Wybraliśmy już wymarzone łóżko do naszej sypialni, czas więc na resztę umeblowania. Szafka nocna to bardzo przydatny mebel, choć czasami ciężko znaleźć dla niej miejsce na małej przestrzeni. Im mniejsza sypialnia, tym bardziej funkcjonalna szafka będzie nam potrzebna. Taka, na której postawimy nie tylko budzik i odłożymy telefon, ale która dodatkowo pomieści w swoich szufladach książki, lekarstwa lub kosmetyki. W przypadku, gdy mamy do dyspozycji większą przestrzeń, możemy wziąć pod uwagę również szerszy.
Mała sypialnia – funkcjonalna szafka nocna
Na niewielkim metrażu ciężko jest znaleźć miejsce dla małżeńskiego łóżka do sypialni o standardowych wymiarach 160-180 cm, a co dopiero na pozostałe meble. Na około 8-10 m2 trzeba jeszcze zmieścić dużą szafę na ubrania lub zabudowę, która jest o tyle praktyczniejsza, że zajmuje całą powierzchnię, aż po sam sufit. Przydatna też będzie szafka nocna, na której ustawimy budzik, lampę stołową loft, białą lampę stołową, metalową lampę stołową, czy odłożymy książkę po wieczornej lekturze. Lampka nocna, np., w postaci wiszącej lampy nocnej, zapewni klimatyczne oświetlenie. Może być także wspaniałą ozdobą pomieszczenia.
Jakie szafki nocne do sypialni będą w tym przypadku najlepsze? Niewielkie i funkcjonalne, ponieważ często musimy wybierać pomiędzy przejściem do łóżka a drugą szafką nocną. Zdecydowanie lepiej wtedy wybrać jeden, ale praktyczny mebel, który pełni kilka funkcji.
Szafka nocna z szufladami i półką to najlepszy wybór. Standardowo jest tu miejsce na budzik, telefon, chusteczki czy książki oraz dodatkowa przestrzeń w postaci wygodnych szuflad. Dzięki temu można przechowywać w nich rzeczy, których nie pomieściła szafa, takie jak: biżuteria, dokumenty, czy inne drobiazgi.
Oprócz klasycznych rozwiązań, czyli mebli stojących, takich jak łóżko sypialniane, duża szafa, szafki, projektanci wnętrz proponują coraz nowsze rozwiązania. Obecnie na topie są szafki nocne do sypialni wiszące na ścianie, które nie zajmują miejsca na podłodze i zwiększają tym samym komfort wstawania z łóżka i przemieszczania się na niewielkiej powierzchni.
Decydując się na szafkę po jednej ze stron łóżka, najlepiej ustawić ją w miejscu, w którym nie ma bezpośrednio dojścia np. do okna lub dużej szafy. W przypadku pokoju dziecka czy nastolatka, dobrze sprawdzi się właśnie podwieszana półka z szufladą i blatem, spełniająca funkcję szafki nocnej. Można ją zawiesić w dowolnym miejscu na ścianie, w zależności od usytuowania pozostałych mebli w pokoju, takich jak łóżka młodzieżowe, biurka, komody czy szafy.
Duża sypialnia – komplet nowoczesnych szafek nocnych
W sypialni o większym metrażu można śmiało tak zaaranżować przestrzeń, by było i nowocześnie, i z charakterem. Łóżko do sypialni oraz pozostałe umeblowanie pokoju najlepiej dobierać według jednego klucza- stylu, kolorystyki czy materiału wykonania. Wprowadza to ład i porządek, a także poczucie harmonii – wszystko, co ma duży wpływ na uspokojenie naszych zmysłów przed zaśnięciem.
Białe meble jak np. biała szafka nocna, pięknie odbijają światło, a w połączeniu z drewnem tworzą bardzo przyjemne otoczenie w skandynawskim, minimalistycznym stylu. Mając do dyspozycji sporą powierzchnię, można spokojnie odważyć się na ciemniejsze odcienie drewna, a resztę, tzn. ściany i dodatki, dobrać w jasnych barwach.
Na dużej przestrzeni bez problemu znajdziemy miejsce dla dwóch szafek nocnych, po obu stronach łóżka. Estetyka wtedy staje równie ważna, co funkcjonalność i możemy pozwolić sobie na szczyptę aranżacyjnego szaleństwa. Projektanci często tworzą oryginalne meble, dając upust swojej wyobraźni, więc wykorzystajmy ich pomysły.