Mieszkając w kawalerce trudno wygospodarować miejsce na odrębną część sypialnianą, dlatego przeważnie decydujemy się na zakup rozkładanej sofy lub narożnika. To funkcjonalne rozwiązanie, jednak nie każdy jest w stanie je zaakceptować. Jak stworzyć sypialnię w kawalerce? Mamy na to kilka sposobów!
Sypialnia potrzebna od zaraz
Brak części sypialnianej, wystarczająco odizolowanej od reszty pokoju dziennego, to – obok zbyt małej ilości miejsca do przechowywania – najczęstszy problem właścicieli kawalerek. Jest to tym bardziej uciążliwe, gdy mieszkamy we dwójkę. Zapewne nierzadko trafiają się Wam sytuacje, w których jedna osoba chce spać, podczas gdy druga pracuje do późna w nocy. Trudno wówczas o komfortowy wypoczynek.
Nawet jeśli zdecydujecie się na wstawienie łóżka, pojawiają się kolejne problemy. Salon sprawia wrażenie zagraconego, samo łóżko nie wygląda też najlepiej w towarzystwie zestawu wypoczynkowego i aneksu kuchennego. Można również zapomnieć o zapewnieniu intymności i prywatności, czyli podstawowych zaletach tradycyjnej sypialni. Dochodzą jeszcze kwestie związane z wizytami gości – niepościelone łóżko, to ostatnia rzecz, jaką powinni zobaczyć.
To wszystko brzmi znajomo? Nie martwcie się – nawet niewielki salon z aneksem kuchennym da się poszerzyć o aneks sypialny. Wybór rozwiązania będzie uzależniony od metrażu i układu mieszkania, jednak z pewnością znajdziecie sposób, który sprawdzi się w Waszych czterech kątach. Jak urządzić sypialnię w kawalerce? Przedstawiamy najciekawsze pomysły.
Za ścianą
Postawienie ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych wydaje się najbardziej oczywistym wyjściem, jednak jest stosowane stosunkowo rzadko. Dlaczego? Zazwyczaj obawiamy się, że nasze i tak ciasne mieszkanie nie tylko wyda się jeszcze mniejsze, lecz także stanie się mniej funkcjonalne – podzielimy przestrzeń na dwa miniaturowe pomieszczenia. Okazuje się jednak, że można do tego podejść zupełnie inaczej. Po pierwsze – dostawiamy tylko jedną ściankę. Po drugie – staramy się, aby była jak najkrótsza (na długość lub szerokość łóżka). Po trzecie – odgradzamy nią jak najmniej miejsca (nieco więcej niż wymiary łóżka). Po czwarte – ściana nie musi sięgać do sufitu, wystarczy około 150 cm wysokości. Po piąte – nie wstawiamy drzwi. Pozostawiona wnęka da wrażenie przestronności.
Za drzwiami
Sprawdzą się za to drzwi przesuwne. To najlepsze rozwiązanie, jeśli nasza kawalerka posiada odpowiedniej wielkości wnękę, w której zmieści się nasze wymarzone łóżko. Możemy zdecydować się na drzwi z dużym przeszkleniem, które nie przytłoczą wnętrza i zapewnią minimalny dostęp światła do sypialni. Doskonałym pomysłem będą też drzwi z lustrem – to najlepszy sposób na optyczne powiększenie mieszkania. Aby zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, łóżko możemy umieścić na podeście z szufladami.
Za kotarą
Wnękę z podestem możemy też odgrodzić kotarą. To sposób znacznie mniej inwazyjny, jednak zapewniający mniej intymności. Kolor zasłony warto dopasować do koloru ścian lub koloru obecnego w mieszkaniu pod postacią dodatków albo mebli wypoczynkowych.
Za regałem
Jako ścianka oddzielająca część sypialną od reszty salonu może nam posłużyć także masywny regał. Całkowicie zabudowany może przytłoczyć całe wnętrze, ale z drugiej strony – pokaźnych rozmiarów biblioteczka stanie się jego ozdobą i stworzy w nim niepowtarzalny klimat. Jeśli nie jesteśmy przekonani do takiego rozwiązania, postawmy na regał otwarty – będziemy mieć do niego dostęp zarówno od strony sypialni, jak i salonu, a ażurowa konstrukcja nie będzie sprawiała wrażenia tak ciężkiej.
Za parawanem
Dekoracyjny parawan trójdzielny to sposób na ekspresowe oddzielenie łóżka od reszty pokoju dziennego i zapewnienie choć minimum prywatności. To także modny element wystroju wnętrza – ogromy wybór wzorów, kolorów i materiałów wykonania pozwala na idealne dopasowanie go do aranżacji mieszkania.
Na antresoli
Zbudowanie antresoli to pomysł, który możemy zastosować jedynie w nielicznych sytuacjach, w wysokich wnętrzach, jest to też najbardziej pracochłonne rozwiązanie. Nie bójmy się jednak zaryzykować, bo efekt końcowy wart jest zachodu. Antresola prezentuje się naprawdę ciekawie, poza tym zyskujemy dodatkową powierzchnią użytkową i nie musimy poświęcać na łóżko cennego miejsca na dole. Może być też świetnym pretekstem do stworzenia mieszkania w szalenie popularnej stylistyce loftowej.
Warto pamiętać
Aranżacja małego mieszkania wymaga przemyślanych, funkcjonalnych rozwiązań, dlatego rozważcie wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujecie się na któryś z powyższych sposobów na wydzielenie sypialni. Po zabraniu przestrzeni na aneks sypialny, strefa salonowa ulegnie zmniejszeniu – to do nowego metrażu najlepiej jest dopasować układ i ilość mebli. Aranżacja sypialni w kawalerce powinna ograniczać się do niezbędnego minimum. Tak naprawdę wystarczy tam lampka i ewentualnie niewielka półka lub szafeczka nocna. Wybór miejsca na sypialnię jest ważny. O ile nie macie w mieszkaniu sporej wnęki, najlepszą opcją jest jeden kątów – ten, w pobliżu którego nie znajduje się okno. Dzięki temu nie ograniczymy dostępu światła dziennego do pozostałej części mieszkania.