Kuchnia w stylu prowansalskim – wyznaczniki romantycznego stylu prosto z Francji
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Wnętrza inspirowane Prowansją są niesłychanie przytulne i klimatyczne. Nic dziwnego, że mimo pojawiających się z sezonu na sezon nowych trendów, wciąż bardzo dużo osób decyduje się na aranżację domu w tym stylu. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się projekty kuchni prowansalskich. Jak je urządzić i czym się charakteryzują?
Prowansja - region Francji, który na całym świecie jest znany z pięknych plaż Lazurowego Wybrzeża, urokliwych miasteczek z tradycyjną architekturą oraz fioletowych pól lawendy. Kuchnia prowansalska to ta, która jest naturalna, sielska i przywołuje na myśl zapach świeżych ziół, chrupiących bagietek i czerwonego wina. Nic dziwnego, że wielu z nas pragnie przenieść do swojego domu choć odrobinę romantyzmu Prowansji.
Kuchnia w stylu prowansalskim – charakterystyka stylu
Styl prowansalski narodził się na południowym wschodzie Francji. W swobodny sposób łączy klasyczną francuską elegancję i elementy folkloru. Prostota typowa dla estetyki rustykalnej miesza się tu z dekoracyjnością licznych dodatków. Kuchnia w stylu prowansalskim jest przestronna i jasna. Dominują w niej stonowane kolory – odcienie bieli i beżu oraz naturalne materiały – drewno, kamień, ceramika.
Podłoga jest wykonana z długich desek, terakoty lub z płytek (kamiennych, gresowych bądź ceramicznych). Ściany są nieco niedbale pomalowane białą farbą lub dekoracyjnym tynkiem. Między stojącymi a wiszącymi szafkami znajdują się niewielkie, kwadratowe kafelki.
Charakterystyczne dla aranżacji prowansalskich są też wyeksponowane belki sufitowe. Wszystko to daje wrażenie przytulności, sielskości i przenosi nas do słonecznej, pachnącej Prowansji, w której czas jakby stanął w miejscu.
Nadmienimy jeszcze, że kuchnia w stylu angielskim i styl prowansalski są często mylone i choć mają wiele wspólnego, to jednak stosunkowo łatwo je odróżnić. Styl angielski jest o wiele bardziej eklektyczny i pozwala na większą swobodę. Tu klasyka łączy się z nowoczesnością po to, by w domu otaczać się po prostu tym, co lubimy i co ma dla nas wartość sentymentalną. Styl prowansalski powinien być jednak utrzymany w bardziej restrykcyjnym tonie.
Najważniejsze wyznaczniki stylu prowansalskiego, czyli czego nie może zabraknąć w Twojej kuchni?
Kuchnia jest sercem każdego domu. Prowansja ze swoją klasyczną sielską estetyką szczególnie hołubi tę ideę. Tutaj przyjemnie przygotowuje się posiłki, ale też miło spędza czas – rozmawiając, pijąc wino, czytając książki. Stąd taka dbałość o wygodę i piękno.
Przestronne, utrzymane w jasnej kolorystyce pomieszczenia z dużym oknem zapewniają swobodę ruchów i nie wymagają zbyt wiele sztucznego oświetlenia. W związku z tym wybierz farby do ścian i meble białe, écru lub beżowe. Podłoga może być nieco ciemniejsza, np. w naturalnym odcieniu brązowego drewna lub ceglastych kamiennych płytek. Zwróć uwagę na wzory mebli w stylu prowansalskim (np. witryny prowansalskie), dodatki i sprzęty.
Zamiast nowoczesnej płyty grzewczej, piekarnika i okapu, postaw na AGD stylizowane na retro lub rustykalne. Pamiętaj, jak ważne są dodatki – doniczki ze świeżymi ziołami, uchwyty do mebli kuchennych, tekstylia.
Meble kuchenne w stylu prowansalskim - kolory, wzory i stylizacje
Jeśli zajrzelibyśmy do kuchennych wnętrz w tradycyjnych prowansalskich domostwach, szybko doszlibyśmy do wniosku, że w większości korpusy i fronty są drewniane, koniecznie bielone. Nie jest to jednak warunek konieczny w aranżacji kuchni.
Styl prowansalski nowoczesny dobrze oddają również odpowiednio stylizowane, laminowane meble z płyty. Wystarczy wybrać frezowane fronty do szafek kuchennych. Te do szafek wiszących mogą być przeszklone lub ażurowe – to bardzo popularne motywy tego stylu.
Polecane kolory to: biel, écru, popielaty, ale też oliwkowy i fioletowy (najlepiej w odcieniu lawendy). Nie bez znaczenia jest również układ mebli kuchennych prowansalskich. Jeśli tylko metraż pomieszczenia na to pozwala, warto rozważyć montaż zabudowy z wyspą, w kształcie litery U lub w kształcie litery G.
Wykończenie kuchni w stylu prowansalskim - płytki, lampy, blaty
Elementy wykończenia kuchni w stylu prowansalskim są równie istotne, co meble. Jak już wspomniano, płytki pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami powinny być małe i kwadratowe, najlepiej w jasnym kolorze, który będzie odbijał światło.
Ciekawą propozycją jest też biała i czerwona cegła. Natomiast kafle na podłodze, o ile nie zdecydujemy się na drewniane deski lub terakotę, powinny być kamienne, gresowe lub ceramiczne.
Nie bez znaczenia jest również kuchenne oświetlenie. Wyjątkowy, francuski klimat przepięknie podkreślają klasyczne, kute lampy ze szklanymi kloszami, przypominające nieco starodawne lampy naftowe. Natomiast blaty, w zależności od stylistyki mebli, mogą być drewniane, drewnopodobne albo laminowane w dekor imitujący marmur.
Dodatki kuchenne w stylu prowansalskim. O czym pamiętać?
Odpowiednie dekoracje to przysłowiowa „wisienka na torcie” każdej aranżacji. Nie inaczej jest w przypadku kuchni w stylu prowansalskim. Dodatki, których po prostu nie może tu zabraknąć, to uchwyty do mebli kuchennych – najlepiej mosiężne, w kolorze patyny lub starego srebra, ale i lawenda oraz zioła w glinianych lub emaliowanych doniczkach (rozmaryn, tymianek, bazylia, mięta, szałwia). Koniecznie pamiętaj także o warkoczach czosnku.
Oprócz tego w oknach warto zawiesić firany lub zasłony. Do kuchni w stylu prowansalskim szczególnie pasują lekkie, zwiewne tekstylia okienne, jednolite bądź w motywy florystyczne. Wreszcie, nieodłącznym elementem aranżacji utrzymanych w estetyce Prowansji są wszelkiego rodzaju pojemniki, koszyczki, drewniany chlebak, dzbanki oraz tradycyjna porcelana wyeksponowana na półkach szafek z przeszklonymi drzwiczkami.
Zarówno meble, jak i dodatki w stylu prowansalskim znajdziesz w ofercie Salonów Agata oraz na agatameble.pl.
Wyposażenie do kuchni w stylu prowansalskim