Kuchnia z narożnym oknem — jak ją funkcjonalnie urządzić?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Kuchnia z narożnym oknem to przestrzeń pełna naturalnego światła. Jednak okno narożne w kuchni wymaga nieco większej uwagi przy planowaniu mebli, sprzętów AGD i dodatków, aby wnętrze było ergonomiczne. Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię narożną z oknem. Poznaj użyteczne wskazówki i zobacz przykładowe aranżacje kuchni z oknem narożnym.
Czy kuchnia z narożnym oknem jest ustawna?
Oczywiście! Najlepszym tego dowodem są nowoczesne aranżacje. Okno narożne w kuchni coraz częściej pojawia się we współcześnie budowanych domach i apartamentach – zwłaszcza z ładnym widokiem. Pomieszczenie, do którego wpada duża ilość promieni słonecznych, prezentuje się atrakcyjniej i wydaje się większe. Poza tym praca przy optymalnie doświetlonym blacie jest o niebo przyjemniejsza. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał kuchni z oknem narożnym, musisz dobrze przemyśleć, jak ją urządzić. Z jednej strony potrzebujesz wstawić do niej niezbędne meble i sprzęty, a z drugiej nie możesz zasłonić okna narożnego w kuchni ani utrudnić jego późniejszego otwierania.
Jak zagospodarować ściany z narożnym oknem w kuchni?
Okno rogowe w kuchni nie wyklucza montażu na ścianach szafek wiszących czy otwartych półek. W nowoczesnej, wąskiej kuchni z oknem często łączy się różne rodzaje mebli, aby zyskać maksimum miejsca do przechowywania, przy lekkim i estetycznym wyglądzie zabudowy. Zagospodarować możesz zarówno ściany po bokach okna, jak i powierzchnię znajdującą się nad nim. O ile oczywiście jest ona dostępna, ponieważ okna czasem sięgają pod sam sufit. Najważniejsze, żeby wyposażenie kuchni nie zasłaniało okna ani nie przeszkadzało w jego otwieraniu.
Warto zadbać o udekorowanie samego okna – zwłaszcza gdy decydujesz się na styl lubiący tekstylia, np. rustykalny, skandynawski, angielski lub prowansalski. W aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych postaw na rolety lub drewniane żaluzje. Natomiast w kuchniach w stylu loft dobrze sprawdzą się żaluzje aluminiowe. Jeśli masz to szczęście i za oknem rozpościera się widok na ogród, las czy góry, wybierz rolety lub zasłony, które umożliwiają szybkie i całkowite odsłonięcie szyby.
Narożne okno w kuchni a zabudowa AGD — gdzie ją umieścić?
Projekt kuchni z oknem narożnym powinien uwzględniać zasadę trójkąta roboczego. To podstawa funkcjonalnej i ergonomicznej aranżacji każdego wnętrza kuchennego. Zgodnie z tą zasadą, zlewozmywak, lodówka i kuchenka powinny znajdować się na trzech wierzchołkach trójkąta. Drogi prowadzące do tych trzech stref powinny być możliwie krótkie. Pomiędzy lodówką i zlewozmywakiem należy zachować odległość maksymalnie 210 cm, a pomiędzy lodówką i kuchenką – nie więcej niż 270 cm. Unikaj rozstawiania „przeszkód” na ścieżkach prowadzących do poszczególnych wierzchołków. Dzięki temu prace w kuchni będą przebiegać komfortowo i sprawnie.
Pod oknem lub tuż przy nim zazwyczaj montuje się zlew. Czyli pozostałe sprzęty AGD zajmą wówczas miejsca po prawej i lewej stronie okna, z zachowaniem wymogów dotyczących maksymalnej odległości.
Funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni w kuchni z narożnym oknem
Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na to, jak powinna zostać zagospodarowana kuchnia z narożnym oknem. Na wybór układu kuchni wpływają: rodzaj, rozmiar i umiejscowienie okna, dostępny metraż oraz indywidualne preferencje inwestora. Równie dobrze zastosować można układ L, U lub G. Niektórzy ustawiają pod oknem narożnym stół z krzesłami, a zabudowę kuchenną aranżują w innym narożniku. W przypadku otwartych i dużych przestrzeni często spotykanym rozwiązaniem jest kuchnia z oknem narożnym i wyspą. Wyspa pełni rolę separatora stref, oddzielając kuchnię od salonu i jadalni. Warto zadbać o taki układ mebli, aby pijąc kawę lub przygotowując posiłki przy wyspie kuchennej, można było podziwiać krajobraz za oknem.
Bezpośrednio pod oknem narożnym najczęściej umieszcza się szafki narożne z blatem lub zlewozmywakiem. Umiejscowienie zlewu pod oknem narożnym, dzięki dużej ilości naturalnego światła, zwiększa komfort i dokładność zmywania. Ogromny wpływ na funkcjonalność tej strefy ma bateria kuchenna. Wybierając model i miejsce montażu, koniecznie upewnij się, że bateria nie będzie utrudniała otwierania okna. Pamiętaj też, że umieszczając zlew pod oknem narożnym, nie zamontujesz nad nim ociekacza, więc projekt powinien uwzględniać wydłużony blat lub zlewozmywak z ociekaczem. Zlew jest konieczny, nawet gdy na co dzień korzystasz ze zmywarki. W tym wypadku warto zaszaleć z odważniejszym designem.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Miejsce do przechowywania w kuchni z narożnym oknem, czyli jak wycisnąć z niej maksimum przestrzeni
Jeśli dysponujesz niewielką kuchnią z oknem narożnym, na pewno zależy ci na wykorzystaniu każdego centymetra przestrzeni i zapewnieniu domownikom maksimum miejsca do przechowywania. Jednocześnie wiesz, że nie możesz zasłonić okna ani wstawić dodatkowych mebli do tak małego pomieszczenia. Planując przestrzeń od podstaw, do wyboru masz w zasadzie dwa rozwiązania. Pierwszym jest kuchnia z oknem na wymiar, a drugim – kuchnia modułowa.
Zlecenie zaprojektowania i wykonania mebli kuchennych na wymiar daje pewność perfekcyjnego dopasowania zabudowy do potrzeb, specyfiki wnętrza i indywidualnej wizji aranżacyjnej. Wiąże się jednak ze zwiększonymi kosztami inwestycji i wydłużonym czasem realizacji.
Dlatego warto rozważyć elastyczną, ale znacznie bardziej ekonomiczną i dostępną alternatywę - meble modułowe. Linia Qubik to flagowy produkt Salonów Agata. Możesz wybierać spośród ponad 30 frontów, 130 korpusów, 20 blatów i licznych dodatków. Dzięki temu stworzysz kuchnię idealną – także z oknem narożnym.
Optymalnym rodzajem mebli do narożników są specjalne szafki narożne. Ich wewnętrzną przestrzeń wzbogaca się o rozmaite systemy do przechowywania. Są to np. wyciągane cargo, kosze obrotowe czy szuflady typu space corner. W efekcie nie musisz „nurkować” do wnętrza szafki ani wyciągać całej zawartości, aby znaleźć potrzebną rzecz. Z łatwością utrzymasz porządek w szafkach. Szafkę narożną możesz pokryć blatem albo umieścić w niej zlew.
Podsumowanie
Kuchnia z narożnym oknem generuje tak naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych, dlatego często pojawia się w nowoczesnych domach, apartamentach i mieszkaniach. Przestrzeń taką można zaaranżować w dowolny sposób, pamiętając o zasadzie trójkąta roboczego i niezasłanianiu okna meblami. Wybór odpowiednich mebli zwiększy funkcjonalność wnętrza i pozwoli uzyskać maksimum miejsca do przechowywania.
Jeśli szukasz rozwiązań, które na 100% sprawdzą się w kuchni z narożnym oknem, odwiedź Salony Agata stacjonarne lub zajrzyj do naszego sklepu internetowego. Znajdziesz u nas nie tylko modułowe meble kuchenne, ale również sprzęty AGD, dodatki i dekoracje. Na naszej stronie udostępniamy bezpłatny planer online, w którym stworzysz wizualizację wymarzonej kuchni z wybranymi przez siebie frontami, blatami, uchwytami i sprzętem AGD. Samodzielne projektowanie kuchni nie jest dla Ciebie? Skontaktuj się z nami i wspólnie z naszym projektantem zaplanuj bezpłatnie kuchnię z oknem narożnym.
Akcesoria i dekoracje do kuchni
Cena regularna:
Cena regularna: 19,99
Cena regularna:
Cena regularna: 16,99
Cena regularna:
Cena regularna: 69,90
Cena regularna:
Cena regularna: 19,99