Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jasna czy ciemna kuchnia. Jaki kolor wybrać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Czy lepiej zdecydować się na kuchnię jasną czy ciemną? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stoją przed wyzwaniem urządzenia kuchni. To właśnie od wyboru koloru będzie zależało pierwsze wrażenie, jakie zrobi pomieszczenie. Kolor ukształtuje nie tylko styl kuchni, ale sprawi, że będziemy się w niej czuli przytulnie i pozytywnie... albo też jej nastrój nas przytłoczy. Wybór kolorystyki musi być zatem strzałem w dziesiątkę, aby cieszyć przez kilka lat.

Jakie wybrać ściany?

Kolor kuchni tworzą przede wszystkim dwa elementy – ściany i oczywiście fronty mebli.

Jasne, czyli białe lub delikatne, ciepłe, pastelowe ściany w kuchni to zdecydowana klasyka. Sprawdzają się one idealnie właściwie w każdym przypadku, a już na pewno w słabo doświetlonych mieszkaniach. Dzięki temu optycznie rozjaśniają kuchnię i dodatkowo dają poczucie harmonii i bezpieczeństwa, wprowadzają spokój, sprawiają, że kuchnia stanie się przytulna. Liczne projekty kuchni uświadamiają nam, że jasne ściany powinny pasować kolorystycznie do wybranych mebli. Dla tych jednak, którzy lubią kontrasty, otwiera się pole do eksperymentowania, ponieważ jasne ściany są tłem dla wielu ciekawych zestawień kolorystycznych, a już na pewno pasują do każdego stylu i trendu. Ciemne ściany są dość niebezpieczne, można bowiem wpaść w pułapkę nietrafionych połączeń kolorystycznych.

Kiedy zdecydować się na jasne meble?

Jasne, a zwłaszcza białe meble idealnie pasują nie tylko do klasycznych, ale i awangardowych, nowoczesnych wnętrz. Zarówno kuchnie na wymiar, jak i klasyczne, gotowe zestawy najczęściej wykonane są z drewna. Najważniejsze w ogólnym wymiarze aranżacji są fronty mebli. Wybierając jasne, bardzo łatwo uzyskać ciekawe i bezpieczne połączenia kolorystyczne z ciemnymi i wyrazistymi dodatkami oraz wyposażeniem. Nie należy absolutnie bać się jasnych kolorów pod kątem utrzymania w czystości, ponieważ materiały, z których wykonane są meble, łatwo się czyszczą. Jednak kolor to nie tylko fronty mebli, ale również stół, krzesła do kuchni, a także podłoga, które tworzą ogólny wizerunek pomieszczenia. Jasna kuchnia sprawdza się przy każdym rodzaju nasłonecznienia.

Kiedy zdecydować się na ciemne meble?

Ciemne meble nie są już tak uniwersalne. Pasują one przede wszystkim do dużych kuchni, które mają spore, dające dużo światła, okna. Ciemne meble kuchenne można bardzo ciekawie zestawić z innymi kolorami, tworząc wyraziste kontrasty. Nadają one wnętrzom eleganckiej prezencji i blasku. Ciemne fronty bardzo łatwo czyścić – nie ma tu niebezpieczeństwa, że będzie na nich widać zabrudzenia. Niezwykle ciekawie wygląda w kuchni połączenie ciemnych dolnych i jasnych górnych frontów mebli.

Zarówno w jasnym, jak i w ciemnym pomieszczeniu bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie kuchni. W pierwszej kolejności chodzi oczywiście o światło naturalne. Warto jednak zwrócić uwagę również na odpowiednie dobranie lamp wiszących nad stołem czy wyspą oraz oświetlenia LED, które zamontowane jest niekiedy w meblach i sprawia, że nawet przy tych ciemnych nie zabraknie w kuchni światła i ciepła.

Kuchnia powinna nie tylko służyć, ale również podobać się domownikom i gościom. Dobrze dobrane meble i wyposażenie tworzą jej niepowtarzalną atmosferę. To właśnie między innymi kolor sprawia, że uważamy ją albo za przytulną, elegancką, albo odważną. Dlatego warto się zastanowić, jakie kolory będą dominowały w naszej wymarzonej kuchni.