Kolory loftowe – jakie barwy pasują do wnętrz loftowych?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Mieszkania w stylu loftowym wciąż zyskują na popularności. Nic dziwnego, ponieważ lofty urzekają otwartymi przestrzeniami, sporymi oknami a często również oryginalnymi rozwiązaniami. Aranżacje loftów pozwalają na dużą swobodę w doborze dodatków, jednak wymagają znalezienia balansu między industrialną funkcjonalnością a poczuciem domowej przytulności. Jak urządzić w tym stylu industrialny salon? Zobacz nasze inspiracje loftowe i wybierz coś dla siebie!
Kolory loftowe, czyli jakie? Podstawowa paleta kolorów
Pierwotnie słowem „loft” określano po prostu otwarty strych lub poddasze. Z czasem zaczęto opisywać tak mieszkania stworzone w budynkach poprzemysłowych, a także zbudowane w podobnym stylu architektonicznym. W takich wnętrzach należy spodziewać się kolorów kojarzących się z fabrykami: różnych odcieni metalu oraz rudopomarańczowego koloru starych cegieł. Biel, czerń, popiel i brąz to również kolory, na których bazuje styl loftowy. Inspiracje czerp z charakteru budynków poprzemysłowych. Jeśli urządzasz loft, kolory tych pomieszczeń będą Twoją bazą.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Jak łączyć kolory loftowe? Ściany, meble, dodatki
Ściany w lofcie często wyglądem przypominają beton, drewno czy cegły. Można skorzystać z naturalnych warunków pomieszczenia, żeby wyeksponować te elementy, albo wykorzystać różne techniki malarskie. Estetyka industrialnego wnętrza określa nie tylko kolor ścian. Styl loftowy pozostawia sporo miejsca na eksperymentowanie z fakturami – ściany loftu nie muszą być ani gładkie, ani jednolite. Przetarcia czy przebarwienia podkreślają surowość naturalnych materiałów. Prostym pomysłem, który nadaje aranżacji pożądany charakter i urozmaica ją, jest pomalowanie ścian farbami z tej samej gamy, ale o różnym natężeniu koloru. Wybierz kolor bazowy – popiel, beż, antracyt czy brąz – a następnie sięgnij po farby w różnych odcieniach tego koloru. Stosując to rozwiązanie, możesz też optycznie poprawić proporcje pomieszczenia – wąski pokój będzie sprawiał wrażenie szerszego, jeśli krótsze ściany pomalujesz ciemniejszym odcieniem farby, a dłuższe jaśniejszym.
Jak dobrać kolory mebli i dekoracji, żeby dobrze współgrały z loftowymi ścianami? Industrialne aranżacje inspiracje czerpią z materiałów przemysłowych. Najlepiej więc do tego rodzaju projektów dobierać elementy cynowe, metalowe, drewniane czy stalowe i kolory inspirowane tymi materiałami. Złoto, odcień miedziany, rdzawy, srebro czy węglowa czerń to barwy, które harmonijnie dopełnią loftową aranżację. W salonie meblowym zwróć więc uwagę na metalowe kwietniki, miedziane doniczki, drewniane podkładki na stół. Meblując pomieszczenie, możesz również zainspirować się „przemysłową paletą”. Świetnie prezentują się proste w formie meble w różnych odcieniach drewna – mahoniu, jesionu czy skandynawskiego dębu.
Zwróć także uwagę na wykończenia. Wyeksponowane zawiasy, miedziane uchwyty, nierównomierna faktura frontów, metalowe elementy to pożądane cechy loftowych mebli. Ciekawy efekt w tego typu wyposażeniu dają też lamele na ścianie. Drewniany regał i stół na metalowej podstawie będą się z nimi fantastycznie komponować.
Przełamanie loftowych kolorów, czyli intensywne barwy we wnętrzach industrialnych
Chociaż to w dużych, poprzemysłowych przestrzeniach narodził się styl industrialny, salon czy pokój w niewielkim mieszkaniu też mogą czerpać z niego inspiracje. Jeśli więc na ścianach pojawiły się odcienie popielate, meble są w kolorze ciemnoszarego drewna i mają czarne metalowe wykończenia, to spokojnie możesz przełamać tę paletę, dodając akcenty w kontrastowym kolorze. Do wnętrza, w którym dominują chłodne odcienie szarości, możesz wybrać dekoracje w atramentowym, musztardowym lub morskim kolorze. Wybierz na przykład intensywnie niebieskie poduszki, granatowe wazony i szaro-atramentowy dywan, a na ścianie powieś nowoczesny obraz w niebieskiej kolorystyce. Urozmaicą one surowe pomieszczenie, ale wciąż pozostanie ono spójne i harmonijne. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać i nie zestawiać ze sobą wielokolorowych dodatków. Postaw na jeden dominujący kolor. Loft to minimalistyczna przestrzeń, której estetykę można określić jako oszczędną.
W mieszkaniu o loftowej estetyce dobrze czują się także rośliny. Ich zieleń fantastycznie komponuje się z brązem drewna. Jeśli więc postawisz na dębowe, ciemnobrązowe meble, na regałach nie może zabraknąć intensywnie zielonych roślin. Doskonale będą się prezentowały w cementowych lub ceramicznych donicach albo na czarnym, matowym kwietniku. Rozejrzyj się również za osłonkami na stojakach i podwieszanymi – też reprezentują industrialny styl. Taki projekt możesz uzupełnić o ciemnozielone dekoracje – butelkowozielony wazon i szmaragdowe zasłony.
Prostym sposobem na przełamanie loftowej palety wnętrza jest wykorzystanie kolorowego mebla. Postaw więc w swoim salonie np. musztardowe pufy czy złotobrązowy szezlong. Zwróć jednak uwagę, żeby przy projektowaniu zestawiać ze sobą raczej barwy o tej samej tonacji. Słoneczne, miedziane i rdzawe odcienie lepiej będą wyglądać w pomieszczeniach, gdzie przeważają ciepłe tony – beże, brązy i czerwienie. Natomiast zielenie czy błękity to barwy z zimnej gamy, które zdecydowanie lepiej wyglądają, gdy kolorami bazowymi są: popiel, grafit czy antracyt.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Loftowe wnętrze w jednym kolorze – szarość, brąz, zieleń
Kolory mogą przełamać loftowe wnętrze, ale to tylko jeden z pomysłów na industrialnie zaprojektowane pomieszczenie. W loftach dobrze będą czuć się osoby, którym bliski jest kojący minimalizm. Spójne i harmonijne wizualnie będzie monochromatyczne wnętrze. Możesz utrzymać je w chłodnej tonacji i zdecydować się na projekt, w którym dominantą będą szarości, odcienie stalowe, grafitowe i antracytowe.
Innym pomysłem jest zestawienie kolorów z ciepłej palety – beży, odcieni ziemistych, brązów, tonów miedzianych i rdzawych. Jeśli zdecydujesz się na monochromatyczny wystrój, możesz dobierać elementy, posługując się kluczem kompozycji kolorów o tym samym tonie, ale różnym natężeniu. Do popielatych ścian będą zatem pasować gołębioszara sofa, ciemnostalowe meble, betonowe doniczki, srebrne dekoracje i grafitowe tekstylia. Wyrazistości tego rodzaju aranżacjom dodasz, wykorzystując dla kontrastu elementy czarne i ciemnoantracytowe. Możesz zdecydować się więc na czarny metalowy kwietnik czy szaroczarny dywan, które urozmaicą mdłe pomieszczenie, bez zaburzania jego harmonii.
Jako dominującą tonację możesz też wybrać paletę ciepłych kolorów. Wtedy zaaranżuj mieszkanie, zestawiając na przykład ciemnobrązowe meble z beżowymi tekstyliami i ziemistymi dekoracjami. Dobrze sprawdzą się w takim wystroju elementy w kolorze starego złota i ciemnomiedzianym, np. wazon z brązu czy metalowe złote doniczki albo miedziany świecznik. To też doskonałe tło dla różnych gatunków drewna. Stolik z drewnianym blatem na złotej podstawie czy drewniany regał będą świetnie dopełniały aranżację.
W monochromatycznych projektach dobrym pomysłem jest również wykorzystywanie elementów szklanych. Takie dodatki też mają loftowy charakter i świetnie komponują się z wyposażeniem z surowych materiałów np. z drewnem czy stalą. Może minimalistyczne, oszklone witryny albo stolik ze szklanym blatem będą dobrymi pomysłami? Możesz też rozejrzeć się za kryształowymi wazonami w pastelowych barwach.
Z brązem drewna czy szarością betonu świetnie współgra również głęboka zieleń. Naturalne, ciemnozielone tony możesz też wykorzystać w tekstyliach. Stonowany, butelkowozielony dywan z roślinnym motywem, szaro-zielone obrusy czy ciemnoszmaragdowe zasłony to z pewnością dodatki, które nie zaburzą monochromatycznej aranżacji.
Jak zaaranżować miedziany i złoty kolor we wnętrzach loftowych?
Wiesz już, że, elementy miedziane i złote fantastycznie dopełniają loftowe wnętrze. Jak je jednak zaaranżować, żeby całość wyglądała spójnie i gustownie? Pamiętaj, że cechą stylu industrialnego jest minimalizm. Nie przesadzaj więc z bizantyjskimi zdobieniami i dekoracjami. Jeśli chcesz postawić na złote dodatki, to raczej w patynowym odcieniu. Minimalistyczna ciemnozłota lampa z dekoracyjną żarówką albo metalowe, rdzawe kinkiety to zdecydowanie dobry wybór. Sufit w stylu loft to nie tylko centralne metalowe lampy, ale również np. wieloelementowe oświetlenie w formie girlandy z wiszącymi żarówkami albo z kilkoma punktami świetlnymi na dłuższej metalowej listwie. Donice w kolorze starego złota, sepiowe świeczniki czy patynowane kwietniki to również dekoracje, które powinny zwrócić Twoją uwagę.
Odcienie miedzi i złota mogą również pojawić się w loftowym wnętrzu w elementach mebli. Możesz zatem wybrać kawowy stolik na złotej podstawie, drewnianą szafeczkę ze złotymi uchwytami albo lampę z miedzianym kloszem. Ponadto metale te sprawdzają się fantastycznie jako materiały na świeczniki, industrialne regały czy karnisze. Takie produkty w każdym loftowym wnętrzu będą wyglądały znakomicie.