Książka i film to częste sposoby na oderwanie się od codziennych problemów. Jednak czas relaksu po stresującym tygodniu w pracy może przyjąć też nieco bardziej czynny wymiar, choć wciąż w swoich czterech kątach. Może to być szydełkowanie, malowanie czy szycie. Warto wtedy mieć przytulny i praktycznie urządzony kącik do prac manualnych z pięknymi dodatkami.
Domowa pracownia
Wysokie i wąskie lub niskie i szerokie regały ustawione przy ścianie będą jednym z praktyczniejszych rozwiązań w „hobby kąciku”. Mogą być pomocne w odpowiednim uporządkowaniu akcesoriów - w najwyższej części najrzadziej używane, a w środkowej najczęściej używane. Rozłożenie cotton balls lub lampek ledowych sprawi, że ciepłe i delikatnie przytłumione światło uprzyjemni czas z książką lub chwilę ciszy z kubkiem herbaty.
Warto pamiętać, że wymiary biurka należy odpowiednio wybrać. Duże biurko do prac manualnych może być przydatne dla osoby zajmującej się modelarstwem, kreślarstwem czy tworzeniem projektów. Biurko z dużą ilością szuflad może być przydatne dla fotografa lub filatelisty. Dodatkowo plusem szerokiego biurka może być duża przestrzeń na blacie. Takie rozwiązanie będzie przydatne dla osób, które lubią podczas pracy mieć pod ręką wszystkie potrzebne akcesoria i wszystkie przedmioty, z których korzystają na widoku.
Wysokie biurka mogą być pomocne dla osób, które podczas prac manualnych wolą postawę stojącą. Dla osób, które jednak wolą siedzieć podczas pracy, a nie potrzebują niskiego biurka, świetnym rozwiązaniem będą wysokie krzesła lub stołki barowe. Kolejnym atutem wysokiego biurka może być przestrzeń pod nim, którą można zaaranżować jako miejsce do przechowywania.
Biurka z szerokimi blatami mogą dawać możliwość ustawienia w pomieszczeniu większej ilości lamp, co rozjaśni wnętrze. Jasne wnętrze może być wykorzystywane jako tło do amatorskiej sesji zdjęciowej lub jako ścianka dekoracyjna.
Wąskie biurka mogą nadać wnętrzu oryginalny charakter, a biurka dla grafika ustawione pod ciekawie ozdobioną ścianą mogą być pomocne w szukaniu pomysłów na projekty. Zwłaszcza jeśli znajdą się nad nimi dekoracje ścienne w postaci naklejek czy abstrakcyjnych wzorów. Będą dobrym rozwiązaniem dla grafików kreatywnych lub będą mogły zainspirować pracującego do znalezienia nieszablonowego rozwiązania.
Domowa pracownia manualna to nie tylko biurka, ale też regały czy wygodny fotel pod oknem. Atutem takiej aranżacji będzie większa przestrzeń, która posłuży do ustawienia koszy na włóczkę czy inne akcesoria. Miejsce do siedzenia – poducha lub fotel w zacisznym kącie przy oknie – sprawią, że ulubione zajęcie wciągnie na długie godziny. Warto wybrać taki fotel, który nie będzie miał zbyt szerokich podłokietników, by nie ograniczać ruchów drutami. We wnętrzu z ciemniejszym kolorem ścian ciekawe przełamanie stanowić może fotel w żywym lub pastelowym kolorze, na przykład beżowy lub ecru. Zatapiając się w wygodnym fotelu z drutami czy szydełkiem w ręku można stworzyć koronkowe serwetki, czy piękne pluszaki.
Potrzebne przybory zawsze pod ręką
W domowej pracowni manualnej warto mieć pod ręką najpotrzebniejsze akcesoria, na przykład motki włóczki, książkę czy formy do świec. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie w pobliżu fotela i biurka kosza do przechowywania z tematycznym motywem i odpowiednimi wymiarami. Warto wybrać kosz w taki sposób, by po potrzebną włóczkę czy foremkę wystarczyło wyciągnąć rękę bez konieczności wstawania.
W pokoju w stylu eklektycznym w kąciku do prac manualnych dobrym rozwiązaniem będzie pudełko do przechowywania z monochromatycznym wzorem lub jednym z popularniejszych deseni jak krata czy poziome bądź pionowe pasy. Dodatkowym walorem pudełka jest to, że często da się je złożyć na płasko i schować na przykład za szafą lub postawić obok regału czy biurka. Dzięki temu staje się niewidoczne i nie tworzy się efekt „zagracenia” przestrzeni wokół fotela. Poza tym jako dekoracja może odmienić wnętrze. Na jego pokrywie można ustawić na przykład latarenkę ze świecą czy doniczkę ze sztucznym kwiatem.
W domowym kąciku do prac manualnych wartościowym wyborem będą najpraktyczniejsze elementy wyposażenia, które nadadzą wnętrzu trochę bałaganiarskiego, frywolnego charakteru. Warto pamiętać, by styl i kolorystyka domowej pracowni oddawały ducha pasji użytkownika. Oryginalny i praktyczny wystrój domowej pracowni sprawią, że wnętrze nabierze tak zwanego pazura i być może zainspiruje gości do jeszcze bliższego poznania pasjonata.
Kącik do prac manualnych w domu - przykładowe meble