W dzisiejszych zabieganych czasach wysypianie się urasta niemalże do rangi luksusu. Jest to o tyle niepokojące, że zdrowy sen to absolutna podstawa codziennego funkcjonowania każdego z nas. Zadbanie o higienę snu wcale nie musi być jednak specjalnie absorbujące oraz czasochłonne – wypracowanie kilku prostych nawyków może zdziałać cuda. Wszystko to na niewiele się jednak zda, jeśli w parze z przestrzeganiem codziennej zdrowej rutyny nie pójdzie właściwa aranżacja sypialni, której centrum stanowi łóżko z odpowiednio dobranym materacem.
Higiena snu – zdrowe nawyki, od których powinniśmy zacząć
W przypadku zdrowego snu sprawdza się popularne powiedzenie, że nie tylko ilość ma znaczenie, ale także – a może nawet przede wszystkim – jego jakość. Długie godziny spędzone w objęciach Morfeusza nie zapewnią nam pełnej regeneracji, jeśli sen okaże się niespokojny i płytki. A tak może się stać, jeśli nasze otoczenie oraz zachowanie negatywnie wpływa na fazy głębokiego snu, który dla organizmu jest najcenniejszy.
Niedobór snu lub jego niewłaściwa higiena niesie zaś ze sobą szereg negatywnych konsekwencji dla naszego samopoczucia oraz zdrowia – począwszy od problemów z koncentracją, przez brak energii czy ogólnego rozdrażnienia, aż po przyczynianie się do rozwoju różnych chorób.
Co może zaburzyć naturalny rytm dobowy człowieka? Prawdziwą zmorą obecnych czasów jest niebieskie światło. Wpatrywanie się do późnych godzin wieczornych w ekran smartfona czy komputera negatywnie wpływa na jakość snu. O tym, że nie należy objadać się krótko przed pójściem do łóżka, słyszał już chyba każdy. Problemy z zasypianiem sprawić mogą także aktywności podnoszące temperaturę naszego ciała – trening czy gorący prysznic lepiej więc zaplanować tak, by nie wypadały one tuż przed porą snu. A skoro o temperaturze mowa, to również zbyt ciepłe i suche powietrze w sypialni nie wpłynie korzystnie na nasz komfort. Warto pamiętać o wieczornym przewietrzeniu pomieszczenia.
Jak dobrać materac?
Niebagatelne znaczenie dla zdrowego snu ma to, na czym śpimy. Skrupulatne stosowanie się do wszystkich opisanych porad niewiele pomoże, jeśli codziennie rano budzi nas ból kręgosłupa związany np. ze źle dobranym materacem.
Czym kierować się przy doborze materaca, tak by sen stał się faktycznym odpoczynkiem, a nie ciągłym zmienianiem pozycji w nierównej walce z dyskomfortem? Właściwie dopasowany materac współgra z ciężarem oraz kształtem ciała, zapewniając w ten sposób zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Dwa podstawowe parametry, na które powinniśmy zatem zwrócić uwagę, to twardość materaca oraz jego rozmiar.
Ogólna zasada brzmi, że im więcej ważymy, tym wyższy powinien być stopień twardości materaca, na którym wypoczywamy. Zbyt miękki powoduje zapadanie się ciała, zbyt twardy zaś może uniemożliwić naturalne ułożenie naszej sylwetki.
Jeśli natomiast chodzi o rozmiar materaca, to oczywistą kwestią jest dopasowanie go pod tym względem do rozmiaru posiadanego łóżka. Warto jednak mieć na uwadze także jego wysokość – materace dla dorosłych mają zwykle 18-20 cm. Przyjmuje się, że wybrany model, wraz ze stelażem, powinien wystawać co najmniej 4 cm ponad ramę łóżka.
Kolejną ważną decyzją przy wyborze materaca jest kwestia jego konstrukcji. Do wyboru mamy materace sprężynowe oraz piankowe. Alergicy powinni z kolei zainteresować się materacami lateksowymi, pod warunkiem oczywiście, że nie są na to tworzywo uczuleni.
Stelaż do łóżka – na jaki się zdecydować?
Materac jest niezwykle istotny w kwestii zdrowego snu, spore znaczenie ma jednak również sposób jego montażu do ramy łóżka. Do wyboru mamy stelaże proste oraz regulowane. Te drugie umożliwiają podniesienie górnej lub dolnej części materaca, co pozwala na lepsze dopasowanie pozycji spania do naszych indywidualnych preferencji. Warto zwrócić również uwagę na sposób regulacji takiego stelaża. Wymagający użytkownicy mogą preferować model sterowany elektrycznie – za pomocą pilota. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż rozwiązanie to nie będzie miało zastosowania w przypadku materacy sprężynowych.
Zdrowy sen a wybór poduszki
Zachowanie naturalnej pozycji ciała podczas snu będzie trudne, jeśli nie dobierzemy odpowiedniej poduszki, która zapewni należyty komfort dla szyjnego odcinka kręgosłupa. Podstawową kwestią będzie tutaj wybór wypełnienia – tradycyjne modele z pierzem nadal cieszą się sporą popularnością, ciekawą alternatywę stanowią jednak poduszki wykonane z materiałów syntetycznych oraz z pianki. Powinniśmy zainteresować się nimi zwłaszcza gdy szukamy poduszki dla alergika.
Jaki materiał pościeli wybrać?
Nie bez znaczenia w temacie zdrowego snu pozostaje także dobór pościeli. Naturalne tkaniny, jak na przykład bawełna, pozwolą skórze oddychać. Kołdra z włókien satynowych charakteryzuje się tym, że jest bardzo miła w dotyku. Z kolei modele wykonane z mikrofibry, ze względu na swoją delikatność, mogą okazać się rozwiązaniem dla osób z bardzo wrażliwą skórą.
Również w przypadku prześcieradła podstawową kwestią jest wybór materiału. Prześcieradło frotte posiada wiele praktycznych zalet (duża chłonność czy grubość), nie jest jednak tak miłe w dotyku, jak modele bawełniane typu jersey. Decydując się na to drugie rozwiązanie, powinniśmy mieć świadomość, że są one za to nieco bardziej wymagające w użytkowaniu.
Jeśli należymy do osób często zmieniających pozycję snu, warto rozważyć zakup prześcieradła z gumką. W ten sposób wyeliminujemy dyskomfort związany z pomarszczonym materiałem, który po przebudzeniu znajdujemy wszędzie, tylko nie tam, gdzie być powinien.
Przykładowe meble do sypialni