Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kuchnia nowoczesna vs. kuchnia tradycyjna

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kuchnia to rodzinne centrum domu, w którym oprócz przygotowywania posiłków, toczą się codzienne rozmowy i odbywają spontaniczne spotkania ze znajomymi. Dlatego tak ważne jest, by była wygodna i zaprojektowana w stylu, który lubisz. Nowoczesna czy tradycyjna? Dowiedz się, jak może wyglądać Twoja wymarzona kuchnia, by każdego dnia móc cieszyć się jej urokiem i funkcjonalnością.

Styl tradycyjny w kuchni

Kuchnie tradycyjne stanowią ponadczasową odpowiedź na zmieniające się trendy. Tego rodzaju wnętrza wyróżnia słoneczna atmosfera i przytulny klimat. Niezależnie, czy rano spieszysz się do pracy, czy w sobotę leniwie szykujesz śniadanie dla całej rodziny – w niej zawsze poczujesz ciepło domowego ogniska. Jakie są wyróżniki kuchni w klasycznej odsłonie? Projektowanie kuchni o tradycyjnym stylu oparte jest na stonowanej palecie barw. Są to przede wszystkim jasne beże, odcienie drewna i bieli. To właśnie dzięki delikatnym barwom możliwe jest uzyskanie wnętrz o spokojnym klimacie. Niezwykle popularna dla tradycyjnego stylu jest biała kuchnia, która w tym wariancie wcale nie musi być monotonna – w jej projektowaniu często wykorzystuje się bowiem drewno lub kamień, które uzupełniają aranżację. Takie dodatkowe akcenty w formie blatów lub płytek na podłogę sprawiają, że biała kuchnia nabiera nieprzeciętnego wyglądu.

Planując zabudowę kuchni w stylu tradycyjnym, warto skorzystać z opcji mebli kuchennych na wymiar, która umożliwia dopasowanie zabudowy do metrażu, jakim dysponujesz. Pamiętaj, że w tradycyjnych kuchniach układ szafek jest prosty i uporządkowany, bez zbędnej ekstrawagancji. Nie znajdziesz tu dodatkowych elementów takich jak wyspa, szare hokery czy wysokie blaty w formie barku – w centrum klasycznej kuchni postaw raczej solidny drewniany stół, przy którym zgromadzisz domowników bądź gości, by cieszyć się ich towarzystwem.

Dla tradycyjnej kuchni charakterystyczne są również szafki z przeszkleniami i ozdobnymi szprosami, które przywodzą na myśl witryny wiejskich kredensów, wnosząc sielankowy nastrój do wnętrz. Kolejnym wyróżnikiem są frezowane fronty mebli oraz ozdobne uchwyty i listwy, dzięki którym pomieszczenie zyskuje elegancką oprawę. Z kolei klasyczne formy szafek gwarantują, że projekt będzie miał ponadczasowy wymiar, a stonowana kolorystyka sprawia, że wnętrze łatwo skomponujesz z różnego rodzaju akcesoriami i dekoracjami. Co ważne, na bazie stylu tradycyjnego możesz też zbudować kuchnię o bardziej rustykalnym lub prowansalskim charakterze – w zależności od dodatków, którymi uzupełnisz aranżację. Tradycyjna kuchnia daje bowiem wiele możliwości, a jej nadrzędna zasada pozostaje niezmienna: ma być przytulnie, klasycznie i prawdziwie domowo.

Kuchnia nowoczesna - jak ją urządzić?

Przeciwieństwem stylu tradycyjnego jest kuchnia urządzona w duchu nowoczesnym. W tego rodzaju aranżacjach priorytetem jest minimalizm i praktyczność – wszystkie wykorzystane elementy, muszą być estetyczne i użyteczne dla właścicieli. W nowoczesnych aranżacjach często spotykanym rozwiązaniem jest otwarcie kuchni na salon, przez co w mieszkaniu powstaje duża przestrzeń wspólna. Jej urządzeniu sprzyjają meble kuchenne na wymiar w formie litery U bądź układy z wyspą, które pozwalają w łatwy sposób połączyć sąsiadujące strefy. W kuchni nowoczesnej klasyczna zabudowa ustępuje miejsca współczesnym interpretacjom mebli: poziome szafki wiszące na nieregularnych wysokościach czy otwarte półki eksponujące wyposażenie kuchni to przykłady rozwiązań charakterystycznych dla tego stylu.

W takiej kuchni na wymiar najczęściej spotykane są gładkie fronty o wysokim połysku. Z kolei dominująca kolorystyka staje się bardziej różnorodna i zależy od wizji właściciela. Nowoczesna może być zarówno biała kuchnia z dodatkiem ciemnych blatów, jak i nasycona szarościami czy przygaszonymi błękitami. Choć to nieoczywiste, świetnie sprawdzić się tu może również dywan nowoczesny - w ofercie Salonów Agata znajdziesz takie, które nadają się do kuchni.

Kuchnia nowoczesna nie boi się kontrastowych zestawień – jeśli połączenia kolorystyczne są dobrze przemyślane, każdą tonację da się w ciekawy sposób przełamać mocniejszym kolorem, np. czerwienią czy grafitem. Nie mniej ważne jest zastosowanie i umiejętne łączenie faktur i surowców. Dlatego obok ciepłego drewna w nowoczesnych aranżacjach odnajdziemy również beton, nawiązujący do industrialnych klimatów, a także marmur, cegły czy kamienie.

Nowoczesna kuchnia jest prosta i oszczędna w formie, a jej wyposażenie i układ podporządkowany funkcjonalności. W efekcie, kuchnia staje się miejscem, w którym wygodnie przygotujesz posiłek, ale również przyjmiesz gości, ponieważ granica między strefą gotowania, jadalnią i salonem często ulega zatarciu. Projektowanie kuchni z salonem to rzecz, do której warto się przygotować, by wiedzieć, jaki efekt chce się osiągnąć. Biała kuchnia w tradycyjnym stylu czy minimalistyczna, współczesna zabudowa? Zastanów się, który styl odpowiada Ci najbardziej i ciesz się wyjątkową kuchnią we własnym domu.