Sprężynowy, piankowy, a może lateksowy? Miękki czy twardy? Nawet najlepiej dobrany materac nie zapewni komfortowego i higienicznego snu, jeśli nie zadba się o jego czystość. W wyborze odpowiedniego modelu ważne są nie tylko wymiary dopasowane do wielkości łóżka i stelaża czy rodzaj zastosowanego wypełnienia. Należy także zwrócić uwagę na właściwości pokrowca, który chroni materac przed zabrudzeniami i pozwoli dłużej cieszyć się jego świeżością.
Jak często czyścić materac?
Materace, podobnie jak inne części wyposażenia domowego, warto czyścić regularnie. Jeśli nie zadba się odpowiednio o jego stan, nie tylko skróci to żywotność produktu, ale przede wszystkim negatywnie wpłynie na jakość snu i zwiększy ryzyko wystąpienia alergii i schorzeń skóry. Częste czyszczenie materaca jest szczególnie ważne w przypadku korzystania z niego przez dzieci, osoby schorowane oraz alergików.
Zatem jak wyczyścić materac z łóżka? Najprostszym sposobem jest regularne odkurzanie, przynajmniej raz w tygodniu. Pozbywamy się wówczas kurzu, okruchów, włosów, sierści, a także zrogowaciałego naskórka, który sprzyja rozwojowi roztoczy oraz innych drobnoustrojów. Możemy wykorzystać zarówno tradycyjny, jak i specjalny odkurzacz piorący wyposażony w lampę UV eliminującą niewidoczne dla oczu mikroorganizmy.
Jak wyczyścić materac z uciążliwych plam?
Usuwanie plam z materaca, szczególnie tych najbardziej uciążliwych, to nie lada wyzwanie. Najlepiej, aby poplamiona powierzchnia została natychmiast zaprana. W ten sposób zwiększamy szanse na skuteczne pozbycie się zabrudzeń, także tych tłustych i trudnych do usunięcia. Do zaprania wystarczą ciepła woda z płynem do mycia naczyń oraz gąbka bądź miękka szmatka. W przypadku starszych plam konieczne może się okazać użycie silniejszych detergentów, takich jak płyn do prania tapicerki czy odplamiacz.
Jeżeli zabrudzenia występują tylko na powierzchni materaca i nie przedostały się do jego kolejnych warstw, możemy po prostu ściągnąć pokrowiec zabezpieczający i wyprać go w pralce. Temperatura prania zależy od materiału, najczęściej jednak mieści się ona w przedziale od 40 do 60 stopni Celsjusza.
Praktycznym rozwiązaniem jest również zastosowanie maty ochronnej, która dodatkowo zabezpieczy materac przed zalaniem i zanieczyszczeniami. Dostępne na agatameble.pl ochraniacze na materac są nie tylko nieprzemakalne, ale również antyalergiczne – bez problemu wypierzesz je w pralce. |
Czyszczenie materaca z konkretnych plam i zabrudzeń
Jak usunąć plamy z materaca i nieestetycznie wyglądające przebarwienia? To pytanie, które spędza sen z powiek użytkownikom materacy na całym świecie. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie wyeliminują takich czynników jak kurz, pot czy pyłki. Nierzadko zdarza się, że musimy poradzić sobie również z usunięciem plamy po kawie czy przypadkowo rozlanym czerwonym winie.
Wśród domowych sposobów można znaleźć poradę, która mówi, że plamę po burgundowym trunku wywabisz, polewając zabrudzoną tkaninę białym winem bądź szampanem. W przypadku materaca bezpieczniej jest jednak użyć amoniaku. Przyda się on również w przypadku usuwania przebarwień po wylanej w pośpiechu porannej kawie. Świeże i stare ślady z krwi zmyjesz natomiast zimną wodą lub roztworem wody utlenionej. Możesz też spróbować swoich sił, używając niezastąpionej nie tylko w kuchni sody oczyszczonej. Przygotuj mieszankę dwóch łyżeczek sody oraz odrobiny wody, nałóż ją na plamę i pozostaw na pół godziny. Następnie zwilżoną szmatką przetrzyj powierzchnię.
A jak wyczyścić materac z żółtych plam? Przede wszystkim należy zadbać o to, aby powstałe na materacu, poduszkach czy kołdrze żółte zacieki były regularnie usuwane, ponieważ stanowią idealne podłoże do rozwoju bakterii, grzybów i groźnych dla zdrowia mikroorganizmów. Najczęściej są to przebarwienia powstałe pod wpływem potu. Z pomocą przychodzą wówczas wspomniana wcześniej soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy. Możemy wyczyścić materac zarówno na sucho, jak i na mokro. W przypadku szorowania powierzchni mokrą gąbką należy jednak pamiętać o odpowiednim wysuszeniu pokrowca bądź wypełnienia materaca, co pozwoli na wyeliminowanie wilgoci sprzyjającej rozwojowi pleśni.
Domowe sposoby na czyszczenie materaca
Jak wyczyścić materac domowym sposobem? Przynajmniej raz na pół roku – bez względu na to, czy są na nim widoczne zabrudzenia czy nie – należy zdjąć i wyprać w pralce pokrowiec na materac. Lekkie zabrudzenia warto usuwać od razu ciepłą wodą z mydłem bądź z płynem do mycia naczyń.
Regularne czyszczenie materacy, zarówno domowymi, jak i profesjonalnymi sposobami, pozwoli uniknąć powstawania trudnych do usunięcia przebarwień. Jeżeli jednak mamy już z nimi do czynienia, najlepiej zasypać je sodą oczyszczoną i pozostawić przynajmniej na kwadrans. Po tym czasie możemy odkurzyć nadmiar proszku, a w razie konieczności powtórzyć czynność, aż do całkowitego zneutralizowania przebarwień.
Pytaniem szczególnie ważnym dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego jest to, jak wyczyścić materac z roztoczy. Podstawowym elementem higieny powinno być wietrzenie nie tylko sypialni, ale też materaca. Warto raz na jakiś czas ściągać go ze stelaża i wraz z pościelą wystawiać na zewnątrz. Dzięki działaniu czynników atmosferycznych, takich jak silny mróz czy duże nasłonecznienie (czyli promieniowanie UV), możemy w łatwy i szybki sposób pozbyć się bytujących w czeluściach materaca drobnoustrojów. Innym godnym uwagi rozwiązaniem jest użycie domowej parownicy, doskonale radzącej sobie z odkażaniem brudnej powierzchni.
Kiedy warto sięgnąć po pomoc fachowców przy czyszczeniu materaca?
Wygodny, dopasowujący się do ciała materac to inwestycja na lata. Sprzyja regeneracji organizmu i zapewnia odpoczynek. Niestety, z czasem mogą pojawić się na nim odkształcenia. Warto im zapobiegać poprzez odwracanie materaca w taki sposób, aby w miejscu przeznaczonym na nogi spoczywała głowa. Materace dwustronne należy też co jakiś czas odwracać na drugą stronę. Innym sposobem na ochronę są materace nawierzchniowe.
Jeżeli pomimo zastosowanych zabiegów materac wygląda nieestetycznie bądź nieprzyjemnie pachnie, może to zwiastować, iż pojawiła się w nim trudna do odprowadzenia wilgoć. Warto wtedy udać się do specjalistów zajmujących się profesjonalnym odświeżaniem materacy. Alternatywą dla tradycyjnego czyszczenia jest również ozonowanie. Wykonane profesjonalnie jest skuteczną i bezpieczną metodą walki z zanieczyszczeniami. A co, jeśli i to nie pomoże? Pozostaje zakup nowego materaca – a w tym akurat jesteśmy specjalistami. Więcej informacji o tym, jak wybrać materac i jak o niego dbać, znajdziesz na naszej stronie. Zachęcamy również do odwiedzin stacjonarnych Salonów Agata, gdzie na własnej skórze przetestujesz interesujące Cię modele.
Ochraniacze na materac
Cena regularna: