Jasny szary – z jakim kolorem go połączyć we wnętrzu?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Szare ściany w pokoju dziecka. Ciepły szary jako tło dla mebli w kolorze naturalnego drewna. Bardzo jasny szary kolor ścian i eleganckie czarne dodatki… Pomysłów na aranżację pomieszczenia, w którym szarość gra pierwsze skrzypce jest naprawdę wiele. Jaki kolor pasuje do szarego wnętrza? Z czym łączyć szare ściany? Jakie odcienie szarego sprawdzą się w salonie, a jakie w sypialni? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o aranżacji z wykorzystaniem odcieni szarości.
Jasny szary jako baza i tło dla odważniejszych kolorów
Uniwersalny, ponadczasowy charakter tonów bazowych sprawia, że zarówno z wyrazistymi, odważnymi kolorami, jak i bardziej subtelnymi, delikatnymi pastelami doskonale komponuje się jasne szare tło. Z jakimi kolorami łączyć tę bazową barwę? Popiel jest pochodną bieli i czerni i podobnie jak beż stanowi idealny kolor bazowy dla rozmaitych konfiguracji barwowych. Jakie zatem kolory będą dobrze wyglądać w towarzystwie szarego? To zależy od odcienia, a tych jest naprawdę wiele: od bardzo jasnego, przypominającego brudną biel, po balansujący na granicy szarości i czerni – antracyt. Łącząc kolorowe dodatki z jasnym szarym, warto pamiętać o podstawowej zasadzie, która uchroni nas przed kiczem. Pamiętajmy o umiarze! Dzięki temu unikniemy w aranżacji chaosu. Bądźmy też ostrożni podczas zestawiania ze sobą różnych wzorów i faktur. Czasami, mniej znaczy lepiej.
Wybierając kolor farby, kierujmy się przede wszystkim przeznaczeniem pomieszczenia, które zamierzamy urządzić. Kolejną kwestią jest dostęp do światła dziennego. W słabo oświetlonych wnętrzach najlepiej zaprezentują się jasne odcienie szarości. Nie zapomnijmy również o nie mniej ważnych dodatkach. Stawiając na mocne, zdecydowane akcenty, warto pokusić się o przełamanie szarości fuksją, szkarłatem lub nieco chłodniejszym turkusem albo kobaltem. Na uwagę zasługuje również popularna w stylu vintage ochra.
Łączenie jasnego szarego z klasyczną bielą – jak to zrobić dobrze?
Jasny szary to idealny kolor do sypialni, ale też gabinetu czy pracowni. Pomaga w skupieniu i koncentracji oraz ułatwia wyciszenie się. Jasny odcień szarości sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim czy loftowym oraz w bardziej awangardowych aranżacjach niestroniących od dodatków w estetyce boho.
Niezwykle modnym rozwiązaniem jest połączenie z szarością bieli. Białe meble, biała stolarka okienna i drzwiowa oraz szary kolor ścian prezentują się nad wyraz elegancko. Aranżacja z wykorzystaniem tych barw to pomysł na urządzenie wnętrza, które wyróżnia się prostotą i harmonią. Tym, którzy chcą dodać energii wnętrzu i nieco ożywić jego wystrój, proponujemy dodatki w jednym, wyrazistym kolorze, maksymalnie dwóch jego odcieniach. Klasyczna czerń? Pobudzający do życia żółty? Wytworny navy blue?
Białe ściany, metalowe ramki na zdjęcia w kolorze głębokiej czerni, lustra dekoracyjne na ścianie lub na komodzie, eleganckie, ceramiczne donice i nowoczesna ażurowa lampa w czarnym kolorze. Nowoczesne, pozbawione zdobień meble w kolorze naturalnego drewna i puszysty, jasnoszary dywan, typu rabbit, nadadzą pomieszczeniu przytulny charakter.
A może biało-szary pokój, w którym ciekawe uzupełnienie stanowią żółte dodatki? Musztardowe zasłony, fotel uszak w intensywnym, żółtym kolorze, grafiki z motywem cytryn, miodowe poduszki dekoracyjne i narzuta w tym samym odcieniu, co poszewki to podstawowe elementy takiego inspirowanego skandynawskim designem wystroju.
Ceniących bardziej stonowane, neutralne barwy, zachęcamy do wykorzystania w aranżacji granatu. Tak urządzone wnętrze, w połączeniu z klasyczną bielą oraz szarym kolorem, prezentuje się niezwykle elegancko. Granat wprowadza do pomieszczenia nutkę tajemniczości. Poza tym, podobnie jak kolor niebieski oraz większość jego odcieni, dobrze wpasowuje się w estetykę w stylu marynistycznym. Ozdoby wykonane z wikliny oraz dekoracyjne świece i latarenki będą idealnym uzupełnieniem stylizacji, a przy tym ocieplą wizerunek pomieszczenia.
Szarość i pastele – delikatność i subtelność dla przytulnego klimatu wnętrza
Brudny róż, dyskretny baby blue, łagodna mięta? Pastele i szarości to duet, który pasuje nie tylko do pokoju dziecięcego, ale także do salonu, kuchni, a nawet łazienki. Z jasnym szarym prezentują się dobrze zarówno rozbielone żółcienie, jak i lawendowy fiolet czy stonowany błękit. Nie masz pomysłu na romantyczną, zmysłową aranżację? Pomaluj ściany na jasny szary kolor. Postaw na welurowy, pikowany narożnik w delikatnym odcieniu różu. Wzbogać wygląd swojego salonu o eleganckie kwiatowe dodatki. Uzupełnieniem aranżacji niech będą wytworne szklane świeczniki wykończone złotym zdobieniem. Kwintesencja dobrego smaku, uczta dla zmysłów, luksus – jednym słowem: styl glamour.
Jasny szary we wnętrzach w zestawieniu z chłodnymi barwami
Wspomniana już klasyczna biel przełamana szarością pasuje do nowoczesnych wnętrz. Rozjaśnia pomieszczenia i optycznie je powiększa. Cieplejsze tony bieli – ivory czy écru – zestawione z bardzo jasnym szarym to idealna baza dla stylu prowansalskiego, w którym dominują takie kolory jak przygaszone beże, chłodna zieleń w odcieniu szałwii czy – nasuwający skojarzenia z lawendowymi polami Prowansji – fiolet.
Urzekają Cię wyraziste inspiracje? Szare ściany w zestawieniu ze szmaragdowymi dodatkami wyglądają wyjątkowo ujmująco. Wybierz wazony, kosze dekoracyjne, zasłony, koce i narzuty, bieżniki czy dywany w tym szlachetnym kolorze, a efekt Cię nie rozczaruje. A może zdecydujesz się na wnętrze, w którym poza jasnym szarym wykorzystano inne odcienie szarości? Grafitowe meble wypoczynkowe na tle jasno szarej ściany będą dobrze harmonizować z pozostałymi elementami wystroju.
Łączenie kolorów i tekstur – jasny szary jako łącznik
Jasny szary to kolor, który z powodzeniem może pełnić funkcję łącznika pomiędzy różnymi barwami czy teksturami. Jego neutralny charakter sprawia, że bez problemu możemy wykorzystać go jako tło dla wzorzystych, różnokolorowych dodatków. Ponadto możemy pokusić się o zastosowanie tego samego odcienia szarości na różnych teksturach. Taki zabieg udowadnia, że monochromatyczna aranżacja nie musi być nudna. Zestawienie gładkich powierzchni z tymi o wyglądzie naturalnych materiałów – takich jak kamień czy drewno – to alternatywa dla wielobarwnych stylizacji.
Urządzanie wnętrza warto w pierwszej kolejności rozpocząć od zaplanowania wyglądu ścian, sufitu i podłogi. Następnie można przystąpić do wyboru mebli, na samym zaś końcu – zakupu dodatków. Pomocne może być skorzystanie z koła barw i wybranie połączenia kolorów: monochromatycznych, pokrewnych bądź kontrastujących ze sobą barw dopełniających. Pamiętajmy też o zastosowaniu odpowiednich proporcji. Detale powinny podkreślać aranżację, a nie ją przekreślać. Mile widziany jest kontrolowany chaos. Inaczej wielość wzorów i kolorów przytłoczy wystrój w urządzonych przez nas czterech ścianach.
Unikalne połączenia kolorystyczne, czyli z czym warto połączyć jasny szary?
Popielaty, platynowy, gołębi, grafitowy, a może antracyt? Ciepły czy chłodny? Jasny? Ciemny? Odcieni szarości jest naprawdę wiele, a każdy z nich prezentuje się wyjątkowo w otoczeniu odpowiednio dobranych dodatków. Barwa ta wprowadza do wnętrza harmonię i ład. Aby, jednak ustrzec się przed monotonią, warto przełamać aranżację, w której dominują jasne szare tony, wyrazistym kolorem i różnorodnym wzornictwem.
Chłodniejsze odcienie beżu i szarości to propozycja dla ceniących sobie spokojne, zachowawcze aranżacje. Z kolei dzięki zestawieniu szarego z brązem i dodatkami w stylu etno otrzymamy egzotyczną kompozycję, w której nie może zabraknąć równie egzotycznych roślin, takich jak monstera, fikus czy dracena. Soczyście zielone olbrzymy nawiązujące swoim wyglądem do tropikalnych krajobrazów? Czy raczej wypłowiałe, kojarzące się z surowszym klimatem sawanny sukulenty i trawy? Wybór należy do Ciebie! Ręcznie tkany, kolorowy dywan czy oryginalna makrama podkreślą wyjątkowy charakter wnętrza.
Szare sofy do salonu
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna: