżącej, zaś odpoczywać, korzystając z laptopa przy biurku.
Biurko i krzesło to podstawa
Nikogo nie trzeba uświadamiać, że podstawowymi elementami umeblowania pracowni młodego ucznia są biurko dla dziecka i krzesło. Aby jednak pokój do nauki dobrze spełniał swoje zadanie, należy wybrać meble odpowiednie do dziecięcej ergonomii. Szczególnie ważne są wysokość biurka oraz dobrze wyprofilowane krzesło. W zależności od wieku dziecka możemy zdecydować się na stolik z regulowaną wysokością blatu lub postawić na siedzenie dopasowujące się do wzrostu ucznia. Warto także rozważyć, czy dziecku bardziej przysłuży się proste biurko (np. czarne biurko) bez dodatkowych szafek, czy nieco bardziej urozmaicone stanowisko pracy z bocznymi szufladkami. Miejmy też na uwadze właściwe usytuowanie biurka względem okna. Najlepiej, by stało ono w pobliżu źródła światła, zwrócone bokiem, a jednocześnie możliwie daleko od drzwi.
Przestrzeń wokół biurka
Aranżacja pokoju do nauki nie ogranicza się jednak do biurka i krzesła. Równie ważna jest przestrzeń wokół miejsca pracy. Odpowiednia atmosfera będzie sprzyjała efektywnemu zdobywaniu wiedzy, a jednocześnie odróżni je od szkolnego klimatu. Dobrze jest więc zadbać o drugi blat w sąsiedztwie biurka, zwłaszcza jeśli nasza pociecha ma zwyczaj rozkładnia licznych książek wokół siebie. Ważne jest także, aby wokół biurka zgromadzić regały, by uczeń miał zawsze pod ręką to, czego aktualnie potrzebuje. Przestrzeń ponad biurkiem warto zagospodarować tablicą korkową ułatwiającą organizację myśli i zadań. Jeśli zaś pokój do nauki nie jest na tyle duży, by pomieścił większą ilość regałów, postawmy na wiszące półki (nad łóżkiem i biurkiem), które nie tylko pozwolą efektywnie wykorzystać miejsce, ale przydadzą całemu pokojowi bardziej uczniowskiego klimatu.
Dodatki do pokoju ucznia
Oprócz podstawowych mebli każdemu debiutującemu uczniowi przydadzą się liczne akcesoria wzbogacające i dopełniające pokój do nauki. Podstawowym dodatkiem jest oczywiście lampka na biurko LED czy drewniana lampa biurkowa. Najlepiej wybrać model z regulowaną wysokością i kątem nachylenia dającym światło punktowe. Aby zapobiec powstawaniu bałaganu na odkrytych półkach, strzałem w dziesiątkę okażą się różnej wielkości pojemniki i pudełka. To świetny sposób na przechowywanie starych zeszytów czy przyrządów plastycznych, a jednocześnie gustowne ozdoby wypełniające puste przestrzenie. Nie zapomnijmy także o wiszącym zegarze. Nawet dziś, w erze telefonów komórkowych, przyjemnie spojrzeć przed siebie, by sprawdzić godzinę, niż za każdym razem zerkać na komórkę.