Jakie wybrać krzesło do biurka, czyli nie tylko fotele obrotowe
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Jak wybrać krzesło do biurka, aby było ono wygodne, przyjazne dla kręgosłupa, a jednocześnie miało też nowoczesny i estetyczny wygląd? Jakie jest najlepsze krzesło do biurka? Jakie fotele są nie tylko modne, ale i praktyczne? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę.
Biurko ELEZO
Cena regularna: 599,-
Biurko ELEZO
Cena regularna: 599,-
Co brać pod uwagę podczas wyboru krzesła do biurka, czyli zdrowie i wygoda
Jakie krzesło biurowe sprawdzi się w Twoim gabinecie? Czym charakteryzuje się dobre krzesło do biurka? Jakie krzesło do biurka powinna mieć osoba dorosła, a jakie dziecko? Na te i wiele innych pytań szukają odpowiedzi niemal wszyscy zainteresowani zakupem krzesła bądź fotela. Coraz częściej stawiają oni nie tylko na wygodę, ale poszukują również rozwiązania, które będzie dopasowane stylistycznie do aranżacji wnętrza. Jak więc połączyć efektowne z pożytecznym?
Przede wszystkim musisz dobrać krzesło lub fotel do warunków pomieszczenia, w którym stanie. Jeśli urządzasz przestronny gabinet, w którym centralne miejsce będzie zajmowało obszerne biurko, warto wybrać duży, masywny fotel z regulowaną wysokością siedziska. Podkreśli on charakter wnętrza i zapewni odpowiednie podparcie dla ciała, dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu. Mniejsze modele sprawdzą się natomiast w gabinecie o niewielkim metrażu – spełnią swoją funkcję, a jednocześnie nie przytłoczą swoimi gabarytami pokoju.
Dobry fotel biurowy to taki, który jest trwały i stabilny. Powinny cechować go solidne wykonanie oraz odpowiednio dobrany materiał, będący gwarantem jakości na długie lata. Ważne są wymiary oraz przeznaczenie. Klasyczny, skórzany fotel będzie się efektownie prezentował w Twoim biurze, a małe obrotowe krzesełko z kolorowym nadrukiem na oparciu, o którym niejeden z nas marzył będąc dzieckiem, pozwoli ocieplić nieco wizerunek kącika przeznaczonego do nauki.
Czy fotel obrotowy do biurka to jedyny wybór?
Szukając krzesła do biurka warto przemyśleć, czy potrzebujesz solidnego fotela, w którym będziesz spędzać każdego dnia kilka godzin dziennie, czy będziesz z niego korzystać jedynie okazjonalnie. Czy będzie służył wyłącznie do pracy przy komputerze, czy może zamierzasz wykonywać również inne prace biurowe wymagające przemieszczania się po gabinecie? Jakie krzesło obrotowe wybrać? Czy to konieczność? A może są inne, alternatywne rozwiązania, które również sprawdzą się jako wygodne miejsce do siedzenia?
Krzesła tapicerowane, krzesła konferencyjne, na nóżkach metalowych i drewnianych, na płozach chromowanych i w kolorze starego złota; tradycyjne, kubełkowe, pikowane, welurowe, skórzane, z siateczką mesh – możliwości jest tak wiele! Jednak nawet najbardziej wyszukany design nie zastąpi ergonomicznej konstrukcji, która zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupa i nie spowoduje dyskomfortu nawet po kilku godzinach spędzonych w pozycji siedzącej.
Fotel obrotowy to niewątpliwie wygodny i praktyczny mebel, który przyda się w pracy wymagającej częstego obracania się i przemieszczania. Zajmuje jednak więcej miejsca. Jeżeli zależy Ci na tym, aby zaoszczędzić we wnętrzu nieco przestrzeni, a jednocześnie nie planujesz spędzać przy biurku całego dnia, warto rozważyć zakup fotela, którego siedzisko będzie osadzone na nóżkach. Wśród dostępnych na rynku foteli znajdziesz wiele modeli zróżnicowanych pod względem wyglądu i ceny.
Jeżeli rzadko robisz przerwy w trakcie nauki czy pracy, jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się fotel obrotowy wyposażony w regulowany zagłówek, podnoszone podłokietniki, podnóżek, wyprofilowane oparcie oraz dodatkową ochronę dla odcinka lędźwiowego. Wygoda, jaką zapewni ciału taki fotel, jest nieporównywalna z możliwościami, jakie oferuje zwykłe krzesło, nawet osadzone na mobilnej, pięcioramiennej obrotowej podstawie.
Jak dobrać odpowiednią wysokość krzesła do biurka?
Krzesło do pracy biurowej to niewątpliwie najważniejszy element wyposażenia gabinetu. Bez względu na to, czy pracujesz w domu, czy poza nim, towarzyszące długotrwałemu siedzeniu dolegliwości potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Migreny, obolałe plecy, ręce – szczególnie na wysokości barków – zdrętwiałe palce… Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego tak istotna jest profilaktyka i dbałość o układ ruchu, dzięki którym możesz uniknąć zwyrodnień czy skrzywień kręgosłupa, który niczym stelaż podtrzymuje całe ciało. Zapobieganie wadom postawy jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, których kości dopiero się zrastają.
Pomocne okaże się dobrze zorganizowane stanowisko pracy. Przemyślany układ, z zachowaniem odpowiednich odległości od poszczególnych elementów wyposażenia biura, a także prawidłowe ustawienie wysokości monitora oraz siedziska, pozwolą zapomnieć o przykrych skutkach siedzącego trybu życia.
Właściwie dobrany fotel powinien być dopasowany do wagi i wzrostu użytkownika. Siedząc na krześle, nogi powinny być ustawione w kolanach pod kątem prostym i swobodnie opierać się na podłodze. W przypadku osób mierzących około 170 cm wzrostu odległość siedziska od podłogi powinna wynosić około 40 cm. Wartość ta proporcjonalnie wzrasta wraz ze wzrostem użytkownika. Niewątpliwe funkcja płynnej regulacji wysokości siedziska fotela jest dużym atutem, umożliwiającym przystosowanie do osoby, która będzie korzystać z fotela. Warto podkreślić, że pracując przy komputerze, monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku, dlatego również jego wysokość należy dostosować do wzrostu użytkownika.
Oparcie krzesła i podłokietniki a wygoda pracy przy komputerze
Oparcie krzesła to kolejny element, który wpływa na jakość pracy przy biurku oraz samopoczucie pracownika. Dostępne są fotele, których wyprofilowane odpowiednio oparcia są wyposażone w funkcję niezależnej regulacji pozycji siedzenia oraz mechanizm tzw. aktywnego siedzenia umożliwiający odchylenie się wraz z siedziskiem do tyłu. Umożliwiają one samodzielny wybór najdogodniejszej opcji, a także zmianę pozycji, kiedy osoba poczuje się już znużona.
Modele wykonane z siateczki mesh zapewniają z kolei właściwą wentylację, dzięki czemu nawet pracując kilka godzin, bez żadnych przerw, nie będzie trzeba martwić się o to, czy skóra oddycha. Osoby pracujące przy komputerze powinny wybrać wariant z regulowanymi podłokietnikami, które stanowią idealne podparcie i odciążają ręce. Najczęściej są okryte miękkim materiałem i chronią skórę przed podrażnieniami.
Siedzisko idealne, czyli jakie powinno być siedzisko w fotelu biurowym?
Nieocenione w pracy biurowej jest dopasowane do sylwetki użytkownika siedzisko. Liczy się nie tylko jego wysokość, ale także rozmiar. Dzięki niemu można się wygodnie rozsiąść, a w trakcie przerwy – zrelaksować. Jakie wymiary powinno mieć idealne siedzisko w fotelu biurowym? Zdaniem ekspertów, optymalny rozmiar siedziska wynosi od 40 do 50 cm szerokości oraz około 50 cm głębokości. Fotele bez podłokietników są zazwyczaj węższe.
Dobrze dobrane siedzenie nie powinno być ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Na rynku znajdziesz siedziska wykonane z pianki o dużej gęstości. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór modelu z możliwością regulowania twardości. Nie mniej ważny jest materiał, jakim pokryte jest siedzisko. Warto postawić na skórę bądź trwałe tkaniny odporne na zniszczenia i przetarcia, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Niech podniesie rękę ten, któremu w ferworze długotrwałej pracy nigdy nie zdarzyło się spożywać słonych lub słodkich przekąsek, nie odrywając wzroku od komputera! Odpowiedni materiał sprawi, że bez problemu odkurzysz zgromadzone na siedzisku okruchy, a trudne do usunięcia plamy wywabisz za pomocą wody z dodatkiem detergentu.
Statyczny fotel do biurka a jego wygląd – kiedy praktyczność to nie wszystko
Zatem jakie krzesło do biura wybrać? Ergonomiczne? Estetyczne? Najlepiej by jednocześnie dobrze komponowało się z wnętrzem, ale i ważne, by było praktyczne, a jego wygląd przypadł Ci do gustu. Inaczej trudno o komfort pracy i koncentrację przy biurku.
Meble biurowe nie muszą być nudne! Czarną ekoskórę na oparciu można zamienić na ciekawy materiał w wyrazistych barwach. Nieszablonowy fotel biurowy? Zamiast modelu z metalową podstawą w monotonnym kolorze wybierz wariant wykonany z drewna. Urozmaiceniem wnętrza, a jednocześnie uzupełnienie aranżacji, może być designerska mata ochronna, która będzie stanowiła mechaniczną barierę i uchroni podłogę przed zarysowaniami.
Teraz już wiesz, jakie krzesło do biurka wybrać. Duży wybór nowoczesnych krzeseł do biurka, a także modne fotele wypoczynkowe, gamingowe czy z funkcją relaks, znajdziesz w Agacie – w sklepach stacjonarnych oraz online.
Fotele i krzesła do biurka
Cena regularna:
Cena regularna: 349,-
Cena regularna:
Cena regularna: 299,-