Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kuchnia z salonem i jadalnią. Jak zaaranżować otwartą przestrzeń?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Trend łączenia kuchni z salonem na dobre zagościł w projektach mieszkań i budownictwie jednorodzinnym. W efekcie coraz częściej w polskich domach powstają wnętrza, które pozwalają właścicielom cieszyć się urokami otwartych przestrzeni. Jak śmiało i pomysłowo urządzić kuchnię z salonem? Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym każda ze stref będzie funkcjonalna i dobrze rozplanowana.

Funkcjonalność przede wszystkim – jaki układ mebli kuchennych zastosować w otwartych przestrzeniach?

Wspólna kuchnia z salonem i jadalnią to doskonały pomysł na uzyskanie przestronnego wnętrza, które nie przytłacza małym metrażem. Wyzwanie stanowi zaprojektowanie go w taki sposób, aby było jak najbardziej funkcjonalne. Dlatego tak ważny jest sam układ mebli, który pozwoli na swobodne korzystanie z każdej z wyznaczonych stref. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał dostępnej przestrzeni i stworzyć projekt idealnie dopasowany do metrażu, doskonałym rozwiązaniem będą dla Ciebie meble kuchenne na wymiar, dzięki którym stworzysz przemyślaną i w pełni ergonomiczną kuchnię.

Układ mebli kuchennych zazwyczaj jest określany przez przestrzeń przeznaczoną pod ten typ zabudowy. Oczywiście nie bez znaczenia są także indywidualne potrzeby oraz gusta użytkowników. Jeśli dysponujesz niewielkim wnętrzem, główne elementy kuchni, tj.: strefa gotowania, zmywania i tzw. strefa zapasów, czyli lodówka, siłą rzeczy znajdą się blisko siebie. W takich sytuacjach sprawdzi się liniowy układ mebli, w którym strefy te występują kolejno wzdłuż jednej ściany. Wybierając system mebli modułowych Qubik, masz możliwość precyzyjnego dopasowania ich do wielkości pomieszczenia oraz niezbędnych sprzętów kuchennych. Z łatwością rozplanujesz też według własnych potrzeb rozkład szafek, wielkość szuflad czy mechanizmy otwierania.

Do nieco większych przestrzeni, w których do aranżacji kuchni można wykorzystać dwie sąsiadujące ze sobą ściany, polecany jest układ mebli kuchennych w kształcie litery L. W takich układach doskonale sprawdzą się szafki narożne z przystosowanymi do nich systemami przechowywania i wysuwanymi półkami, dzięki którym z łatwością wyjmiemy z szafki potrzebne akcesoria. Otwartym przestrzeniom sprzyja również układ mebli kuchennych w kształcie litery U. Strefa gotowania znajduje się wtedy naprzeciwko pozostałych stref, tworząc tzw. trójkąt roboczy, ułatwiający pracę i poruszanie się po kuchni.

Popularnym rozwiązaniem, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym, jest strefowanie kuchni za pomocą wyspy kuchennej. Oprócz tego, że wyznacza granicę między kuchnią a salonem, możemy zamontować na niej płytę grzewczą lub wykorzystać jako blat do przygotowywania i spożywania posiłków. Wysokie wyspy wraz z kompletem krzeseł barowych mogą również pełnić funkcję domowego barku – idealnego miejsca na spotkania z przyjaciółmi.

Harmonijnie wnętrze – w jaki sposób osiągnąć spójną aranżację?

Przy projektowaniu funkcjonalnej kuchni z salonem i jadalnią ważny jest wybór stylu zabudowy, dzięki któremu uzyskasz efekt spójnego wnętrza. Ponieważ sąsiadujące ze sobą strefy tworzą tak naprawdę jedną przestrzeń, należy w przemyślany sposób dobierać zarówno meble, jak i dekoracyjne dodatki. W osiągnieciu harmonijnej aranżacji pomocne będą kolekcje mebli do salonu i jadalni, które będą jednocześnie współgrać z całą zabudową kuchenną. Jeśli jest Ci bliski styl industrialny, sięgnij po proste i surowe formy mebli. W salonie i jadalni doskonale sprawdzą się drewniane meble na metalowych nogach. W kuchni możemy zastosować wówczas ciemnoszare lub imitujące beton fronty.

W nowoczesnych i eleganckich wnętrzach prym wiodą białe meble na wysoki połysk. Z dostępnych na rynku kolekcji możemy wybierać zarówno proste formy, jak i te o bardziej oryginalnym kształcie – z frezowaniami na froncie, przeszkleniami czy oświetleniem. Do nowoczesnych jadalni doskonale pasują stoły na postumentach, które podkreślają awangardowy styl wnętrza. Białe meble mają jeszcze jedną ważną zaletę – optycznie powiększają przestrzeń, dzięki czemu sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach.

Strefę kuchni i salonu bardzo często łączy nieduża strefa jadalni. Właściciele niewielkich metraży mogą ustawić w niej stół rozkładany, który na co dzień nie zajmie dużo miejsca, ale sprawdzi się podczas uroczystości rodzinnych czy spotkań ze znajomymi. Praktycznym rozwiązaniem będzie również rozkładana ława do salonu, która pozwoli nam zaoszczędzić cenną przestrzeń, bez rezygnacji z tak ważnej funkcji jadalnianej.

Urządzając otwartą przestrzeń, należy pamiętać o funkcjonalnym układzie mebli kuchennych oraz sprawdzonych pomysłach na strefowanie wnętrza. Wyspa kuchenna, stół do jadalni czy narożnik do salonu stanowią elementy, dzięki którym łatwo wyznaczysz granicę między pokojem dziennym a kuchnią. Natomiast spójna kolorystyka i podobny styl zabudowy wzmocnią efekt harmonijnie urządzonego wnętrza.