Krótki poradnik o tym, jak efektywnie pracować z domu
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Z powodu pandemii koronawirusa, coraz więcej osób podejmuje się pracy zdalnej. Często jednak wygospodarowanie w swoim domu przestrzeni niezbędnej do wykonywania obowiązków zawodowych staje się wyzwaniem. Jest to bez wątpienia ważna kwestia, szczególnie dla tych, którym zależy na efektywnym i sprawnym rozliczaniu się ze zleconych zadań.
Jak urządzić domowe biuro?
Podejmując się pracy zdalnej, należy wygospodarować przestrzeń na domowe biuro. Aranżację tego miejsca warto zacząć od wyboru odpowiednich kolorów ścian i mebli. W biurze doskonale sprawdzą się odcienie zieleni – pozwalające się skupić, żółtego – jeśli pracujący musi wykazywać się kreatywnością i entuzjazmem oraz szarości i niebieskiego, które działają kojąco na zmysły.
Niezwykle ważny podczas przygotowywania miejsca do pracy w domu jest wybór odpowiedniego biurka. Warto zainwestować w większy model – powinien się na nim zmieścić nie tylko laptop bądź ekran komputera, ale często również dokumenty. Ważne, aby siedząc, można było swobodnie oprzeć ręce na blacie. Kąt między ramieniem a przedramieniem powinien wynosić 90°. Co więcej, górna krawędź monitora komputera powinna znajdować się na wysokości wzroku – dzięki temu osoba pracująca unika ciągłego pochylania głowy, które może powodować dyskomfort i przyczyniać się do nieprawidłowej postawy ciała. Chcąc ułatwić sobie utrzymanie w pomieszczeniu porządku, dobrze postawić na biurko z szufladami i szafkami.
Istotną kwestią jest także wygodny fotel. W tym celu warto postawić na model o ergonomicznym kształcie. Podczas pracy, kręgosłup powinien być wygięty w kształt litery „S”. Naturalna dla ciała pozycja nie tylko pomaga uniknąć bólu i dyskomfortu po wykonaniu wszystkich zawodowych zadań, ale również zwiększa efektywność. Warto zainwestować w produkt wyposażony w miękkie podłokietniki oraz zagłówek, zwiększające komfort użytkowania mebla.
Jak wydzielić miejsce do pracy w salonie?
Nie zawsze możliwe jest wygospodarowanie w domu bądź mieszkaniu osobnego pomieszczenia, w którym można stworzyć przestrzeń do pracy w trybie home office. Wystarczy jednak trochę miejsca w salonie, aby cieszyć się swoim małym biurem. Należy jedynie pamiętać, że w tym przypadku zarówno biurko, jak i krzesło oraz ewentualne dodatki powinny współgrać z aranżacją pokoju dziennego.
Aby móc w pełni skupić się na pracy, warto oddzielić przestrzeń domowego biura od tej, w której się wypoczywa. Jeśli istnieje taka możliwość, należy się zdecydować na ściankę działową, stanowiącą również element dekoracyjny. Dla szukających prostszych rozwiązań dobrym wyjściem może okazać się wykorzystanie w tym celu parawanu, kotary bądź regału, który posłuży również jako miejsce do przechowywania teczek i segregatorów z dokumentami. Urządzając biuro w salonie, należy pamiętać, aby jego przestrzeń nie zdominowała pokoju dziennego.
Praca zdalna – o czym pamiętać?
Odpowiednia aranżacja domowego biura to podstawa do wykonywania pracy zdalnej. Efektywność zależy nie tylko od chęci i nastawienia danej osoby, ale również od organizacji miejsca, w którym się ona znajduje podczas wykonywania obowiązków zawodowych.
Nie można sobie pozwolić na bałagan w biurze – również tym w mieszkaniu, ponieważ niepoukładane, porozrzucane po pokoju rzeczy zwyczajnie rozpraszają. Warto zainwestować w kontenerki, które pozwolą na ułożenie wszelkich narzędzi i dokumentów niezbędnych do pracy. Często tego rodzaju meble wyposażone są w kółka, dzięki czemu z łatwością można przesuwać je po całym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest również powieszenie w pokoju półek – ustawi się na nich nie tylko segregatory czy książki, ale również ozdoby takie jak kwiaty. Pomogą one zachować dobry nastrój oraz wprowadzą do pomieszczenia przytulną atmosferę.
Urządzając wnętrze, należy zwrócić uwagę również na to, żeby było w nim jasno. Dobrym pomysłem będzie postawienie biurka bliżej okna – tak, aby docierało do mebla działające pobudzająco światło naturalne. Jeśli we wnętrzu jest ciemno, konieczna staje się inwestycja w lampkę. Osoby leworęczne powinny postawić ją po prawej stronie biurka, praworęczne – odwrotnie.
Aranżując biuro dla pracy zdalnej, powinno się mieć na uwadze przede wszystkim własne preferencje. Od tego, czy pomieszczenie podoba się osobie pracującej, zależy, jak będzie ona pracować i czy w pełni skupi się na powierzonych jej zadaniach. To przede wszystkim komfort użytkownika oraz estetyka powinny być wyznacznikami wyboru wyposażenia przestrzeni do pracy.
Przykładowe meble do domowego biura