Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kinkiety do sypialni – ważny element aranżacji

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kinkiety do sypialni to ciekawy zamiennik lub uzupełnienie dla tradycyjnych lampek nocnych i oświetlenia sufitowego. W zależności od konstrukcji i wykorzystanej żarówki zapewnić mogą światło o różnym stopniu intensywności, zazwyczaj jednak rozproszone, a dzięki temu przyjemniejsze dla oka. To dobre rozwiązanie do pokoju, w którym liczy się nastrój i relaks.

Sypialnia – aranżacje a wybór kinkietu

Ten rodzaj oświetlenia wywodzi się wprost z paryskich teatrów. Z czasem zaczęto stosować je także w domach. Dla Antoine Quinqueta, który wymyślił pierwsze kinkiety, inspiracje stanowiły tradycyjne lampy oliwne. Od tamtego momentu forma kinkietów została dopracowana, dzięki czemu łatwo można je wpasować w pomieszczenia o różnym charakterze i funkcji: od przestronnego holu, przez łazienkę, aż po sprzyjający relaksowi pokój, którym jest sypialnia. Aranżacje mogą być dzięki temu zróżnicowane.

Sypialnia z motywami roślinnymi

Kinkiety dostępne na rynku wykonane są z rozmaitych materiałów. Zwróć uwagę na te klasyczne ze szkła. Wykorzystać je możesz jako ciekawy akcent w sypialni. Jeśli kusi cię wystrój w dawnym stylu, nie znajdziesz lepszego detalu. Częstym wyborem są także lampy metalowe, ze stali nierdzewnej oraz w kolorze mosiądzu lub brązu. Swoich miłośników mają także barwne tworzywa sztuczne.

Kinkiety – kilka tricków

Dzięki kilku trickom w dobrze kinkietów zyskasz nie tylko piękne akcesorium na ścianie, ale również dzięki dawanemu przez nie światłu niemal odmienisz wygląd pokoju po zapadnięciu zmroku.



Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza szczególny nastrój, weź pod uwagę kinkiety z abażurem lub świecznikowe. Kuliste z metalową oprawą mają charakter bardziej nowoczesny.


Kinkiety i sypialnia modernistyczna to także dobrana para. Możesz postawić albo na minimalistyczne linie i proste klosze, albo potraktować klasyczny wzór jako przełamanie współczesnej aranżacji. Białe, czarne i szare klosze wprowadzą elegancję, kolorem zaś można ożywić wnętrze. Jeśli światło padać będzie ku górze, pokój wyda się wyższy, a gdy skierujesz je do dołu – podkreślisz intymny charakter sypialni.

Sypialnia różowo-brązowa z roślinami

Jak wybrać kinkiety do sypialni?

Kinkiety, jak każde oświetlenie do sypialni, spełniają dwie funkcje: dekoracyjną oraz użytkową. Weź pod uwagę obie, decydując się na konkretny model. Sposób korzystania ze światła jest istotny ze względu na najlepsze dopasowanie jego parametrów, a także dlatego, że to od niego zależy odpowiedź na pytanie, na jakiej wysokości kinkiety w sypialni powinny się znaleźć.



Jeśli Twoim celem jest przede wszystkim podświetlenie konkretnej części ściany i rozproszenie ciemności, optymalna będzie wysokość 160-170 cm. Gdy instalujesz kinkiety po to, by ogólnie rozjaśnić wnętrze, śmiało możesz podnieść je o 20-30 cm.


Coraz częściej zastępuje się nimi również lampki nocne. Dają one niezbyt intensywne, ale jednak jasne i punktowe światło, które pozwala na swobodne czytanie w łóżku. Jeśli zależy ci właśnie na tym, wybierz wysokość około 75 cm od górnej krawędzi materaca. Dzięki temu światło nie będzie razić w oczy i nie wybudzi osoby śpiącej obok.

Kinkiety do sypialni

Wybierając kinkiety do sypialni, zwróć uwagę na samo źródło światła. To ono decyduje o tym, czy służyć one będą jako typowe lampki do czytania, o których mowa była wyżej, czy też jako delikatniejsze oświetlenie o niewielkiej mocy i ciepłej barwie, którego zadaniem będzie przede wszystkim budowanie nastroju. Jest to o tyle ważne, że wiele modeli ma zintegrowane źródło światła, którego nie można później wymienić na inne.

Oświetlenie w sypialni – możliwości

W przypadku elementu, jakim są lampy, sypialnia może zostać wyposażona w kilka różnych modeli rozmieszczonych w poszczególnych punktach pokoju. W wielu współczesnych projektach kinkiety występują solo, wprowadzając do sypialni przytulny i romantyczny nastrój. Jeśli jednak nie jest to dla ciebie wystarczające źródło światła, zastanów się nad spójnymi stylistycznie kompletami złożonymi z kinkietów i lampy sufitowej lub stojącej.


Dostępne w salonach modele wyposażone są w szereg funkcji. Ciekawym pomysłem jest dłuższe, regulowane ramię, dzięki któremu można skierować strumień światła we właściwe miejsce. Niektóre kinkiety zapewniają dwa rodzaje oświetlenia: górne, mocniejsze oraz dolne, służące jako światło punktowe, na przykład w czasie czytania.


Jak widać, kinkiety do sypialni to rozwiązanie na miarę każdego wystroju i każdego gustu. Różnią się charakterem i detalami, dzięki czemu dopasują się zarówno do mieszkań loftowych, jak i w skandynawskich.

Kinkiety do sypialni

NIRA Kinkiet, transparentne szkło, złoty
299,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Kinkiet geometryczny czarny SANDY WL SQUARE
89,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Kinkiet CARMEN 1
59,90
Cena najniższa: 69,93

Cena regularna:

Cena regularna: 99,90

Kinkiet kula złoty ARCTURUS
199,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Kinkiet kula czarno-złoty ARCTURUS
159,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Kinkiet z kryształkami czarno-złoty CAROLINE
199,-
Cena najniższa: 299,-

Cena regularna:

Cena regularna: 299,-

BALLOON Kinkiet, na baterie, 3AAA, różowy
29,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

BALLOON Kinkiet, na baterie, niebieski
29,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

REN Kinkiet, reflektor regulowany, złoty, REN
39,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Kinkiet LOYA LED W0461-01A-S8S8 biały
119,-
Cena najniższa: 199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 199,-