Profesjonalni gracze CS-Go czy LOL’a biorą udział w turniejach, które oglądają i dzieci, i młodzież. Ci, siedząc godzinami przed komputerami w zaciszu swoich pokoi, chcą się ubierać jak ich idole, chcą mieć sprzęt taki, jak mają oni. Trzeba też jednak zwrócić uwagę na fakt, że gra online, zarówno ta profesjonalna, jak i amatorska, wymaga dużego komfortu dla sportowca. Wielogodzinna pozycja siedząca, ogromny stres towarzyszący takim rozgrywkom oraz konieczność pełnej koncentracji wymagają zapewnienia bardzo wygodnych foteli, o cechach zdecydowanie ponadstandardowych w stosunku chociażby do foteli biurowych, nawet tych z „górnej półki”.
Fotele gamingowe – niezbędne cechy
Fotele dla graczy mają identyczną lub niemal taką samą budowę jak inne fotele biurowe, ale ich rama wykonana jest z nieco bardziej wytrzymałych materiałów. Zwykłe krzesło obrotowe dla gracza może być nieodpowiednie, bo nie będzie w stanie sprostać zwiększonemu obciążeniu w czasie ekscytujących momentów, gdy gracze zachowują się dość impulsywnie. Podobnie rzecz się ma z amortyzatorami, które stosowanie są w fotelach dla graczy. Te elementy również mają podwyższoną wytrzymałość i tak zwany udźwig.
Fotele gamingowe muszą też mieć bardzo dobrą podstawę. Powinnabyć oczywiście pięcioramienna, wykonana z metalu, a jej średnica odpowiednio duża. Zapewnia to stabilność całego fotela w czasie, gdy gracz odchyla oparcie, chociażby po to, aby zrelaksować się pomiędzy rundami. Bardzo ważne są też kółka, które powinny mieć konstrukcję uniemożliwiającą wkręcenie się w nie kabli, a jak wiadomo, tych nie brakuje wokół biurka gracza.
Fotele komputerowe dla graczy wypełniane są zwykle specjalną, tapicerską pianką, często dwu- lub trójwarstwową. Dzięki temu zarówno siedziska, jak i oparcia są odporne na odkształcenia. Obicie stanowi materiał tekstylny lub ekologiczna skóra. Materiał szybciej ulega zużyciu i jest trudniejszy w codziennym utrzymaniu czystości. Skóra ekologiczna jest zdecydowanie mocniejsza i łatwiej ją czyścić, ale ma słabą przepuszczalność powietrza, więc latem może być przyczyną większego pocenia się, a zimą dawać czasem zbyt wiele chłodu.
Ergonomia i funkcjonalność
Fotele dla graczy powinny mieć siedzisko na tyle głębokie, by dało ono wygodne podparcie dla ud. Natomiast oparcie powinno być wysokie i sięgać znacznie powyżej linii łopatek, a najlepiej nawet ponad głowę. Powinno ono być wyprofilowane odpowiednio, szczególnie w okolicach lędźwi. Producenci czasami wyposażają fotele dla graczy w specjalne poduszki, służące do podparcia kręgosłupa w tym miejscu, ale zwykle nie sprawdzają się one. Bardziej uwierają w kręgosłup, niż go odciążają.
Fotele gamingowe mają możliwość odchylania oparcia do tyłu, czasem nawet aż do pozycji leżącej. Ta funkcja jest niezwykle istotna, gdyż pozwala graczowi na choćby chwilę relaksu pomiędzy rundami gry. Z tego też względu ważne jest, aby oparcie umożliwiało podparcie samej głowy. Tu poduszki będące na wyposażeniu fotela, jak najbardziej się przydają. Niektóre fotele mają też możliwość pochylania siedziska, lub posiadają funkcję bujania, dzięki którym gracz może wyciszyć zbyt duże emocje. Wygodne fotele do grania wyposażone są też w regulowane podłokietniki, które dają wytchnienie napiętym mięśniom rąk.