Kolory ścian w męskim pokoju – nowoczesne i klasyczne pomysły
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Mężczyźni zwykle mają inne upodobania w zakresie wystroju wnętrz – nad tą kwestią pochylało się już wielu badaczy, m.in. Joe Hallock, który niemal dwie dekady temu podzielił się swoimi spostrzeżeniami w znanym na całym świecie artykule Color Assignment. Jakie barwy pociągają mężczyzn, a jakie kolory do męskiego pokoju się nie sprawdzą? I wreszcie: jakie style we wnętrzarstwie uważa się obecnie za najbardziej męskie? Przekonaj się!
Jakie kolory ścian i mebli sprawdzą się w męskim pokoju?
W 2003 roku Joe Hallock opublikował wyniki swojego projektu badawczego, w którym pochylał się nad preferencjami kolorystycznymi w różnych kulturach i grupach wiekowych. Wśród najbardziej zauważalnych wniosków można wymienić fakt, że obie płcie, niezależnie od wieku, najbardziej lubią niebieski i zielony, a najmniej brązowy i pomarańczowy. Badanie podkreśliło również różnice w preferencjach: drugim w kolejności ulubionym kolorem wśród kobiet okazał się fiolet, który to z kolei jest... najmniej lubianym kolorem wśród mężczyzn. Hallock zauważył też inne rozbieżności: mężczyźni na ogół preferują mocniejsze, odważniejsze kolory, podczas gdy kobiety wolą raczej miękkie, rozbielone barwy.
W tym artykule podrzucimy Ci kilka pomysłów na interesujące męskie pokoje, niezależnie od tego, czy wyniki badań Hallocka do Ciebie przemawiają, czy też nie. Z Salonami Agata stworzysz zarówno nowoczesny pokój młodego mężczyzny, jak i ten w klasycznym tonie, który spodoba się nieco dojrzalszym panom.
Kolory ścian w męskim pokoju – klasyczna biel, szarość i czerń w sprawdzonych aranżacjach
Mężczyźni często skłaniają się ku barwom achromatycznym: są to kolory bez dominanty barwnej (dominującego odcienia), czasem zwane „niekolorowymi”. Należą do nich biel i czerń oraz odcienie wynikające z połączenia tych dwóch, czyli wszystkie odcienie szarości. Co sprawia, że panowie tak bardzo je lubią? Być może fakt, że biel jest elegancka, czerń wyrafinowana, a szarość surowa, męska. Pewne jest jednak to, że wszystkie te trzy barwy doskonale współgrają z modnymi obecnie stylami: loftowym (industrialnym) i minimalistycznym. Jak stworzyć takie wnętrza?
Aby wykreować loftowy męski pokój w szarościach, czerni i bieli, warto odtworzyć sobie w myślach wnętrze starej fabryki: są to w większości duże otwarte przestrzenie z odsłoniętymi elementami konstrukcyjnymi takimi jak drewniane belki, ściany z cegły, podłogi z surowego betonu, wystające rury wentylacyjne i duża ilość stali. |
Tę industrialną estetykę możesz osiągnąć także w swoim domu: modne kolory ścian w pokoju industrialnym to obok szarości cementu głęboki antracyt, ciemny, niemal czarny grafit oraz bazalt. Koniecznie wprowadź jako akcent kolorystyczny ceglaną czerwień, ciepłe odcienie brązu i metaliczną szarość w postaci kolejno: prawdziwych cegieł na ścianie, naturalnego, surowego drewna i mebli z metalu. Tych ostatnich szukaj w naszym sklepie internetowym m.in. w takich kategoriach jak: stoliki, regały, stoły do jadalni, biurka, łóżka oraz dekoracje takie jak kosze, świeczniki czy zegary.
Biel, szarość czy czerń to również popularne kolory ścian w pokoju faceta, który preferuje styl nowoczesny. W tego typu wnętrzach królują raczej jasne barwy, proste, minimalistyczne formy, brak ozdobników w postaci zakrzywionych linii mebli czy jakichkolwiek „nadprogramowych” dekoracji.
Aranżacje takiej przestrzeni mogą za to być wzbogacone dodatkami: oświetleniem LED poprowadzonym w podwieszanym suficie i sprzętami nowej generacji: dużym telewizorem i designerskim zestawem audio. Typowa kolorystyka i zaawansowane technologicznie przedmioty sprawiają, że wnętrze zyskuje mocno nowoczesny sznyt. Takie pokoje męskie być może nie przypadną do gustu wielbicielom klasyki, ale i dla nich mamy ciekawe inspiracje: eleganckie, ciemne wnętrza w stylu retro.
Ciemne kolory w męskim pokoju – czy to dobry pomysł?
Oczywiście! Wbrew pozorom ciemne wnętrza w domu mogą być bardzo przytulne. Pomieszczenie zyska szczególnie, jeśli zaaranżujesz je w najmodniejszym obecnie stylu – Dark Academia. To nowy trend wypełniający wnętrza nastrojowym maksymalizmem, który czerpie inspiracje z minionych epok. Wnętrza są ciemne, tajemnicze, pełne zaskakujących „skarbów”, urządzone z nutą nostalgii charakterystyczną dla stylu vintage. Jeśli na myśl właśnie przyszedł Ci Hogwart i produkcja o najsłynniejszym młodocianym czarodzieju, jesteś na dobrym tropie: jak osiągnąć ten elektryzujący klimat we wnętrzu? Wystarczy pomalowanie ścian na ciemny, głęboki kolor, wstawienie masywnych mebli w naturalnych tonacjach drewna i dodanie sporej dozy dodatków. Dark Academia nie może obyć się bez półek wypełnionych antykami – może to być ozdobna ramka na zdjęcia, misterny świecznik czy lustro w złotej, rzeźbionej ramie.
Chociaż w tych aranżacjach jako kolory farby najczęściej wybiera się ciemne barwy achromatyczne, równie dobrze sprawdzą się wszelkie odcienie kojarzące się z naturą: ochra, ziemista zieleń, przydymiony granat. Wszystkie pomagają stworzyć spokojną, harmonijną, ale i nieco tajemniczą przestrzeń.
Kolorowe dodatki do męskiego pokoju – jak je aranżować?
Niezależnie od obranego stylu, kolorowe dodatki zawsze zadziałają na korzyść aranżacji: wprowadzą pożądany akcent skupiający wzrok i ożywiający przestrzeń. Przykładowo w salonie czy sypialni urządzonej w surowym stylu loftowym, gdzie prym wiodą ciemne, stonowane barwy, świetnym detalem może okazać się fotel w kolorze żywej czerwieni. Barwę tę można powielić w dodatkach: wazonie, zegarze, ramkach na zdjęcia. Maksymalistyczna sypialnia w klimacie retro? Do monochromatycznych, ciemnych barw ponownie wprowadź kolorystyczny niuans: złote poszewki dekoracyjne, kontrastującą pościel czy zasłony. Koniecznie baw się tutaj również fakturami, szorstkie drewno zestawiając z miękkimi, aksamitnymi tekstyliami.
Złota zasada? Niech barwne akcenty stanowią maksimum 10% kolorów w pomieszczeniu. 60% powinien stanowić kolor dominujący, a 30% kolor wtórny.
Nowoczesne i nietypowe kolory ścian do męskiego pokoju, czyli jak łączyć barwy we wnętrzu?
Aranżacje retro to nie Twoja bajka, a loft, choć lubiany, wydaje Ci się już zbyt oklepany (podobnie jak monochromatyczne, nowoczesne wnętrza)? Zaszalej z kolorem, tworząc jedyne w swoim rodzaju eklektyczne zestawienia. Jakie wariacje kolorystyczne się sprawdzą i jak łączyć barwy?
Oprócz wspomnianej zasady 60-30-10, nie mniej ważna w aranżacji wnętrz jest „złota trójka”, która mówi, że optymalna liczba kolorów we wnętrzu to trzy. Zatem pomalowanie ścian w pokoju 2 kolorami w sposób parzysty nie będzie wyglądało tak dobrze, jak pokrycie odmiennym kolorem tylko jednej ze ścian, trzy pozostawiając takie same. Uzbrojeni w powyższe zasady, wspólnie możecie przystąpić do malowania.
Aby jednak tworzyć naprawdę nietypowe zestawienia kolorystyczne, warto sięgnąć do koła barw. Jest to graficzny model mający kształt okręgu, który służy do objaśniania zasad powstawania i mieszania się odcieni. Zgodnie z nim możecie stworzyć wnętrze:
- monochromatyczne, gdzie porusza się w obrębie różnych odcieni tego samego koloru. W męskich pokojach mogą to być np. odcienie niebieskiego: ciemny granat połączony z nieco jaśniejszym indygo i najjaśniejszą akwamaryną;
- w kolorach pokrewnych, czyli tych, które na kole barw sąsiadują ze sobą. Męskie barwy to np. ciemny niebieski, jasny niebieski i żywa zieleń;
- w barwach kontrastujących – połączenia, które spodobają się mężczyznom to wbrew pozorom nie tylko ponadczasowa czerń i biel. Ciekawie wypadną tutaj np. niebieski zestawiony z żółtym, zielony z czerwonym, a nawet z...akcentami fuksjowego różu.
W każdym przypadku, by wnętrza nie wydawały się przytłaczające lub zbyt jaskrawe, utrzymuj zasadę złotej trójki i podziału 60-30-10, a na pewno się nie pomylisz. Nie pomijaj również kwestii ekspozycji pomieszczenia na światło (inny efekt uzyskasz, malując na wybrane kolory ściany w pokoju ze skosami na przestronnym poddaszu, a inny, gdy aranżujesz np. słabo oświetloną i niską piwnicę). Pamiętaj też o dopasowaniu barw ścian do metrażu: przyjęło się, że ciemne barwy pomniejszają wnętrza, a jasne optycznie je zwiększają. Zatem jako kolory ścian w małym mieszkaniu sprawdzą się zwłaszcza biele, beże i jasne szarości, tymczasem na większych metrażach już masz o wiele większe pole manewru.
Wiesz już wszystko o doborze kolorów ścian, mebli i dodatków we wnętrzach? Czas na zakupy! Zarówno panie, jak i panów, zapraszamy do Salonów Agata i na agatameble.pl – u nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do urządzenia niepowtarzalnej przestrzeni w domu.